اصولي ترين روش تعويض اب رادياتور بطور كامل Radiator Flushing

تصویر معرفی، نقد و بررسی تکنولوژی های خودرویی

مدیر انجمن: كوروش پيروز

قوانین انجمن
1. قوانین تیونینگ تاک :arrow:
2. راهنمای استفاده از فوروم :arrow:
- لطفا قبل از ایجاد تاپیک جدید از تکراری نبودن آن مطمئن شوید.
- لطفا فقط در رابطه با موضوع تاپیک، پست ارسال کنید.
ارسال پست
نمایه کاربر
amhonline
سرعت : 22 كيلومتر در ساعت
نوع خودرو: لوگان

Re: اصولي ترين روش تعويض اب رادياتور بطور كامل Radiator Flushing

پست توسط amhonline » 28 اکتبر 2016, 15:14

سلام در پراید111 مدل93 برای تعویض ضدیخ
اول جنت زیر رادیاتور رو باز کردم که اب قدیمی دریون رادیاتور خالی شه،
بعد اونو معمولی جا انداختم و جنت بالا رو باز کردم،
و دوباره رادیاتور رو پر اب کردم و موتور رو روشن کردم که آب تمیز توی موتور یه دوری بزنه و ترموستات که باز می کرد آب از لوله بالای رادیاتور خالی میشد توی تشت منم دائم آب شهری گرم میریختم توی رادیاتور که از اون طرف آب تمیز در بیاد.
موتور خاموش کردم .
بعدش هم دوباره جنت پایین رو باز کردم و آب داخل رادیاتور رو که اب شهری بود رو خالی کردم .
اینبار جنت پایین رو کامل بستم و اب مقطر ترکیب شده با ضد یخ رو به نسبت 2.5 لیتر اب مقطر و 2لیتر ضدیخ رو ریختم داخل رادیاتور .
موتور رو روشن کردم تا اب از جنت بالا کمی بیاد و ببینم که ضدیخ تازه داره از موتور بیرون میریزه .با اولین نشانه موتور رو خاموش کردم و جنت بالا رو هم کامل بستم . موقع بستن یکم جزئی گریس فقط به سرش زدم (خیلی جزئی اونم فقط به سر لوله نه مسیر بستن برای جلوگیری از نشت )
ضد یخ رو کامل داخل رادیاتور ریختم تا جایی که سر ریز شه .کلا کمتر از 4.5 لیتر شد .

سوالم اینه روشم درست بوده ؟ هواگیری چطوری ؟ هیچ پیچی نیست در پراید برای هواگیری ؟
یه جا خوندم نوشته بود در محفظه سفید رنگ کناری رادیاتور رو باز بزارم کمی موتور کار کنه خودش هواگیری میکنه ! این درسته یا روش خاصی داره ؟

ممنون
abbas-t
شروع حركت
نوع خودرو: پراید 131 اس ال

تخلیه کامل اب رادیات پراید

پست توسط abbas-t » 02 ژولای 2018, 09:06

با عرض سلام، معذرت میخوام جستجو کردم اما موفق نشدم.
سوالم اینه، موقع خالی کردن اب رادیات ایا اب دور سیلندر هم خالی میشه یا نه؟ اگه خالی نمیشه راهکارش چیه؟
میلاددددددد
سرعت : 24 كيلومتر در ساعت
نوع خودرو: مشخص نشده!

Re: تخلیه کامل اب رادیات پراید

پست توسط میلاددددددد » 02 ژولای 2018, 09:38

abbas-t نوشته شده:
02 ژولای 2018, 09:06
با عرض سلام، معذرت میخوام جستجو کردم اما موفق نشدم.
سوالم اینه، موقع خالی کردن اب رادیات ایا اب دور سیلندر هم خالی میشه یا نه؟ اگه خالی نمیشه راهکارش چیه؟
اب سیلندر وقتی خالی میشه که ترموستات مسیرش باز باشه،ترموستات وقتی بازه که فن زده باشه و اب به دمای باز شدن ترموستات رسیده باشه.وقتی فن میزنه وترموستات باز میشه و ماشین گرمه یعنی اب حدودا 90درجه س احتمال اینکه خودتو بسوزونی با اب جوش هست.
چندتا راه داره:
_ماشین سرد بودنی فقققط جنت زیر رادیات رو بازکنی ورادیاتو با اب معمولی شستشو بدی و جنتو جا بزنی و اب مقطر وضدیخ پرش کنی.اب داخل سیلندر رو بیخیال شی.
_ماشین سرد بودنی ترموستات رو باز کنی اب سیلندر خالی شه و دوباره باید اب بندی و چسب مزدا و... بزنی.روش منطقی نیست.دردسره.

این روش بنظرم بهتره اگه حساسی:شما جنت رو ماشین سرد بودنی باز کن،خالیش کن و شستشوش بده با اب معمولی.
بعد جنتو جا بزن و با اب مقطر فقط پر کن.بعد ماشینو روشن کن یه دور بزن یا بذار درجا کار کنه(داخل پارکینگ خفه نشی)فن که بزنه ترموستات باز میشه اب مقطر میچرخه میره اب وضدیخ مونده داخل بخاری وسیلندر رو ترکیب میکنه.دوباره بذار ماشین یه کم سرد شه نسوزی،دوباره بیا جنت رادیات رو از پایین باز کن و رادیات رو با اب معمولی بشور و جنتو جا بزن و ضدیخ و اب مقطرو بیرون ماشین داخل ظرف تمییز ترکیب کن و بریز داخل رادیات.
قمقمه هم دوتا مهره داره،باز کن بشورش و با مقطر پرش کن.
ضدیخ یدونه هم کافیه.سعی کن از محصولات بهران وپارس و ایرانول استفاده کنی.کاسپین رو میگن اسیدیه.
سختی اب هم سایت ایرانول گفته زیر170ppmباشه مشکلی نداره و رسوب نمیگیره(من خر شدم اب معدنی ریختم بعد2سال رادیاتم رسوب نگرفته،ولی شما اب مقطر از داروخانه یا پزشکی فروشیا بخر اصولیتره).
بعد من تعویض کردم حجم اب رادیات و شلنگاش حدودا4لیتر اب و ضدیخ گرفت.میگن حجم کل سیستم خنک کننده ی پراید5تا5.5لیتره.اب داخل سیلندر کلا 1تا1.5میشه.زیاد حساس نباش.
abbas-t
شروع حركت

پست توسط abbas-t » 02 ژولای 2018, 22:49

با سپاس فراوان از شما، اب کولر گازی را میتونم برای رادیات استفاده کنم؟
Mdsd
سرعت : 15 کيلومتر در ساعت
نوع خودرو: مشخص نشده!

پست توسط Mdsd » 02 ژولای 2018, 23:12

مدتی بود بجای اب رادیات وضد یخ ،اب کولر ریختم تو رادیات ک مثلا بحساب خودم تمیزکنه ک بعد ک میخام ضدیخ و اب رادیات بریزم گل و لجن توش نباشه....تا دیروز ک ماشین جوش اورد....امروز دیدم هنو ذرات گرد مانند تو اب تخلیه شده هس....اومدم شلنگ پایین رو بازکردم تا تخلیه بشه بعد توش مشما(نایلون ،پلاستیک)موقت گذاشتم و ۲تا کتری اب جوش ریختم تو رادیات (موتور کاملا سرد)...چون ترموستات نداشتم کل سیستم رو پر اب کردم....و دقت کردم دیدم ک اب لجن گرفته از رادیاته و از اون شلنگ مال موتور؟ اب تمیز میاد....خلاصه گذاشتم چن دقیقه ای اب جوش توش موند(والا میترسیدم خرابکاری هم کنم)...بعد تخلیه کردم ۳باری شد ک کمی اب تمیز شد....
جالب اینکه پراید۸۳ من ۳لیتر حجمشه(البته هنو هوا گیری نکردم و فن نگرفتم)(۱لیتر ضدیخ اسپیدی ریختیم ،نمدونم مارک خوبیه یا نه۱۲تومنی شد)و ی ۲لیتری اب رادیات همین سبز ها....(بدون حساب قمقمه)....
امیدوارم مشکل خاصی پیش نیاد...اگ چیری بود همینجا عرض میکنم.....
abbas-t
شروع حركت

پست توسط abbas-t » 03 ژولای 2018, 15:37

Mdsd نوشته شده:
02 ژولای 2018, 23:12
مدتی بود بجای اب رادیات وضد یخ ،اب کولر ریختم تو رادیات ک مثلا بحساب خودم تمیزکنه ک بعد ک میخام ضدیخ و اب رادیات بریزم گل و لجن توش نباشه....تا دیروز ک ماشین جوش اورد....امروز دیدم هنو ذرات گرد مانند تو اب تخلیه شده هس....اومدم شلنگ پایین رو بازکردم تا تخلیه بشه بعد توش مشما(نایلون ،پلاستیک)موقت گذاشتم و ۲تا کتری اب جوش ریختم تو رادیات (موتور کاملا سرد)...چون ترموستات نداشتم کل سیستم رو پر اب کردم....و دقت کردم دیدم ک اب لجن گرفته از رادیاته و از اون شلنگ مال موتور؟ اب تمیز میاد....خلاصه گذاشتم چن دقیقه ای اب جوش توش موند(والا میترسیدم خرابکاری هم کنم)...بعد تخلیه کردم ۳باری شد ک کمی اب تمیز شد....
جالب اینکه پراید۸۳ من ۳لیتر حجمشه(البته هنو هوا گیری نکردم و فن نگرفتم)(۱لیتر ضدیخ اسپیدی ریختیم ،نمدونم مارک خوبیه یا نه۱۲تومنی شد)و ی ۲لیتری اب رادیات همین سبز ها....(بدون حساب قمقمه)....
Mdsd نوشته شده:
Mdsd نوشته شده:
با سپاس از شما، منظور من اینه که اب کولر گازیو با ضد یخ قاطی کنم وبجای اب رادیات سبز که مغازه ها میفروشن استفاده کنم
نمایه کاربر
ممل-امریکایی
يار همراه
نوع خودرو: ۲۰۶/۴۰۵/پارس/سمند...
محل اقامت: ایران خوزستان
اینستاگرام: @mr_daglas
تماس:

پست توسط ممل-امریکایی » 03 ژولای 2018, 18:13

سلام
خیرآب کولر اصلا خوب نیست.ذرات معلق داره.بدرد پیکان میخوره نه پراید و...آب مقطر لوازم یدکی دارن و جنس مرغوب هست .سختی آب مقطر باید صفر باشه.من چندبار تست کردم صفر بود.نیازی به مراجعه به داروخانه و کالاپزشکی نیست.ضدیخ هم بهران و کاسپین خوبه .چندین ساله استفاده میکنم.بصورت نصف آب مقطر و نصف ضدیخ استفاده کنید.
چشم ها بی فایده اند،وقتی ذهن کور باشد.
abbas-t
شروع حركت

پست توسط abbas-t » 06 ژولای 2018, 14:05

سلام دوستان
زمانیکه اب رادیاتو خالی کردیم اگه ترموستات باز باشه اب درور سیلندر هم خالی میشه ،درسته؟ حالا موقعی که رادیاتو پر میکنیم و ترموستات بستس، اب از پایین وارد دور سیلندر میشه؟
ارسال پست

بازگشت به “بررسی تکنولوژی های خودروئی”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 4 مهمان