ابزارهای دست ساز

بحث و تبادل نظر در مورد ماشین آلات و ابزار صنعتی

مدیر انجمن: كوروش پيروز

Majicpride
سرعت : 26 كيلومتر در ساعت
نوع خودرو: 206 SD
محل اقامت: تهران
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: ابزارهای دست ساز

پست توسط Majicpride » 26 اکتبر 2011, 19:01

Ali Beheshti نوشته شده:آفرین :-) اتفاقا من هم چندی پیش برای تعویض کمکهای ماشینم (البته هنوز عوض نکردم) تصمیم به ساخت همچین چیزی داشتم و فکر همه چیزش رو کرده بودم. ولی مکانیک بهم گفت نیازی به در آوردن فنر نیست و با شل کردن پیچها و بردن ماشین لب چال راحت از زیر خارج میشه. این بود که بیخیالش شدم. (البته سیستم بنز با پراید فرق داره دیگه!)

من هم از اینکارها زیاد میکنم ولی...
ایشالا از این به بعد اگه بازم از این کارها کردم توی این تاپیک مطرح میکنم.

موفق باشید :-)
سلام دوست من
ممنون
منتظریم
Hope for the best, Plan for the worst
Majicpride

پست توسط Majicpride » 08 دسامبر 2011, 02:26

سلام
اینم یه ابزار دیگه ای که بنده برای رفع مشکل نداشتن چال سرویس تو حیاط خونمون ساختم
این ابزار یه رمپ سادست که با بالا رفتن ماشین از اون، فضای مناسبی برای کار در زیر ماشین فراهم میکنه
لوازم مورد نیاز برای ساخت این وسیله، مقداری قوطی، نبشی، لوله آب و یا هر نوع آهن در دسترس دیگه و تعدادی میله گرده
با یه سنگ فرز و دستگاه جوش به راحتی میشه همیچین چیزی ساخت
ارتفاع صعود ماشین و طول سطح شیبدار رمپ دیگه بستگی به نیاز و سلیقه خودتون داره

تصویر

تصویر

تصویر

اگرچه هیچی جای چال سرویس رو نمیگیره ولی این رمپ ها هم تا حدودی کار مارو راه میندازه، هم قابل جابجاییه و هم دردسرهای کندن چال سرویسو نداره
البته به زودی قراره این حیاطمون و خونه توشو بکوبیم و از نو بسازیم که در اون صورت اگر خدا بخواد حتما یه چال سرویس حسابی واسه خودم تو پارکینگ جدیدمون میسازم
واسه رفتن زیره ماشین هم یه تخته چرخ دار حرفه ای درست کردم که اگه بخواین عکس اونم براتون میذارم
اگه سوالی بود در خدمتم
نمایه کاربر
bijan darbari
دنده 2
نوع خودرو: SAMAND EF7 CNG
محل اقامت: سمنان
تماس:

پست توسط bijan darbari » 08 دسامبر 2011, 13:47

سلام
دوست عزیز
فقط یکم خطرناکه!!
یعنی ممکنه که این پایه ها روی موزائیک سر بخورن. اگه یکجوری روی موزائیک بند بشن خیلی خوبه.
Majicpride

پست توسط Majicpride » 08 دسامبر 2011, 16:33

bijan darbari نوشته شده:سلام
دوست عزیز
فقط یکم خطرناکه!!
یعنی ممکنه که این پایه ها روی موزائیک سر بخورن. اگه یکجوری روی موزائیک بند بشن خیلی خوبه.
سلام
احتیاط شرط عقله، بله ممکنه سر هم بخورن
تهش صاف نیست، اون پاییه ها نبشی اند و دو تا لبه تیز دارن که راحت رو زمین کیپ میشن، این حالت تا حدی از سر خوردنش جلو گیری میکنه
من که تاحالا باهاشون مشکلی نداشتم، البته رو موزاییک هم امتحان نکردم ها ببینم چطوریاست
نمایه کاربر
زادمهر
دنده 1

پست توسط زادمهر » 08 دسامبر 2011, 17:01

لطفا از اون تخته چرخ دار عکس بزار
Majicpride

پست توسط Majicpride » 08 دسامبر 2011, 22:25

زادمهر نوشته شده:لطفا از اون تخته چرخ دار عکس بزار
سلام
این هم به درخواست دوستمون:
همین الان رفتم تو پارکینگ و یه سری عکس براتون گرفتم

نمیدونم تو بازار یا بین میکانیک ها این تخته چرخ داری که اینجا میبینید به چی معروفه ولی هر چی بود ما یدونشو واسه خودمون ساختیم

برای ساختش اول با استفاده از یه دستگاه جوش و یه فرز و یه شاخه قوطیه 2 در 2 چارچوبه فلزیه زیره تخته رو درست کردم.
ابعاده این تخته و چارچوب زیرش دیگه بستگی به خوده شما داره، میتونید بزرگتر یا کوچکترش کنید

تصویر

برای چرخ ها هم از فولی هرزگرد تسمه دینام پژو استفاده کردم چون هم قابل دسترس تره و هم محکم و بلبرینگ دار
برا تهیه این قطعه هم فقط کافیه برین پیش مکانیک آشناتون و سطل آشغالشو سر و ته کنید تا 10- 15 تا ازین فولی ها پیدا کنید !

تصویر

برای اتصال چرخ ها به بدنه هم از پیچهای محکم و بلند استفاده کردم و اونارو به بدنه جوش دادم
برای اینکه چرخ ها لق نزنن هر دو طرفشون یه مهره کار گذاشتم تا دقیقا با بلبرینگ وسط چرخ کیپ بشه

تصویر

تصویر

دست آخر هم یه تخته با ابعاد مناسب پیدا کردم روی شاسی ای که ساخته بودم پیچ کردم
شما میتونید به جای تخته از ورق آهنی هم استفاده کنید

و این شد نتیجه کار:

تصویر

راستی این انجینی که میبینید هم قراره به زودی تو ساخت یه خودروی کارت دست ساز استفاده شه

تصویر

تصویر

سوالی بود درخدمتم
نمایه کاربر
Ali Beheshti
Rebuilder
نوع خودرو: MB220 & Samand LX
محل اقامت: دولاب طهرون

پست توسط Ali Beheshti » 10 دسامبر 2011, 18:42

سلام
خیلی کارتون درسته :-) هم واسه تخته هم سطح شیبدار خسته نباشید.
یه کاری رو حتما بکنید. دوتا دیگه از اون سطح شیبدار در ابعاد کوچک بسازید و وقتی اینکار رو میکنید بذارید پشت چرخهای عقب که خدای نکرده حرکت نکنن! هیچوقت توی اینجور جاها به ترمز دستی ماشین اطمینان نکنید. یا اینکه یه کار دیگه بکنید.
این کامیونهایی که خودرو حمل میکنند رو دقت کردید؟ یه چیزهایی به این شکل /_\ دارند که چرخهای ماشین اینطوری /O\ توش قرار میگیرند.
اگه بتونید یه چیزی بسازید که بعد از بالا بردن ماشین از این سطح شیبدار، پشت چرخها قرار بگیره و محکم بشه که مانع از برگشتن ماشین به پایین بشه خیلی خیلی عالی و ایمن میشه.
شد حکایت از زمانِ پیش تر/ آدم کودن چو نیشِ نیشتر
می خراشد روح و جان عاقلان / هرکه عقلش بیش دردش بیشتر
کپی رایت: «علی بهشتی پور»
Majicpride

پست توسط Majicpride » 10 دسامبر 2011, 21:58

Ali Beheshti نوشته شده:سلام
خیلی کارتون درسته :-) هم واسه تخته هم سطح شیبدار خسته نباشید.
یه کاری رو حتما بکنید. دوتا دیگه از اون سطح شیبدار در ابعاد کوچک بسازید و وقتی اینکار رو میکنید بذارید پشت چرخهای عقب که خدای نکرده حرکت نکنن! هیچوقت توی اینجور جاها به ترمز دستی ماشین اطمینان نکنید. یا اینکه یه کار دیگه بکنید.
این کامیونهایی که خودرو حمل میکنند رو دقت کردید؟ یه چیزهایی به این شکل /_\ دارند که چرخهای ماشین اینطوری /O\ توش قرار میگیرند.
اگه بتونید یه چیزی بسازید که بعد از بالا بردن ماشین از این سطح شیبدار، پشت چرخها قرار بگیره و محکم بشه که مانع از برگشتن ماشین به پایین بشه خیلی خیلی عالی و ایمن میشه.
سلام دوست من
ممنون، شما لطف دارید :hb:
از لحاظ ایمنی و اطمینان نداشتن به دستیه ماشین باهاتون موافقم
منم دو تا کنده کوچیک چوبی دارم که هر وقت بخوام زیره ماشین کار کنم، پشت چرخ عقب میذارم تا اگه خدای نکرده مشکلی پیش اومد اونها ماشینو نگه دارن
البته اگه ماشین در هم بره برای من که زیره ماشین کار میکنم مشکلی پیش نمیاد چون من جلوی ماشینم و ماشین بر خلاف من حرکت میکنه و از من دور میشه، ولی خوب ممکنه یه وقت کسی پشتش وایساده باشه و ....

در کل ممنون بابت هم فکریتون
آقا معلم
مدیر قسمت ebook
نوع خودرو: ژاپونی! ツ
محل اقامت: THR, North East

پست توسط آقا معلم » 10 دسامبر 2011, 23:12

احسنت بر شما، تبریک میگم.

این عکس ها مربوط به یک پروژه خارجی است که در اون قرار بوده ماشین از زمین فاصله بگیره، اما در حالت تراز باقی بمونه.

تصویر .. تصویر

همونطور که مشخصه، اثری از چال سرویس نیست و ماشین روی رمپ هایی همانند آنچه شما درست کرده اید قرار گرفته. عقب ماشین هم با جک استند مهار شده.

به همین بهانه، اگر در مورد ساخت این جک استندها تجربه دارید، یا نکته خاصی هست بفرمایید. بیشتر در امر ایمنی. تو هفته آینده یک جفت می خواهم بسازم...

تصویر
Majicpride

پست توسط Majicpride » 11 دسامبر 2011, 20:22

سلام آقا معلم
انگار همکار هم هستیم ! :smile:
ممنون بابت سر زدن به این تاپیک و ارائه عکس و نظراتون
والا خیلی وقته که دنبال خریدن دو تا ازین جکهای استندی هستم، منتهی چون جک سوسماریم ازین 2 تنی های کوچیکه و ارتفاعه لیفتش خیلی کمه تا حالا جک استند نیازم نشده (یه بسم الله میگیریم و توکل بر خدا میریم زیر ماشین!! )
تو بازار یکی دو نمونه دیدم که کیفیت خوبی داشتن و قیمتشون هم دونه ای 12 تومن بود،
منم با ساخت یه نمونه دستی موافقم، اگه فرصت بشه منم میسازم
( البته اگه با توجه به هزینه خرید آهن و لوله و جوش و برشش، به صرفه باشه )

میکانیک ها تو بازار معمولا از قطعات فرسوده جلو بندیه پیکان واسه ساختن همچن چیزی استفاده میکنن
( 3 تا طبق پیکان کنار هم جوش میدن میشه یه جک استند ! )
منتهی این طرحی که شما عکسشو گذاشتی خیلی کامل تره و نتیجه نهاییش هم خیلی شبیه به نمونه های بازاریش هست
در ضمن ارتفاع جک استند نمونه های دست ساز میکانیک ها ثابته ولی نمونه شما متغییر که این خیلی بهتره
واسه فلزاتی که میخواین به کار ببرین چه ایده ای دارید؟
ارسال پست

بازگشت به “ماشین آلات و ابزار صنعتی”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 1 مهمان