نیسان لیف Nissan LEAF - 2010 اولین خودروی تمام الکتریکی

تصویر مباحث مربوط به نیسان لیف LEAF

مدیر انجمن: رضا عمراني

نمایه کاربر
NISMO
متخصص الکترومکانیک
پست: 2003
تاریخ عضویت: 04 ژانویه 2009, 10:11
نوع خودرو: BMW F34, SLK R171
محل اقامت: پاریس
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time
تماس:

Re: Nissan LEAF 2010 اولین خودروی تمام الکتریکی

پست توسط NISMO » 10 دسامبر 2011, 00:00

ظاهراً موفقیتهای نیسان لیف تمومی نداره!
CAR OF THE YEAR JAPAN 2011-2012
تصویر
در هفته ای که گذشت این خودرو طی مراسمی (در 42مین نمایشگاه Tokyo Motor Show) در یوکوهاما-ژاپن، عنوان برترین خودروی سال 2011-2012 ژاپن رو هم کسب کرد تا برگ موفقیت دیگه ای رو تو پرونده اش ثبت کرده باشه تا اینجا.

تصویر

تصویر

سال گذشته این عنوان رو Honda CR-Z و پیش از اون هم خودروی موفق دیگر در اروپا یعنی Toyota Prius کسب کرده بود.

مراسم 2011-2012
http://www.jcoty.org/
این جایزه بمدت 32 سال از سال 1980 به خودروهای این کشور و همینطور بهترینهای وارداتی اهداء شده.

لیست عناوین سالهای مختلف:
Car of the Year Japan


اشاره شده این خودرو بدلیل ویژگی zero-emission و بعبارتی no CO2 بسیار با اهمیت بوده. علاوه بر این با توجه به باتریهای لیتیوم-یون بهینه بکار گرفته شده در خودرو راندمان بالای انجین الکتریکی، همچنین تکنولوژی کنترل پیشرفته به پرفرمنس خوبی دست پیدا کرده از جمله شتابگیری نرم و روان، راحتی بسیار خوب، پایداری و هندلیگ مثال زدنی.
از طرفی خودرو مجهز به سیستم انفورماتیکی اختصاصی (dedicated) هست که از راه دور نیز توسط تلفن موبایل قابل ارتباط هست.

اعلام شده که در سال گذشته 20.000 دستگاه ازین خودرو در سراسر دنیا عرضه شده که با توجه به توسعۀ زیرساختهای لازم (جایگاه شارژ و سایتهای مونتاژ مختلف) تولید بسیار بالاتری رو در پی خواهد داشت. مدیرعامل گروه نیسان اعلام کرده که این مشخصه ها رقابتی بودن این خودرو و آیندۀ خوبش در برابر خودروهای احتراقی رو ثابت میکنه.
یکی از مسئولینتوضیح میده:
“Nissan LEAFs have been on the U.S. roads for one year now, and thousands of drivers have become living proof that a 100-percent electric, zero-emissions vehicle fulfills the daily needs of drivers from all walks of life,”
"حضور یکسالۀ LEAF در خیابانهای امریکا ثابت کرده که این خودروی تمام الکتریکی، بدون آلایندگی نیازهای روزمرۀ کاربران را برطرف میکند."

در سال 2012 با توسعۀ بیشتر در بازار ایالات متحده سفارشات مورد نیاز که برای ایالات Delaware, Indiana, Louisiana, Nevada, Ohio, Pennsylvania, and Rhode Island ثبت شدن، تحویل خواهند شد. با گسترش Availability در این بازار (در 30 ایالت در دسترس هست) از ماههای آینده در کل 50-ایالت قابل خرید خواهد بود.
نیسان همچنین نمونه هایی رو به نمایندۀ چینی خودش DONGFENG MOTOR ارسال کرده و مذاکراتی برای شروع فازهای زیرساخت و راه اندازی خط در سایت گوانگجوی چین برای این شرکت صورت گرفته. بحثی برای تولید خودرویی بنام VENUCIA تحت برند این نماینده از سال 2015 برای بازار داخلی مطرح بوده.

تصاویر تازه تر از LEAF

تصویر

این نکتۀ zero tailpipe هم واسه خودش جالب بود!

تصویر
تصویر
تصویر
تصویر
تصویر
تصویر

پنل خورشیدی بر روی اسپویلر عقب. بعنوان شارژ مختصر در حین حرکت/شرایط آفتابی.
تصویر
تصویر
تصویر
تصویر

در حال سوختگیری!
تصویر
تصویر

این کلیپ جالب رو هم ببینید تحت عنوان ?What if everything ran on gas (دنیایی رو تصور کنید که همه چیز بنزینی باشه)
Gas Powered Everything :arrow:
(زمان 00 '1، حجم 3.5Mb)

کلیپ جالب و دیدنی هست که برای معرفی خودروهای الکتریکی در تلویزیون فرانسه هم پخش شد، زندگی با وسایل برقی (فرماکرویو، سشوار، کامپیوتر، فرز دندانپزشکی و...) که بجای الکتریسیته از سوختهای فسیلی استفاده میکنن!!!


جالب اینکه NISMO ء (motorsports arm of Nissan Motor) هم دست بکار شده تا طرح تیون شدۀ LEAF رو عرضه کنه که بادی کیت،دیفیوزر، چراغهای LED جلو و رینگهای 18 اینچی رو براش در نظر گرفته.

تصویر
تصویر
تصویر
تصویر

با توجه به ویژگیهای خوب آئرودینامیکیش اشاره شده در قسمت نیرومحرکۀ الکتریکی تغییری ایجاد نکردن اما بلطف گشتاور 280Nm انجین قابلیت رسیدن به سرعت 100 km/h رو در کمتر از 7 ثانیه داراست! سرعت نهایی اون هم 145 km/h درنظر گرفتن.

NISSAN LEAF NISMO CONCEPT
تصویر "The best or nothing"
نمایه کاربر
NISMO
متخصص الکترومکانیک
پست: 2003
تاریخ عضویت: 04 ژانویه 2009, 10:11
نوع خودرو: BMW F34, SLK R171
محل اقامت: پاریس
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time
تماس:

Re: Nissan LEAF 2010 اولین خودروی تمام الکتریکی

پست توسط NISMO » 08 ژانویه 2012, 06:27

نیسان لیف از نظر میزان فروش در سال 2011 بر شورلت volt برتری پیدا کرد.

جنرال موتورز اعلام کرد که این سازنده حتی به هدف خود در بازار امریکا که فروش 10 هزار دستگاه ازین خودرو بود هم دست نیافت! و آنها با فروش 1,562 دستگاه در ماه آخر سال گذشته و مجموع 7,671 دستگاه از هدف اصلی فاصله داشتند.

در مقابل نیسان Leaf با فروش 9,474 دستگاه در این بازار که نزدیک به یک هزار دستگاه ازون مربوط به ماه دسامبر بود موفقیت خوبی داشت. DETROIT NEWS همچنین اعلام میکنه که تویوتا پریوس کماکان بیشترین سهم بازار را در گروه خودروهای هیبرید با داشتن نزدیک به نیمی از بازار در اختیار داره. در سال 2011 تعداد 136,463 دستگاه ازین خودرو در بازار ایالات متحده فروخته شده.

Les ventes de Nissan Leaf ont dépassé celles de Chevrolet Volt en 2011

همچنین تولید خودروهای سایت ساندرلند انگلستان در سال گذشته رکورد کسب کرد. در این سایت 480,485 دستگاه خودرو به تولید رسید که سهم زیادی ازین موفقیت رو مرهون موفقیت و اقبال خوب نیسان قشقایی بود. چراکه 2 سوم تولید این سایت رو قشقایی به خودش تخصیص میده و ازین میزان تولید 80% اون به سراسر دنیا در 100 کشور صادر میشه.

تصویر

نیسان برای تولید خودروی الکتریکی LEAF دراین سایت بایستی 420 میلیون پوند (معادل 470 میلیون یورو) سرمایه گذاری کرده تا اهداف سال 2013 خود برای بازار اروپا رو محقق کنه.

Production record de l’usine Nissan de Sunderland en 2011

-- جمعه اردیبهشت 14, 91 2:34 am --

خوب اوایل سال جاری (2012) میلادی بود که اولین سری نیسانهای لیف به مشتریانش در فرانسه طی مراسمی تحویل شد. این خودروها که پس از مراسم در هتل Courtyard غرب پاریس از پارکینگ خارج میشدند جلوۀ خاصی برای عابرین و همچنین خود راکبینش داشت. خصوصاً نحوۀ رفتار خودروی الکتریکی که برای همگان تجربه ای متفاوت بود و ذوق زدگی رانندگان پشت فرمان که سعی به شتابگیری و ترمزگیری مکرر و بررسیهای فنی مختلف میکردند.

تمام خودروهای تحویلی در این مقطع، با رنگ سمبلیک Blue Sky یا آبی آسمانی که رونمایی شده بود عرضه شد (همانند نیسان مورانو نسل اول که با رنگ سبملیک مسی متالیک شهرت پیدا کرد).

اما از نکات جالب بکار رفته در این خودرو یکی از تکنولوژیهاییست که مطالعات و تحقیق دقیق و گسترده ای توسط نیسان برای اون صرف شد.


Vehicle Sound for Pedestrians

تکنولوژی هشدار به عابر Vehicle Sound for Pedestrians و یا مختصراً VSP سیستمی بود که نیسان برای سرعتهای پایین شهری در خودروی الکتریکی ارائه کرد.
تصویر
در این راستا، 4 سال مطالعۀ بین المللی و دانشگاهی از سال 2007 آغاز شد تا خواسته های ارگانهای استاندارد و دولتی را از یکطرف همینطور نگرانیهای کاربران از طرف دیگر را با توجه به خودروهای بیصدا (quiet cars) برطرف کند. [ همونطور که میدونید یکی از مهمترین نگرانیها در خصوص خودروهای الکتریکی یا هیبریدی بیصدا بودنشون و ایجاد مخاطرات برای عابرین هست.
یکی از اتفاقات اخیر هم در پاریس تصادف یک عابر در دسامبر سال گذشته با خودروهای عمومی Autolib تمام الکتریکی 1er accident Autolib بود که خوشبختانه خیلی مشکل جدی نبود اما همواره به مسألۀ نگرانی از بیصدا بودن این خودروها دامن زده]

پس از آغاز پروژه از ژاپن و سپس ادامۀ مطالعات جدی در امریکا، مشخص شد که هدف تکنولوژیی بسیار فراتر از یک سیستم سادۀ تولید نویز یا صدای مصنوعی انجین برای خودوری الکتریکی ست...
مهمترین نکته، قابل تشخیص بودن صدا برای گروههای مختلف عابرین پیاده بود، از جمله اشخاصی که دچار محدودیتهای بینایی و نوعاً ضعف شنوایی هستند و همچنین کودکان که توجه زیادی در چنین شرایطی ندارند.
سیگنال صوتی از طرفی بایستی برای ساکنین مجاور نیز از سطح نویز قابل قبولی برخوردار می بود که منجر به افزایش آلودگی صوتی نشده و درعین حال طنین لذت بخشی برای راننده و سرنشینان خودرو داشته باشد.
تصویر
در نتیجه در این پروژه که با همکاری مؤسسات و سازمانهای معتبر امریکایی (مؤسسۀ ملی نابینایان NFB) انجام شد، گروه زیادی از کم ناشنوایان و افراد با مشکلات بینایی و ... مورد آزمایش عملی و تشخیصی قرار گرفتند.
تصویر
در این بخش متخصصین بالینی، صوت شناسی و همچنین شرکتهای مشهور طراحی صدای هالی وودی بیش از 100 الگوی صوتی رو بررسی و تلفیق کردند. تا سیستم VSP به خوبی با شرایط واقعی تطبیق داده شود.
اما سخت ترین بخش مطالعۀ تشخیصی توسط کودکان بود که جهت پاسخ دادن به آزمایشات کار بسیار مشکل میشد.

اما نهایتاً یک سیستم کارآمد برای VSP طراحی شد که در هنگام حرکت به جلو و دنده عقب الگوی صوتی بسیار خوب و قابل تشخیصی دارند.

نحوۀ عملکرد این سیستم بدین شکل هست که یک طیف موج سینوسی از فرکانس بالا (2.5 کیلوهرتز) تا فرکانس پایین (600 هرتز) را پوشش میدهد. رنج فرکانسی که بر اساس مطالعات برای اکثر گروههای سنی و محدودیتهای خاص قابل تشخیص هست. نحوۀ تولید صدا بصورت از زیر به بم هست در هنگام سرعتگیری خودرو. همچنین در حرکت دنده عقب یک سیگنال هشدار تناوبی نیز قابل شنیدن هست.
این سیستم از سرعتهای بالای 30 کیلومتر برساعت (یا 19 مایل) غیر فعال شده و مجدداً زمانی که سرعت خودرو به کمتر از 25 کیلومتر بر ساعت میرسد شروع به کار میکند. امکان غیرفعالسازی VSP توسط راننده نیز درنظر گرفته شده اما در مرتبۀ بعد از خاموش و روشن شدن خودرو بطور خودکار فعال خواهد بود.
تصویر
سیگنال طیف فرکانسی از طریق یک کامپیوتر و سینتی سایزر در پنل پشت داشبورد کنترل میشود و بشکل خروجی سیگنال به اسپیکرهای کارگذاشته شده در گلگیرهای جلو ارسال میشود.
تصویر
نیسان لیف اولین خودروی الکتریکی بود که به این تکنولوژی مجهز شد و پس ازآن این سیستم برای خودروی هیبریدی نیسان فوگا (یا اینفینیتی M هیبرید) نیز در نظر گرفته شد.

ظرافتهایی که در طراحی این سیستم مورد مطالعه قرار میگیره در کلیپ زیر توضیح داده میشه.

>> Nissan LEAF- Approaching Vehicle Sound for Pedestrians (VSP)

-- شنبه اردیبهشت 16, 91 10:50 pm --

خوب توضیحات تصویری سیستم VSP فوق در فایل زیر قابل دسترسی هست:

(زمان 29 '3، حجم 19.74Mb)
Nissan LEAF- Approaching Vehicle Sound for Pedestrians (VSP :arrow:

-- چهارشنبه اردیبهشت 19, 91 2:14 am --

تست..
تصویر "The best or nothing"
رضا عمراني
مدیر کلوپ موتورسیکلت
پست: 2775
تاریخ عضویت: 22 دسامبر 2006, 20:30
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: نیسان لیف Nissan LEAF - 2010 اولین خودروی تمام الکتریکی

پست توسط رضا عمراني » 09 ژولای 2012, 12:04

یک نکته قابل توجه در مورد نیسان لیف شارژر های یونیورسالی هست که در بازار وچود دارد و با پرداخت مبلغ نسبتا قابل توجهی بابت خرید ان (حدود700$)میتونه زمان شارژ کامل این خودرو را به یک سوم زمان شارژ کامل با شارژر فابریکی که به همراه خرید خودرو ارائه میشه کاهش بدهد.
Rhytm & Balance
نمایه کاربر
persianbat
دنده 2
پست: 2801
تاریخ عضویت: 14 مارس 2011, 20:14
نوع خودرو: hyundai sonata LF
محل اقامت: ESF
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: نیسان لیف Nissan LEAF - 2010 اولین خودروی تمام الکتریکی

پست توسط persianbat » 16 ژولای 2013, 01:53

البته به نظرم شارژر فابریک بهتر باشه
چون برای موبایل ها هم شارژر افتر مارکت هست که زمان شارژ کاهش پیدا میکنه ولی در عوض عمر باتری را به شدت کم میکنه !
sghd
شروع حركت
پست: 40
تاریخ عضویت: 25 نوامبر 2010, 13:17
نوع خودرو: 206
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: نیسان لیف Nissan LEAF - 2010 اولین خودروی تمام الکتریکی

پست توسط sghd » 24 اکتبر 2015, 07:20

دیروز در اصفهان روی یک تریلی خودروبر که به سمت تهران میرفت دو تا خودروی نیسان leaf دیدم.
البته یه مدل نیسان دیگه هم بود که چون سریع رد نشد نفهمیدم چی بود ولی فکر کنم اون هم هاچ بک بود ولی نمیدونم کدوم مدل بود.
من که خیلی مشتاقم خبرهایی در مورد خوردرو های الکتریکی در ایران بشنوم!
ارسال پست

بازگشت به “نیسان الکتریکی – EV”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 1 مهمان