تاپیک جامع تشخیص مدل انواع موتور سیکلت(ریس، تریل، کراس و...)

بحث در مورد انواع موتور سيكلت

مدیر انجمن: رضا عمراني

قوانین انجمن
1. قوانین تیونینگ تاک :arrow:
2. راهنمای استفاده از فوروم :arrow:
- لطفا قبل از ایجاد تاپیک جدید از تکراری نبودن آن مطمئن شوید.
- لطفا فقط در رابطه با موضوع تاپیک، پست ارسال کنید.
ارسال پست
امین.
سرعت : 20 كيلومتر در ساعت
نوع خودرو: All MotorCycle
محل اقامت: اراک
تماس:

تاپیک جامع تشخیص مدل انواع موتور سیکلت(ریس، تریل، کراس و...)

پست توسط امین. » 10 ژانویه 2011, 00:30

لطفا تو این تاپیک هر کس هر راه علمی برای تشخیص مدل موتور میدونه بگه تا بقیه استفاده کنن.
اولیشو خودم میگم.
تشخیص مدل از روی قطعات پلاستیکی: این راه را حدود 9 سال پیش برای اولین بار برادرم پیدا کرد، تا اون موقع هیچکس این راه را نمیدونست(حداقل تو منطقه خودمون) و مدل موتور را از روی شیلنگ ترمز یا طوقه تشخیص میدادن. اکثر قطعات پلاستیکی موتور یه جاییشون که توی دید نباشه یه جدول داره که تاریخ تولید اون قطعه توی اون جدول ثبت شده. شکل این جدولها مختلفه بعضیهاشون گرد هستند و بعضی مستطیل که راه تشخیص تاریخ تولید برا هر کدوم فرق میکنه. همینجا یه توضیح بدم تا اونجایی که من میدونم تاریخهای تولیدی که بعد از ماه ششم هر سال ثبت شده باشند مدل موتور سال بعد است، مثلا 7/99 مدل موتور 2000 است.
برای نمونه در ابتدا یه جدول دایره ای خیلی دقیق براتون میزارم که حتی روز تولید قطعه هم ثبت شده:

تصویر

تاریخ تولید این قطعه 2001/12/26، که نشون میده مدل موتور 2002 است. تو پست بعدی جدولهای مستطیلی را براتون توضیح میدم.
سوشیانت
فعال کلوپ موتورسیکلت
محل اقامت: تهران
تماس:

Re: تاپیک جامع تشخیص مدل انواع موتور سیکلت(ریس، تریل، کراس و...)

پست توسط سوشیانت » 10 ژانویه 2011, 21:15

:-) باز هم امین خان و باز هم یه تایپیک مفید و به درد بخور ! :-)
امیدوارم سایر دوستان هم تجربیاتشان را در اینجا بیان کنند . مطمئنا این تایپیک برای خیلی از دوستان مشکل گشا خواهد بود .

جناب باقری یه سوال ؟

همانطور که میدانید روی گردن با تنه موتور ، سال ساخت ، مدل و یک سری مشخصات دیگه موتور حک شده . آیا میشه به این مورد استناد کرد یا بنا به سیاست های شرکت مونتاژ کننده موتور ، تاریخ و مدل آن موتور حک میشه ؟
امین.
تماس:

پست توسط امین. » 11 ژانویه 2011, 00:19

آقا رضا شرمنده نکنید، فکر میکنم الان دیگه همه تا حدودی این چیزا را بدونن. من فقط جهت یادآوری دارم این مطالبو میگم. بیشتر قصدم این بود هر کدوم از بچه ها راه کلی برای تشخیص مدل همه نوع موتور سیکلت میدونه بگه تا بقیه استفاده کنن.

همونطور که آقا رضا گفتن روی شاسی بعضی از موتورها "سال ساخت ، مدل و یک سری مشخصات دیگه موتور حک شده"؛ من فکر میکنم بهترین و مطمئن ترین راه برای تشخیص مدل همینی باشه که روی شاسی هست. ولی یه مشکلی وجود داره؟؟؟ بیشتر از این نوع موارد روی شاسی موتورهای هوندا دیده میشه و کم و بیش رو ی موتور های دیگه این نوع پلاک یا برچسب دیده میشه.

یه راه دیگه تشخیص مدل از راه سریال شماره شاسی(همون 5-4 حرف و عدد قبل از شماره شاسی) است. دوستانی که خارج از کشور برای تهیه لوازم یدکی به نمایندگیها رفتن میدونن که یا باید مدل دقیق موتور را بدونی یا اینکه سریال شماره شاسی را داشته باشی تا لوازم اشتباهی بهت ندن. اما یه آدم که نمیتونه سریال شاسی همه موتورها را حفظ کنه.

شما میتونید تو اینترنت از طریق سریال شماره تنه تقریبا مدل همه موتورها را پیدا کنید. اما یه جا اگه کامپیوتر و اینترنت و ... در دسترس نبود چه جوری میفهمید مدل فلان موتور که میخاید بخرید چنده؟ طرف الان داره موتور را چند مدل بهتون بالا میگه؟ اصلا یه همچین سالی یه همچین موتوری تولید شده؟
اینایی که میگم بارها برا خودم اتفاق افتاده.

همین چند ماه پیش رفته بودم یکی از شهرها که موتور بیارم یه بنده خدایی رسید و گفت یه GSX1400 مدل 2006 در حد صفر فروشی دارم. رفتیم خونشون و موتور را دیدم. موتور 3800 تا بیشتر کار نکرده بود، هیچ خط و خش و شرجی نداشت، هر دو سوئیچ فابریک بود، تنها عیب موتور این بود که سر دسته کلاچ پریده بود. قیمت هم نسبت به مدلی که طرف میگفت خیلی خوب بود. من اونجا دسترسی به اینترنت نداشتم که ببینم مدل موتور چنده برا همین زین را باز کردم و از خوش شانسی جدول تاریخ تولید قطعه زیر زین بود و فکر میکنم تاریخ 2002/4 بود. وقتی به طرف مدل موتور را گفتم خیلی ناراحت شد و شروع کرد جر و بحث که من چیزی نگفتم و آمدم. وقتی آمدم اراک مدل موتور را تو سایت سوزوکی چک کردم دیدم همون 2002ه. شما اگه بودی و مثل من تا حالا 1400 نداشتی اگه این موتور را میدیدی فکر میکردی مدلش چنده؟

تصویر تصویر تصویر تصویر تصویر
نمایه کاربر
Off-Roader Man
سرعت : 22 كيلومتر در ساعت
نوع خودرو: Only HONDA
محل اقامت: طهرون - خ ایران
تماس:

پست توسط Off-Roader Man » 11 ژانویه 2011, 11:16

سلام
ما صبر کردیم یه بزرگتر پست اولو افتتاح کنه
خوب مردی هم اومد
به به خیلی عالیه حاج امین
دمت قیژ :wink:
من قبلاً روی لوازم خونگی دیده بودم
البته موتور ما که مال این حرفا نیست....!
منظورم خودمه من همیشه سوم شخص بکار می برم!!
البته تو خارج این شکلیه نه مثل ما!!!
اینقدر تولید می کنیم وقتی مونتاژ می کنیم تاریخ انقضاشم رد شده :j:
مثلاً چه جاهایی بیشتره؟؟
همون که شما گذاشتید کدوم قطعس؟؟
شما فرمودید مستطیلی شم میزارید؟؟
خسته ی آفرود
حاج علیرضا
نمایه کاربر
مهرداد دهکردی
دنده 1
نوع خودرو: Sportage-Xantia-LF H
محل اقامت: شهرکرد-پارس جنوبی

پست توسط مهرداد دهکردی » 12 ژانویه 2011, 01:56

امین جان دستتون درد نکنه
واقعا نیاز بود.اون روش اینترنتی رو هم میشه یه توضیحی بدین ؟
انصافا من همین موتو رو دیدم و فکرکردم حداقل 2005 هستش
تصویر
کبوتر با کبوتر باز تنهاست.
امین.
تماس:

پست توسط امین. » 13 ژانویه 2011, 00:00

سلام
ما صبر کردیم یه بزرگتر پست اولو افتتاح کنه
خوب مردی هم اومد
به به خیلی عالیه حاج امین
دمت قیژ :wink:
من قبلاً روی لوازم خونگی دیده بودم
البته موتور ما که مال این حرفا نیست....!
منظورم خودمه من همیشه سوم شخص بکار می برم!!
البته تو خارج این شکلیه نه مثل ما!!!
اینقدر تولید می کنیم وقتی مونتاژ می کنیم تاریخ انقضاشم رد شده :j:
مثلاً چه جاهایی بیشتره؟؟
همون که شما گذاشتید کدوم قطعس؟؟
شما فرمودید مستطیلی شم میزارید؟؟

ایوالله حاج علیرضا با این همه دقت. دمت گرم یه نمونه خوب مثال زدی(لوازم خانگی) که همه جا پیدا میشه.
این جدولها توی قاب بغلها، بالهای رادیات، گلگیرها، زیر زین، کنسول جلو و خلاصه هر قطعه پلاستیکی امکان داره وجود داشته باشه. فقط ممکنه بعضی وقتها تو دید نباشه و نیاز باشه یه قطعه از موتور جدا بشه. معمولا هم جدولهای مستطیلی بیشترن.
اینی که من گزاشتم زیر باک یه HONDA CR125ه.
عکس جدول مستطیلی را چند تایی گرفتم مونده روی رم دوربین توی مغازه.

امین جان دستتون درد نکنه
واقعا نیاز بود.اون روش اینترنتی رو هم میشه یه توضیحی بدین ؟
انصافا من همین موتو رو دیدم و فکرکردم حداقل 2005 هستش

آقا شما خودت داری یکی از راههای تشخیص مدل اینترنتی را تو تاپیک WR-F گام به گام توضیح میدی. منظورم تشخیص مدل از راه مقایسه قطعات ظاهریه.
پس توضیحات برای تشخیص مدل از راه مقایسه اینترنتی به عهده آقا مهرداده.
یه راه اینترنتی دیگه هم هست که بعداز تکمیل شدن قسمت جدولها براتون میگم.
البته انتظار داشتم دوستانی مثل آقاجواد و جناب نوادا هم تو این تاپیک ما را از تجربیاتشون بی نصیب نزارن. امیدوارم زودتر آستین ها را بالا بزنن.
نمایه کاربر
x620
شروع حركت

پست توسط x620 » 16 ژانویه 2011, 09:41

آقای باقری تاپیک بسیار جالبی است و میتونه کمک بزرگی باشه. :-) :-)
به نظر من همیشه باید از چند روش همزمان برای اطمینان از سال ساخت استفاده کرد.که یکسری مثل شلنگ ترمز و طوقه و این جداولی که شما نوشتی روشهای عمومی اند و بر روی اکثر موتورها قابل تشخیص اند؛
و روش های اختصاصی هر موتور که به تجربه و مطالعه بیشتری نیاز داره.
مثلا در رابطه با موتور gsx1400 که مثال زدید با تاریخ زیر زین که یه روش عمومی است خیلی راحت به سال ساخت پی بردید ؛ اما با نگاه اولم میشه تشخیص داد .از کجا؟ از رنگ موتور که فقط 2002 این رنگ هست ویا اگه دقیقتر باشید (حتی رنگ موتور عوض بشه) با دیدن رنگ فنر کمک و کیلومتر 180 تایی به راحتی متوجه میشید که موتور 2005 نیست!!
امیدوارم این تاپیکو به خوبی ادامه بدید.
امین.
تماس:

Re: تاپیک جامع تشخیص مدل انواع موتور سیکلت(ریس، تریل، کراس و

پست توسط امین. » 27 ژانویه 2011, 00:56

x620 نوشته شده:آقای باقری تاپیک بسیار جالبی است و میتونه کمک بزرگی باشه. :-) :-)
به نظر من همیشه باید از چند روش همزمان برای اطمینان از سال ساخت استفاده کرد.که یکسری مثل شلنگ ترمز و طوقه و این جداولی که شما نوشتی روشهای عمومی اند و بر روی اکثر موتورها قابل تشخیص اند؛
و روش های اختصاصی هر موتور که به تجربه و مطالعه بیشتری نیاز داره.
مثلا در رابطه با موتور gsx1400 که مثال زدید با تاریخ زیر زین که یه روش عمومی است خیلی راحت به سال ساخت پی بردید ؛ اما با نگاه اولم میشه تشخیص داد .از کجا؟ از رنگ موتور که فقط 2002 این رنگ هست ویا اگه دقیقتر باشید (حتی رنگ موتور عوض بشه) با دیدن رنگ فنر کمک و کیلومتر 180 تایی به راحتی متوجه میشید که موتور 2005 نیست!!
امیدوارم این تاپیکو به خوبی ادامه بدید.
نظر شما دقیقا درسته و باید از چند روش همزمان برای اطمینان از سال ساخت استفاده کرد.
من بعد از دیدن اون 1400 رنگ و مشخصات کل مدلهای 1400 راحفظ کردم. اما فکر میکنم کسی قادر نباشه مشخصات نزدیک به 300 نوع موتور ریس و تریل استریت مختلف را حفظ کنه که هر کدوم حداقل توی 5 سال پیا پی تولید شدن. اینجوری شما باید تقریبا 1500 تا رنگو 1500 تا رنگ فنر کمک و.... را حفظ کنید.
برای مثال الان شما سال ساخت تمام این موتور ها از روی برچسب و رنگ و ....میتونید متوجه بشید؟ GSX-R400, ZEAL250, CB750, ZL400, XANTHUS, KDX220, TSR200, WR250Z, X4, XR250, ..... شما برای شناسایی این 10 نوع موتوری که من گفتم و هر کدوم حد اقل 5 سال تولید شدن باید تقریبا 50 تا مشخصات حفظ کنید. به نظرتون این کار یه مقدار سخت نیست؟ من راه ساده را ترجیح میدم چون اینجوری هر موتوری هم که تا بحال ندیده باشم بدونه خطا میتونم مدلشو تشخیص بدم.
aziz_palar
نوع خودرو: مشخص نشده!

پست توسط aziz_palar » 08 می 2018, 14:13

با سلام و خسته نباشید
یه سوال فنی داشتم
//؟؟؟
اگر موتوری شماره شاسی رو سنگ گرفته باشه و شماره موتور رو داشته باشیم سایت ویا مرجع موثق و درستس هست که شناره موتور رو بزنیم بقیه مشخصات موتور رو بده؟
شماره بدنه سنگ گرفته شده و فقط شماره موتور موجوده
aziz_palar
نوع خودرو: مشخص نشده!

پست توسط aziz_palar » 08 می 2018, 14:19

موتور سوزوکی 1400gsx
ارسال پست

بازگشت به “كلوپ آزاد و مباحث فنی و تخصصی موتور سيكلت Motorcycle”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 2 مهمان