ترمز ABS ، مزایا ومعایب؟

مدیر انجمن: كوروش پيروز

قوانین انجمن
1. قوانین تیونینگ تاک :arrow:
2. راهنمای استفاده از فوروم :arrow:
- لطفا قبل از ایجاد تاپیک جدید از تکراری نبودن آن مطمئن شوید.
- لطفا فقط در رابطه با موضوع تاپیک، پست ارسال کنید.
ارسال پست
نمایه کاربر
erteash
دنده 3
پست: 3805
تاریخ عضویت: 15 ژوئن 2011, 12:40
نوع خودرو: 405xu7_تیبا_ریسر

ترمز ABS ، مزایا ومعایب؟

پست توسط erteash » 05 ژانویه 2014, 17:08

در بین خیلی از ما سوال است که ترمز abs به چه دردی میخود؟ آیا واقعا در عمل بهتر از ترمزهای معمولی و بدون abs است؟ میتوان جواب این سوالها را با تعریف ترمز abs توضیح داد.

اصولا ترمزی به نام abs وجود ندارد و بهتر است abs را یک سیستم کنترل ترمز به حساب آورد!! این سیستم به طور خودکار ترمز را کنترل کرده و در مواقعی که پدال ترمز را فشار میدهیم در ثانیه چنیدن بار ترمز گرفته میشود و بدین ترتیب باعث میشود تا ترمزها قفل نکنند! ( البته این مقاله به صورت عامیانه است و در صورتی که بخواهیم علمی بحث کنیم کلا این نوشته ها اشتباه محسوب خواهند شد ) همچنین نکته ای دیگر وجود دارد و آن این است که سیستم چرخهای جلو و عقب را به طور مجزا کنترل میکند.(حتی در بعضی از مدلها هر چهار چرخ به طور مجزا کنترل میشوند!)

اما در اینجا سوالی مطرح میشود و آن این است که سیستم abs به چه دردی میخورد؟و چه تاثیری نسبت در ترمزهای عادی دارد؟
ترمز abs در بعضی از مواقع کارایی بسیار بالایی دارد و در بعضی از مواقع با ترمز معمولی فرق چندانی ندارد!( و حتی در بعضی از شرایط بدتر از ترمز معمولی است!!) مثلا در زمین شنی ترمز معمولی بهتر از abs عمل میکند! اما در زمین آبی ( بارانی ) اوضاع کاملا متفاوت است و ترمز abs کارایی فوق العاده بالاتری نسبت به ترمزهای معمولی دارد. از طرفی ترمزهای abs دارای خط ترمز واقعی نیستند و در اصل تایرها دچار ساییدگی نمیشوند. زیرا بعد از هر ترمز به سرعت ترمز رها شده و ... . بدین ترتیب تایرها در یک خودرو با سیستم ترمز abs عمر بیشتری دارند.

آیا این ترمزها عیب خاصی دارند؟ متاسفانه باید گفت بله! آن عیب هم این است که همه فکر میکنند ترمز دارای سیستم abs میتواند معجزه کند و به همین دلیل با اطمینان خاطر خاصی شروع به رانندگی میکنند که باعث وقوع حوادث دلخراشی میشود و...

آیا غیر از سیستم abs باید اتومبیلمان در سایر قسمتهای ترمز هم مجموعه ای جدید داشته باشد؟
باید گفت که نمیتوان به سیستم abs به تنهایی اطمینان کرد و این امری اثبات شده است! و باید در کنار سیستم abs سیستمی به نام ebd هم موجود باشد که باعث حفظ تعادل اتومبیل در حال ترمز میشود! مثلا ترمزهای abs در خیابانهای یخ زده به شدت ضعیف هستند و کاری از پیش نمیبرند! در حالی که با سیستم ebd تا حدودی این مشکل حل میشود!

شاید یک خودرو با ترمزهای ضعیف سیستم abs داشته باشد ولی خودرویی با ترمزهای فوق العاده قوی این سیستم را نداشته باشد! پس به غیر از این سیستم به خود ترمزها هم توجه کنیم. چون در هر حالت بالاخره این ترمزها هستند که وظیفه ی نگه داشتن خودرو را دارند نه سیستم abs !!!!

پس به اینکه ترمزهای اتومبیل تماما دیسکی باشد هم توجه کنیم.( البته در ایران 90 درصد خودروهای ساخت داخل این شرایط را ندارند!)

نتیجه گیری کلی: آیا ترمز abs ارزش خرید و نصب بر روی خودرو را دارد؟ بله . وجود این سیستم به مراتب بهتر از نبودش است.مزایای کلی سیستم abs : جلوگیری از قفل شدن ترمزها و افزایش قدرت ترمز اتومبیل در اکثر مواقع ، باعث افزایش طول عمر تایرها میشوند، حذف فشار شکن ترمز چرخهای عقب و افزایش قدرت ترمز چرخهای عقب بدون نگرانی از انحراف خودرو ، جلوگیری از انحراف و چرخیدن خودرو مخصوصا در شرایط نامساعد جاده، بالا بردن قدرت بوستر ترمز بدون نگرانی از قفل شدن چرخها و در نتیجه نرم شدن ترمز

معایب کلی سیستم abs : باعث به وجود آمدن یک احساس اطمینان کاذب میشود ، در بعضی از مواقع عملکرد خوبی ندارد( مثلا در زمین شنی و یخ زده و سرعتگیر و دست انداز ...) و طول ترمز افزایش میابد، بخاطر لگد زدن پدال بعضی رانندگان ناخوداگاه فشار بر پدال رو کم میکنند.

نتیجه گیری: هرچند ترمز ABS گاهی اوقات با طولانی کردن میزان خط ترمز باعث خساراتی میشوند ولی بدلیل جلوگیری از انحراف و چرخیدن خودرو و بالارفتن قدرت ترمز و نرمی آن باعث جلوگیری از حوادث مرگبار میشوند.

نکته انحرافی: ترمز گرفتید لگد زد نترسید، خراب نمیشه، تا میتونید فشار بدید پدال رو
:old:
MOHAMMAD
ما سینه زدیم ، بی صدا باریدند
از هرچه که دم زدیم، آنها دیدند
ما مدعیان صف اول بودیم
از آخر مجلس، شهدا را چیدند
ali 12
شروع حركت
پست: 36
تاریخ عضویت: 23 ژولای 2014, 23:57
نوع خودرو: تیبا

Re: ترمز ABS ، مزایا ومعایب؟

پست توسط ali 12 » 17 اکتبر 2014, 11:29

سلام. من نمیدونستم این ترمزا لگد میزنن، یعنی تا حالا جوری رانندگی نکرده بودم که بخوام یکدفعه ترمز شدید کنم ولی این هفته مجبور شدم دو جا ترمز شدید بگیرم که دیدم لگد ناجوری زد،
یعنی قشنگ پدال ترمز خودشو محکم میکوبونه به کف پا،
در شرایط مرگ و زندگی (تصادف) بودم، ترسم به تعجب تبدیل شد.
ممنون که گفتید.
نمایه کاربر
mohammad60
سرعت : 15 کيلومتر در ساعت
پست: 84
تاریخ عضویت: 06 دسامبر 2010, 08:02
نوع خودرو: تی با
محل اقامت: ایران

Re: ترمز ABS ، مزایا ومعایب؟

پست توسط mohammad60 » 30 اکتبر 2014, 18:07

آقا سلام
بگذاریم من یه توضیح کوچیک از مطالعاتم راجع به ترمز ABS براتون بنویسم.
ترمز ضد قفل یا ای‌بی‌اس (به انگلیسی: ABS) Anti-lock braking system (ABS)یک سامانهٔ ایمنی برای ترمز در خودروها است که مانع قفل‌ماندن چرخ‌های اتومبیل در هنگام ترمز گرفتن توسط راننده می‌شود.

عنوان ترمز ضد قفل از دیدگاهی یک عنوان اشتباه است زیرا این سامانه مانع قفل شدن چرخ‌ها نمی‌گردد بلکه تنها از قفل ماندن چرخ‌ها جلوگیری می‌کند. از همین رو انجمن مهندسان خودرودر ابتدا عنوان سامانهٔ کنترل لغزش چرخ را برای آن برگزیده بود.قفل نشدن ترمزها باعث می‌شود راننده بتواند حتی در حالی که پدال ترمز را تا آخرین حد فشرده است، بدون از دست دادن کنترل خودرو، موانع را با فرمان‌دادن دور بزند و از محدودهٔ خطر خارج شود.

مشکل قفل‌شدن چرخ‌ها

یکی از خطرات رایج هنگام رانندگی با خودروها قفل‌شدن چرخ‌های آن‌ها در زمان ترمزهای شدید یا در سطح جاده‌های لغزنده است. این امر باعث می‌شود مسافت ترمز افزایش پیدا کند و میزان اثرگذاری فرمان (زاویهٔ چرخ‌های جلویی خودرو) بر روی تغییر جهت خودرو به شدت کاهش یابد. در شرایط بدتر اگر چرخ‌های عقبی نیز قفل شوند امکان انحراف کامل وسیلهٔ نقلیه بر اثر ناهمواری‌ها و شیب سطح جاده وجود خواهد داشت و کنترل وسیلهٔ نقلیه را بسیار سخت خواهد کرد. می‌توان گفت در هنگام قفل‌شدن چرخ‌ها میزان بازدارندگی آن‌ها از انحراف به طرفین به صفر میل می‌کند. علت این امر آن است که میزان اصطکاک ایستایی در آستانه حرکت بین زمین و لاستیک خودرو همواره از اصطکاک جنبشی آن بیشتری است. رانندگان با تجربه با درک این موضوع از روش ترمز کردن متناوب‌ برای توقف خودرو استفاده می‌کنند. سامانهٔ ترمز ضد قفل تلاش دارد اثری مشابه روش ترمز کردن متناوب را به صورت خودکار در هنگام ترمز گرفتن اجرا کند.

طرز کار

در سامانهٔ ترمز ضد قفل، چرخ‌ها به حسگرهایی جهت سنج سرعتشان مجهز می‌شوند که با قفل شدن چرخ‌ها سیگنالی را برای ریزکنترل‌گر ارسال می‌کنند، ریزکنترل‌گر با بررسی اطلاعات فرمان‌هایی را برای کم‌کردن فشار از روی سیلندر ترمزِ آن چرخ ارسال می‌دارد تا چرخ بتواند دوباره به چرخش درآید، با آزاد شدن چرخ فشار سیال ترمز دوباره به حالت عادی باز خواهد گشت.

معایب

سامانهٔ ای‌بی‌اس ممکن است موجب ایجاد احساس لرزش همراه با صدا زیر پای راننده گردد. با این وجود روش‌هایی برای از بین بردن این موارد در خودروها وجود دارد.

هدف اصلی این سامانه افزایش میزان کنترل‌پذیری خودرو است و بر خلاف باور رایج لزوماً موجب کاهش مسافت ترمز نمی‌شود. برعکس یک رانندهٔ ماهر در شرایط سخت احتمالاً می‌تواند خودرو را در فاصلهٔ کمتری نسبت به راننده‌ای که از سامانهٔ ای‌بی‌اس استفاده می‌کند متوقف کند. با این وجود انجام این کار نیازمند تمرکز و مهارت بالای راننده است و اکثر رانندگان — حتی ماهر — در شرایط عادی از عهدهٔ انجام این کار بر نمی‌آیند.
منبع سایت ویکی پدیا
پربرکت است نام پروردگار صاحب جلال و بزرگوار تو - سوره الرحمن آیه 78
نمایه کاربر
عینی
دنده 1
پست: 1682
تاریخ عضویت: 06 سپتامبر 2014, 23:04
نوع خودرو: I wish a 4x4
محل اقامت: تهران نارمک - 37th
تماس:

Re: ترمز ABS ، مزایا ومعایب؟

پست توسط عینی » 05 ژانویه 2016, 17:49

ای کاش نمونه هاشم میگفتین
همین چند وقت پیش بود که تو جاده احساس کردم ترمز ماشین ضعیف
وقتی چرخ های ماشین گرم میشه قدرت ترمز گیری به طرز فجیهی پایین میاد
چون تمامی لوازم خودرو چینی و جزو لوازم تزینیه
جوانی را سفر کردیم تا مرگ نفهمیدیم به دنبال چه هستیم

morteza76m سابق
بهسازی پراید نقره ای من
viewtopic.php?f=30&t=104642
ارسال پست

بازگشت به “سیستم ترمز”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 2 مهمان