مشخصات گیربکس های تویوتا – TOYOTA Transmissions

تصویر مباحث مربوط به تويوتا و لکسوس (Lexus)
قوانین انجمن
1. قوانین تیونینگ تاک :arrow:
2. راهنمای استفاده از فوروم :arrow:
- لطفا قبل از ایجاد تاپیک جدید از تکراری نبودن آن مطمئن شوید.
- لطفا فقط در رابطه با موضوع تاپیک، پست ارسال کنید.
نمایه کاربر
NISMO
متخصص الکترومکانیک
پست: 2003
تاریخ عضویت: 04 ژانویه 2009, 10:11
نوع خودرو: BMW F34, SLK R171
محل اقامت: پاریس
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time
تماس:

مشخصات گیربکس های تویوتا – TOYOTA Transmissions

پست توسط NISMO » 18 ژانویه 2009, 19:15

سیستمهای انتقال قدرت تویوتا - TOYOTA drivetrain
در این مبحث هدف این هست که سیستمهای انتقال قدرت خودروهای گروه تویوتا موتور همچنین انواع گیربکسهای این سازنده که در مدلهای مختلف خودروهای آنها (و احتمالاً خودورهای دیگر) مورد استفاده قرار میگیرند، بصورت تخصصی تر پرداخته شده، جزئیات فنی، مشخصات و درصورت امکان شمای فنی آنها معرفی و مورد بررسی قرار گیرند.
از طرف دیگر سعی خواهد شد تولید کنندگان و زیرمجموعه های شرکت تویوتا موتور تأمین کنندۀ سیستمهای انتقال قدرت آنها معرفی شده و محصولات آنها مورد تشریح و تحلیل قرار گیرند.

در ابتدا معرفی و چشم اندازی به سوابق سیستمهای Drivetrain تویوتا به نقل از خود کمپانی تویوتا موتور.تویوتا و تاریخچۀ سیستمهای انتقال قدرت- Drivetrain

• برخی نقاط برجسته در تاریخچۀ تولیدات سیستم انتقال قدرت تویوتا موتور

- در سال 1989 تولید گیربکس 4 سرعتۀ اتوماتیک لکسوس اولین گیربکس خودروهای دیفرانسیل عقب این سازنده آغاز شد. این گیربکس مجهز به تکنولوژی کنترل الکترونیکی هوشمند ECT-i بود که به همراه تورک کانورتور سوپر-فلو (ظرفیت بالا) بود که در لکسوس LS 400 و همزاد آن تویوتا سلسیور Celsior مورد استفاده قرار گرفت (A341E).
تصویر
در همین سال گیربکس 5 سرعتۀ دستی سری H150 با استفاده از کیسینگ آلومینیوم و اویل پمپ پیشرفته تولید شد و برای تویوتا لندکروزر سری 80 بکار گرفته شد.

- سال 1990 گیربکس 4 سرعتۀ اتوماتیک سری A540E برای استفاده در خودروهای دیفرانسیل جلو به تولید رسید که نسخۀ ظرفیت بالاتر از A140E بود و A540E در لکسوس ES250 سری XV10 مورد استفاده قرار گرفت. در همین زمان تولید اولین سری 5-سرعتۀ اتوماتیک A350E تویوتا برای محصول تویوتا کراون آغاز شد. این اولین سیستم گیربکس دیفرانسیل عقب خودرو در دنیا بود که از تئوری کنترل پیشرفتۀ بهره مند بود.
در انتهای سال 1990 تولید گیربکس تویوتا در سایت کین اورا از مرز 20 میلیون دستگاه گذر کرد.

- سال 1992 سری A341H گیربکس 5-سرعتۀ اتوماتیک دیفرانسیل عقب به تولید رسید، که به تکنولوژی EC-Hymatic II بصورت کنترل الکترونیکی فول-تایم جهت سیستم 4WD مجهز بود و پرفرمنس به مراتب بالاتری نسبت به نسل قبلی دارا بود بلطف سیستمهای کنترل جدید آپگرید شده، این گیربکس برای تویوتا کراون 4-چرخ متحرک موسوم به Crown i-Four طراحی شده بود.

در سال 1993 تویوتا موتور هوکایدو تولید گیربکس اتوماتیک A541E آغاز نمود. جعبه دنده ای 4 سرعته با سیستم هوشمند کنترل الکترونیکی ECT-i که برای خودروهای دیفرانسیل جلو تویوتا کمری (XV10) تویوتا آوالون، لکسوس ES300 نسخۀ 6 سیلندر مجهز به انجین 1MZ-FE مورد استفاده قرار گرفت.

- در سال 1997 گیربکس 6-سرعتۀ دستی سری C160 برای اولین بار جهت محصولات دیفرانسیل جلو تویوتا کلاس 1.6 لیتر به تولید رسید. این گیربکس از ضرایب دنده سنگین نزدیک به هم بهره میبرد که پرفرمنس انجین را به شکل بهینه تری نسبت به گیربکسهای 5-سرعتۀ رایج بکار می بندد.
در همین سال گیربکس 6 سرعتۀ دستی H260 عرضه شد که در اصل نسخۀ تازه تر و ارتقا یافته از سری H150 قبلی بود. که این گیربکس اولین جعبه دندۀ 6سرعتۀ دستی آنها با پترن کاربری شاسی بلند بود که در تویوتا لندکروزر مورد استفاده قرار گرفت.

همزمان، گیربکس جدید اتوماتیک A650E مورد بهره برداری قرار گرفت، این جعبه دنده اولین سری در نوع خود در ژاپن بود که بصورت جعبه دنده ای 5 سرعته خودکار تولید شده جهت بکارگیری با انجین V8بود. به لطف تکنولوژی خاص آن، این گیربکس سایزی در حدودگیربکسهای 4 سرعتۀ اتوماتیک داشته است. و در خودروی لاکچری تویوتا Celsior مورد استفاده قرار گرفت.
تویوتا همچنین اولین گیربکس CVT تولید انبود مخصوص خودروهای هیبریدی در دنیا را در همان سال (97) برای خودروی تویوتا پریوس به تولید رساند. این گیربکس سری P110 تویوتا شامل تجهیزات ترکیب کنندۀ انرژی الکتریکی و موتور احتراقی بود به همراه سیستم کنترل مختص به خود بود که امکان دهد تا خودرو همزمان با موتور الکتریکی و انجین بنزینی حرکت کند.

- در سال 1998 تولید سری جدید 6-سرعتۀ دستی J160 آغاز شد که بطور ویژۀ برای خودروهای سدان اسپرت دیفرانسیل جلو طراحی شده بود. با استفاده از کیسینگ مستحکم وحس تعویض دنده های روان که در لکسوس IS و همزاد آن تویوتا Altezza مورد استفاده قرار گرفت.

- اما اولین سری گیربکس پیوسته متغیر یا CVT مبتنی بر تسمه-پولی تویوتا در سال 2000 میلادی به تولید رسید سری K110 که این دارای یک تورک کانورتور بود تا کمک کند عملکرد نرم کم صدا تر و مصرف سوخت بهینه تری ارائه نماید. این گیربکس اولین بار در تویوتا هاچ بک Opa به عرضه رسید.
در تابستان آن سال اولین گیربکس کنترل الکترونیکی دستی سکوئنشیال SMT ژاپن از سری C50M به تولید رسید. که این جعبه دنده به لطف سیستم شیفت سکوئنشیال 5 سرعته بسیار سرعت پاسخ بالایی داشته و تعویض پذیری روانی دارا بود. این گیربکس جهت خودروی اسپرت تویوتا MR-S به تولید رسیده بود.

- در سال 2001 تویوتا به موفقیت ویژه ای در بهینه سازی مصرف سوخت دست یافت به لطف اولین سیستم شبه هیبرید جهان که با افزودن سیستم روغنکاری الکترونیکی به گیربکس 4 سرعتۀ اتوماتیک A340E بدست آمد. این جعبه دنده در تویوتا کراون مورد استفاده قرار گرفته بود.

- سال 2002 تولید گیربکس نسل جدید اتوماتیک 5سرعته سری A750E آغاز شد که برای نسل جدید خودروهای پایه دیفرالنسیل عفب طراحی شد و در همان زمان برای تویوتا لندکروزر سری 100 مورد استفاده قرار گرفت.
از طرف دیگر گیربکس سری C550A اولین گیربکس مولتی-مود تویوتا که با قابلیت حالت M و E برای تعویض پذیری راحت تر حالت اتوماتیک و مصرف بهینۀ سوخت به تولید رسید. این گیربکس جهت بکار گیری در تویوتا یاریس به تولید رسیده بود.

- در سال 2003 تولید اولین گیربکس 6 سرعتۀ اتوماتیک ژاپن A761E آغاز شد. تغییرات انجام شده در این نسل از گیربکس 6سرعته تأثیر بسزایی در پرفرمنس خودرو و ویژگی مصرف سوخت آن داشت. ضمن آنکه کیفیت و لذت رانندگی را در آن افزایش میداد. این جعبه دنده ابتدأ در تویوتا لاکچری سلسیور مورد کاربرد بود که در لکسوس LS460 و GS430 نیز مورد استفاده قرار گرفت.

- گیربکس 6 سرعتۀ دستی RA60 در سال 2004 به تولید رسید که جهت تویوتا لندکروزر پرادو J120 و وانت تاکوما مورد استفاده بوده است. همچنین تولید A750E گیربکس 5سرعتۀ اتوماتیک جهت خودروهای دیفرانسیل عقب در امریکای شمالی نیز آغاز میشود.

- سال 2005 تولید گیربکس 6 سرعتۀ اتوماتیک سری A960E پیرو A760E در بازار چین آغاز میشود. جهت استفاده در لکسوس IS
در این سال تولید گیربکس CVT تسمه پولی سری K112 آغاز شد که این نسخه با افزایش ظرفیت سری K111 ضعیفتر صورت گرفته بود تا در تویوتا شاسی بلند RAV4 مورد استفاده قرار گیرد. همچنین گیربکس 6سرعتۀ اتوماتیک سری A760E برای لکسوس GS350 نسل S190 مجهز به انجین 6سیلندر 2GR-FSE به تولید رسید.
این سال گیربکسهای 5سرعته اتوماتیک A750E/F مخصوص شاسی بلندها و دیفرانسیل عقبهای تویوتا در امریکای شمالی به تولید رسید.

- و اما در سال 2006 اولین گیربکس دیفرانسیل عقب جهان برای خودروهای هیبریدی، سری L110 تولید شد. گیربکسی که اولین نمونه درجهان، مجهز به سیستم کاهندۀ دور موتور 2-مرحله ای ست تا به راندمان و مصرف سوخت بهتری دست یابد. این جعبه دنده مورد استفاده در لکسوس هیبریدی GS450h نسل GWS191 بوده است.
در این سال اولین گیربکس 8 سرعتۀ جهان نیز با سری AA80E به تولید رسیده است. این گیربکس با بازۀ ضرایب گسترده و البته دنده های نزدیک به یکدیگر راندمان به مراتب بالاتری نسبت به گیربکسهای اتوماتیک 6سرعته به همراه داشته است. مورد استفاده در لکسوس LS نسل XF40 از سال 2006 بوده است.
در ماه سپتامبر همان سال، تکنولوژی مدیریت شتابگیری و پاسخ سریع رانندگی موسوم (DRAMS) به در آن تلفیق شد که این سیستم، سرعت انجین و سیستم انتقال قدرت را در حالت بهینۀ عملکرد هماهنگ میکند تا به ایده آل ترین حس لذت رانندگی و پاسخ مناسب به درخواست راننده برسد.

- در سال 2007 گیربکس هیبریدی L110F جهت خودروهای پایه دیفرانسیل عقب و 4WD هیبریدی طراحی شد تا با انجین 8 سیلندر 5.0 لیتری تویوتا 2UR-FSE بتواند کوپل شود و توان انتقال خروجی بالا و عملکرد قدرتمند آنرا داشته باشد. این گیربکس در لکسوس هیبریدی LS600h مورد استفاده بود (اولین نمونه در دنیا در نوع خود).
همچنین گیربکس 6 سرعتۀ اتوماتیک AB60E برای تویوتا لندکروزر 100 در بازار ژاپن به تولید رسید.

- سال 2008 تولید نسل تازۀ گیربکس CVT تسمه-پولی تویوتا سری K41A آغاز شد که بر پایۀ نمونۀ قبلی K410 تولید شده بود. این محصول جهت تویوتا iQ هاچ بک کامپکت به تولید رسبده بود.
در ماه نوامبر تولید گیربکسهای 6-سرعتۀ اتوماتیک سری U760E و U760F آغاز شد که بعنوان بخشی از سریها در زمرۀ جعبه دنده های ردۀ مصرف سوخت اقتصادی و کم هزینه طبقه بندی می شد. این جعبه دنده جهت استفاده برای محصولات 4 سیلندر مجهز به انجین 2AR-FE همچون تویوتا کمری XV40 فیس لیفت سال 2010 ، شاسی بلند تویوتا ونزا و هایلندر طراحی و تولید شده بود.
در این زمان (نوامبر 2008) برای اولین بار در بازار اروپا گیربگس CVT تویوتا با سیستم کنترلی جدید عرضه گردید که بر روی تویوتا سدان آونسیس Avensis به قابلیت مصرف سوخت بهینه و پرفرمنس مناسب پیشرانه از ویژگیهای مورد تقاضا در این بازار دست یافت.

- در سال بعد از آن (سال 2009) تولید نسخۀ تازه از CVT تسمه پولی تویوتا یعنی K41B نیز آغاز شد که ظرفیت بیشتری نسبت به ورژن قبلی دارا بود و با انجینهای 1.3 لیتر خانوادۀ 1NR-FE تویوتا نیز قابل تطبیق بود.
همزمان نسل ظرفیت بالا از گیربکسهای هیبریدی تویوتا نیز برای ردۀ لوکس محصولات لکسوس عرضه شد. این نمونه P313 از ردۀ ارتقا یافتۀ P310 بود که گشتاور بالاتری را دارا بوده و پرفرمنس بالاتر به همراه محل نصب پایین تری را دارا بود. جهت لکسوس RX هیبریدی Lexus RX450h از آن زمان مورد استفاده بود.

- اما از بدعتهای خاص تکنولوژی گیربکس و مجموعۀ انتقال قدرت تویوتا در لکسوس اسپرت مدرن LFA نمود پیدا کرد در سال 2010 که از جعبه دندۀ اتوماتیک RB10 سکوئنشیال ASG شش-سرعته به همراه ترنس اکسل دستی RB60M که در این خودرو مرکز ثقل بسیار خوبی نیز فراهم میکنند به دلیل موقعیت قرار گیری در اجزا مکانیکال و تقسیم وزن. این جعبه دنده سرعت عمل و پاسخ بسیار خوب و اسپرتی برای خودروی LFA لکسوس داشته است.

- در سال 2011 ترنس اکسل ظرفیت متوسط جهت خودروهای هیبریدی سدان این رده از سری P314 برپایه نسل P311 به تولید رسید تا در خودرو کمری هیبریدی XV50 نیز مورد استفاده قرار گیرد.
در اواخر سال 2011 تولید گیربکس اتوماتیک 6 سرعتۀ U760 جهت تویوتا کمری XV50 چهار-سیلندر در سایت تویوتا امریکا شمالی آغاز شد.

منبع: پیشرفتهای فنی تویوتا موتور در سیستم انتقال قدرت - Technical Development Drivetrain

(ویرایش جدید)
تصویر "The best or nothing"
نمایه کاربر
NISMO
متخصص الکترومکانیک
پست: 2003
تاریخ عضویت: 04 ژانویه 2009, 10:11
نوع خودرو: BMW F34, SLK R171
محل اقامت: پاریس
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time
تماس:

مشخصات گیربکس های تویوتا - TOYOTA Transmission

پست توسط NISMO » 09 مارس 2014, 15:20

در ادامه توضیحاتی در خصوص تولیدات گیربکس و انتقال قدرت خانوادۀ تویوتا.
برای این منظور، ابتداً یکی از بزرگترین شاخه های تولید گیربکس تویوتا گروه ایسین و مجموعۀ فعالیتهای آنرا معرفی خواهیم نمود.

Aisin Seiki

تصویر
ایسین

Aisin Seiki Co., Ltd. (アイシン精機株式会社 Aishin Seiki Kabushiki Kaisha?), also known as Aisin, is a Japanese corporation which develops and produces components and systems for the automotive industry.

یکی از بزرگترین شرکتهای صنایع خودروسازی ژاپن که بنام Aisin Seiki یا اختصاراً اِیسین که از آن شرکتهای زیر مجموعۀ زیادی مشتق شده است. ایسین مجموعه ایست که در میان 500 شرکت بزرگ سرمایه دار دنیا در سال 2007 جایگاه 347 ام را بدست آورد. این خانواده در سال 1949 تأسیس شد تا اجزا خودروها از جمله انجین، مجموعه انتقال قدرت، شاسی، بنده اصلی و افتر مارکت خودروسازان را تأمین نماید. در کنار این تولیدات Aisin در زمینۀ سیستمهای انرژی، مبلمان و ماشین آلات نساجی نیز فعالیت داشته است. بزرگترین سهام دار AISIN شرکت تویوتا موتور میباشد و جزئی از تأمین کنندگان اساسی محصولات این خودروساز محسوب میشود.
تصویر
aisin.com/product/automotive


ویدئو جالب از مجموعه فعالیتهای گروه AISIN
AISIN_Data :arrow:

> معرفی تصویری جزئی تر از تولیدات و فعالیتهای گروه AISIN SEIKI در صنایع خودرو جهانی
Introducing_AISIN


Automotive Parts Lineup

رنج محصولات و قطعات گروه ایسین شامل مواردی از جمله

1) اجزا انجین

2) شاسی ومتعلقات تعلیق
Active rear steering
سیستم فرمان پذیر محور عقب

سیستم تعلیق فعال
(GS, LS600h, RX450h (Lexus

Air Suspension System
سیستم تعلیق بادی
مورد استفاده در خودروهای برند لکسوس / تویوتا
(GX (Lexus), Sequoia, Prado, Ractis (Toyota
(LS, RX (Lexus), Century/Crown Majesta / Coaster (Toyota

3) اجزا بدنه
قاب کرومی، درب کشویی برقی

Sunroof و sunshade اجزا مربوط به سانروف، رول و کشویی
در خودروهای تویوتا لکسوس (RX)

ITS
تجهیزات الکترونیکی و هوشمند خودرو

دوربین دید عقب
Variable View Surround

تصویر زوایای اطراف

Pedestrian Recognition
و سیستم تشخیص عابر پیاده

5) سیستمهای انتقال قدرت (گیربکس و متعلقات)
شامل گیربکسهای اتوماتیک/دستی خودروها و البته وسایل نقلیه سنگین از جمله اتوبوسها و کامیونها
که در ادامه به جزئیات آن (Drivetrain) پرداخته خواهد شد.

-------------------------------
گروه ایسین در حال حاضر (سال 2014) دارای 165 مرکز تولید در 20 کشور دنیا می باشد که تقریباً نیمی از آنها مستقر در ژاپن هستند.

تصویر

اما شاخه های مختلف شرکت AISIN

• Aisin AI — manual transmissions
• Aisin AW — automatic transmissions
• Advics, Hosei — brakes
• IMRA — Femtosecond lasers

در این مبحث به فعالیتها و تولیدات بخش انتقال قدرت و transmissions این گروه پرداخته خواهد شد.

AISIN AI

تصویر
همانگونه که اشاره شده بود یکی از شناخته ترین محصولات گروه AISIN گیربکسهای این سازنده محسوب میشود.

Specialist manufacturer of manual transmissions, Aisin AI
Aisin AI شاخه ای ست که بطور تخصصی در تولید گیربکسهای دستی این گروه فعالیت دارد. این بخش در سال 1991 بطور مستقل تری مشغول به فعالیت شد و در این مدت برای گروه های مختلفی از خودروسازان جهان تأمین گیربکس کرده است که در آن بین نامهای بزرگی همچون پورشه (مدل کاررا)، ولو، جیپ، مزدا و ... به چشم میخورد.
Mazda Motor Company, Nissan Motor Co., Ltd., Mitsubishi Motors, General Motors, Daihatsu,Hino Motors, FIAT, Volvo, Jeep, Porsche, and Luxgen.
بطور خلاصه محصولات این مجموعه بشکل زیر طبقه بندی میشوند.

• گیربکسهای Manual
1. ساختار موتور جلو دیفرانسیل جلو (FF : Front engine, FWD)
معروفترین نمونه های این گروه

مدل BG6
6-سرعته که در خودروهای سازندگان چون تویوتا کمری، کرولا، RAV4
سازنده مزدا مدل های مزدا6 ، مزدا3 و CX7
و محصولات میتسوبیشی لنسر، ASX
و سایر جزئیات به ترتیب زیر

Toyota Motor Corporation
Avensis
Corolla
Corolla Verso
Camry
RAV4
Mazda Motor Corporation
Mazda6
Mazda5
Mazda3
CX-7
Mitsubishi Motors Corporation
Eclipse
Outlander
Lancer
ASX
PSA Peugeot Citroën S.A.
Peugeot 4007
Citroën C-Crosser
Chrysler LLC
Dodge Caliber
Dodge Journey
Jeep Compass
Jeep Patriot
Lotus Cars Ltd
Evora

مدل BC5 و BC25
5-سرعته مورد استفاده در سریهای کامپکت تویوتا یاریس، کرولا و ..

Aisin AI product

---------------------------
2. ساختار موتور جلو دیفرانسیل عقب (FR : Front engine, RWD)

مدل AY6
-سرعته مورد استفاده در خودروهای بیس دیفرانسیل عقب، اسپرت و شاسی بلند همچون لکسوس IS ، تویوتا لندکروزر پرادو، اف جی کروزر، از جنرال موتورز کادیلاک CTS و شورولت کامارو

Toyota Motor Corporation
Lexus IS
Land Cruiser Prado
Tacoma
FJ Cruiser

General Motors
Cadillac CTS
Chevrolet Camaro
Holden
Commodore
Ute

مدل AR5
5-سرعته مورد استفاده در شاسی بلندها لندکروزر سری 70، پرادو، هایس

Toyota Motor Corporation
Land Cruiser 70
Land Cruiser Prado
Dyna/Toyoace(Light Truck)
Hiace / Granvia
Tacoma
BMC Sanayi ve Ticaret A.S.
Levend
General Motors Corporation
GMC Canyon
Chevrolet Colorado

Aisin AI product

--------------------
3. ساختار موتور عقب دیفرانسیل عقب (RR : Rear engine, RWD)

مدل SP6
6-سرعته مورد استفاده در پورشه 911 کاررا Porsche A.G. 911Carrera
مدل SA6
6-سرعته مورد استفاده در لکسوس LFA یا Toyota Motor Corporation Lexus LFA

Aisin AI product

همچنین مجموعه ترانسفر کیس

مدل TN2
قابلیت تورک ورودی 2,310.0 Nm
مورد استفاده دربرندهای تویوتا موتور همچون لکسوس LX و تویوتا لندکروزر سری 200
Toyota Motor Corporation
Lexus LX
Tundra
Land Cruiser 200
Sequoia

مدل TU2
قابلیت تورک ورودی 1,566.0 Nm مورد استفاده دربرندهای میتسوبیشی موتور پاجرو و سری اسپرت

Mitsubishi Motors Corporation
Montero(Pajero)
Montero Sports (Challenger)
Pajero Sports
Strada
Delica
 Triton

Technical know-how gained from years of experience

در خصوص پروسۀ تولید محصولات Aisin چنین روایت میکند
که با اتکا به تجربۀ کسب شده از سالها تولید کلیه مراحل بصورت اتوماتیزه شامل کنترل کامپیوتری، کنترل کیفیت محصول در مراحل تولید مونتاژ و تستهای مختلف صورت میگیرد. مبتنی بر تکنولوژیهای پروسس و سیستم دقت بالا که از متودهای اساسی تولیدات تویوتا ست Aisin با بالاترین راندمان و کمترین میزان تلفات محصولات خود را به تولید میرساند.

منبع
و لینک مجموعه محصولات AISIN AI


-------------------------------------------
AISIN AW

تصویر
ایسین وارنر شرکتی که با مشارکت متقابل از مجموعۀ Aisin Seiki و بورگ وارنر Borg-Warner ایالات متحده شکل گرفت در سال 1969. و با تولید گیربکس اتوماتیک شروف به فعالیت کرد. دفتر مرکزی AISIN AW در آیچی ژاپن واقع است شرکتی با سرمایه ¥26.48 میلیارد ین توسط موتسومی کاواموتو Mutsumi Kawamoto مدیریت میشود.
این مجموعه کار خود را با تولید گیربکس 3 سرعتۀ اتوماتیک RWD با ظرفیت گشتاور پایین (سری 03-55) آغاز کرد. سپس اولین گیربکس اتومانیک 4 سرعتۀ جهان برای خودروهای دیفرانسیل عقب را عرضه نمود که به همین مناسبت از صنایع ژاپن شایستۀ دریافت جایزه گردید first receipt of Prize by US-Japan joint venture
از سال 1972 با تولید گیربکسهای اتوماتیک همواره پیشرو در زمان خود بوده است بطوریکه در سال 1972 گیربکس 3-سرعتۀ دیفرانسیل عقب آن یکی از بهترین محصولات انحصاری بود. بعنوان نمونه های دیگر اولین گیربکس اتوماتیک کنترل الکترونیکی در جهان توسط Aisin در سال 1983 میلادی به تولید رسید (کد 10-40LE برای خودروهای دیفرانسیل جلو) . در سال 1987 ده میلیون مین دستگاه گیربکس اتوماتیک خود را به تولید رسانید. همچنین در سال 1992 اولین سیستم ناوبری (نویگیشن) صوتی در جهان را برای تویوتا موتور عرضه نمود. سپس در سال 2006 اولین تولید موفق گیربکس 8-سرعتۀ اتوماتیک را تجاری نمود. در مراحل بعدی نه تنها گیربکسهای اتوماتیک بلکه پیوسته متغیر CVT نیز در مجموعۀ محصولات این سازنده قرار گرفت که این مجموعه گیربکسها لاین وسیعی از خودروهای سبک تا فول سایز از سازندگان مختلف دنیا را پوشش میدهد.
Aisin AW در سال 2012 رکورد تولید صد میلیون دستگاه گیربکس اتوماتیک را پشت سر گذاشت.
عمدۀ تولیدات Aisin AW شامل این موارد هستند:

Major Products

Automatic transmission,
Hybrid transmission,
Car navigation system

Product Lineup


و اما جزئیات بیشتر از محصولات گیربکسهای Aisin AW

• گیربگس اتوماتیک
لاین محصولات Automatic Transmission

و نمودارهای ترسیم شده بر اساس گشتاور قابل تحمل هر محصول
که از نقاط برجسته محصولات آن میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

1. TL-80SN
world's first RWD 8-speed AT

2006.7 Commenced production of TL-80SN, world's first high torque capacity RWD 8-speed AT

اولین گیربکس 8 سرعته اتوماتیک دنیا را در سال 2006 میلادی عرضه کرد. که برای خودروهای دیفرانسیل عقب گشتاور بالا مورد استفاده قرار بگیرند.

تصویر

power performance and fuel efficiency
مشخصۀ اصلی آن توازن خوب بین پرفرمنس و بهبود مصرف سوخت می باشد. در مقایسه با گیربکسهای اتوماتیک رایج، این گیربکس 8 سرعته بازه ضرایب وسیعتری را پوشش میدهد و موقعیت بهتری از ضرایب در نظر گرفته شده که این گسترش ضرایب چه در دنده های سنگین (1و 2) چه در دنده های سبک (6و7و8) مزایای متعددی ایجاد میکند

تصویر

(بطور معمول در گیربکسهای 5-سرعته دندۀ پنجم اور درایو در نظر گرفته میشوند که در گیربکسهای 6 سرعته 2 دندۀ پنجم و ششم به این ترتیب عمل میکنند. در این گیربکس 8-سرعتۀ ایسین سه دنده 6، 7 و 8 همگی اوور درایو هستند که به بهبود رانندگی اکونومی و روان عمل کردن تعویض دنده ها کمک شایانی میکنند)

مقایسه مختصر بین گیربکس های 6-سرعته رایج در مقابل 8-سرعتۀ Aisin
بهبود شتابگیری و پرفرمنس در دنده های سنگین

تصویر

کاهش مصرف سوخت و رانندگی اکونومی در دنده های سبک

تصویر

AW integrates aluminum case for first time
برای اولین بار کیس گیربکس آلومینومی طراحی میشود که منجر به کاهش وزن و بهبود مصرف سوخت میشود.
در نهایت ترکیب این مجموعۀ ضرایب دنده و یک انجین قدرتمند پرفرمنس منجر به رانندگی با کیفیت بهتر نرمی بیشتر که تنها در خودروهای لوکس قابل دستیابی خواهند بود.
این جعبه دنده در حقیقت همان گیربکس 8-سرعتۀ معروف لکسوس LS می باشد (اولین بار در سال 2007) که در ردۀ محصولات تویوتا موتور با کد AA80E شناخته میشود و در سالهای بعد محصولات GS 460 و IS-F و لکسوس RX350 F sport (سال 2013) حتی تویوتا کراون مجستا (سال 2009) به آن تجهیز شد. در آن زمان این گیربکس با انجین 8سیلندر 1UR-FE تویوتا کوپل میشد.
در حال حاضر نسخۀ تازه تری از آن نیز عرضه شده AA81E که برای انجینهای V6 تویوتا موتور 2GR-FSE مچ شده اند و در تویوتا کراون و Lexus GS 350 و Lexus IS 350 سال 2014 مورد استفاده قرار میگیرند.

2. TL-80FN

همچنین TL-80FN نمونۀ دو-دیفرانسیل Aisin AW می باشد که بعنوان اولین محصول در جهان از سال 2008 برای خودروهای AWD ظرفیت گشتاور بالا مورد کاربرد بوده است.

3. AWF8F35

world's first FWD 8-speed AT
ایسین در ادامه، سال 2012 اولین گیربکس 8 سرعته دیفرانسیل جلو دنیا (کد AWF8F35) را برای خودروهای گشتاور بالا این رده به تولید رساند، گیربکسی که به لحاظ ابعاد از گیربکسهای 6سرعته اتوماتیک متداول کوچکتر است

تصویر

همچنان با ویژگیها و مزایای نمونۀ دیفرانسیل عقب که پیشتر بحث شد من جمله ضرایب دنده نزدیکتر به یکدیگر و بازۀ وسیعتر در نتیجه کاهش مصرف سوخت و البته پرفرمنس بهتر در انجین های پرفرمنس بالا.

بازۀ ضرایب گیربکس اتوماتیک AWF8F35 8-سرعته در مقابل 6-سرعته متداول

تصویر

این مجموعه نیز به لطف ساختار دبل کلاچ خود ابعاد و وزن کمتری نسبت به نمونۀ مشابه 6-سرعته دارد.

تصویر


• گیربگس CVT

Aisin همچنین در سالهای اخیر فعالیت بیشتری در تولید گیربکس های تکنولوژی ضرایب پیوسته متغیر موسوم به CVT بر پایه اصول تسمه-پولی نیز نموده است.
اولین تولید CVT ایسین باز میگردد به سال 2000 میلادی که نمونۀ XA-12SD را جهت خودروهای با ظرفیت گشتاور پایین عرضه کرد. گیربکسی که در محصولات خانواده تویوتا با خانواده گیربکسهای اتوماتیک سری K شناخته میشود و این نمونه با کد K110 در خودروهای تویوتا Vitz (یاریس در امریکا) ، کرولا و اُریس (اروپا) مورد استفاده قرار گرفت


ویدئو مربوط به سری های کوچک AISIN AW - Compact CVT

AISIN AW - Compact CVT _ DigInfo :arrow:


AWFCX18

Medium Torque Capacity CVT
پس از تولید اولین سریهای CVT کلاس کوچک، سری بعدی AWFCX18 نیز به مجموعه تولیدات این رده افزوده شد

تصویر

در رده خودروهای گشتاور متوسط (حجم موتور 1.5 تا 1.8 لیتر)
جهت بهره از مزایای گیربکس های CVT برای ردۀ بالاتری از خودروها نیز طراحی شد

تصویر

تا مصرف سوخت کمتر، بازدهی بهتر، کاهش هزینه ها را در این رده از خودروها شامل شود.
بدنۀ شیرهای برقی جدید، اویل پمپ جدید، و همچنین مایع CVT جدید ارتقاهای تازه ای بودند که منجر به بهبود مصرف سوخت نهایی شده اند.
این گیربکس CVT نیز در خانواده محصولات تویوتا مدلهای کرولا، اوریس و شماری دیگر از سال 2006 مورد استفاده بوده است که البته کد K310 وK311 تویوتا را دارا هستند.

لینک


همانگونه که مطرح شده بود گروه Aisin AW دارای شاخه محصولات دیگر نیز هست که شامل محصولات مبنای سیستمهای الکترونیکی هستند
ITS Technologyمن جمله نویگیشن و سیستمهای هوشمند کنترل خودرو.


به هر صورت تمرکز فعالیت شرکت AISIN AW در قدم اول بر روی تولید گیربکسهای اتوماتیک AT/CVT بوده است

تصویر

سایر اعضای گروه ایسین که در ژاپن مستقر هستند.


دیاگرام میزان رشد صعودی تولید محصول گیربکسهای اتوماتیک ایسین تا سال 2012 و فناوریهای گوناگون در مقاطع مختلف تاریخی

تصویر

گزارش و بروشور جزئی تر از aisin-aw.co.jp


منابع Aisin AW
Aisin AW
Aisin AW wp


چند ویدئو از

1. مراحل تولید گیربکس های اتوماتیک Aisin AW
Aisin AW :arrow:

2. تیزر تبلیغاتی Aisin AW
Commercial AISIN AW 2004CM

3. تیزر تبلیغاتی Aisin AW Automatic Transmission
Aisin AW Automatic Transmission

4. تیزر تبلیغاتی سیستمهای ناوبری Aisin AW
Commercial Navigation AISIN AW 2004CM

5. تیزر تبلیغاتی سیستمهای نویگیشن Aisin AW
aisin aw - car navigation system

--------------------------------------------

اما خانوادۀ بزرگ ایسین (Aisin Seiki) علاوه بر قطعات و تجهیزات ذکر شده برای خودروسازان، تولید کنندۀ قطعات افتر مارکت نیز می باشد.

طرح زیر نمای شماتیکی از قطعات خودرویی بخش های مختلف تولیدی ایسین را ترسیم مینماید.
تصویر


1. این ویدئو فعالیتهای صنعت اتومبیل گروه AISIN SEIKI
AISIN Group

2. AISIN SEIKI C

3. حضور گروه AISIN در نمایشگاه تکنولوژی ژاپن 2013 توکیو
Auto Aisin Technology Tokyo Motor Show 2013 :arrow:

4. تیزر تبلیغاتی از تجهیزات خودرویی تولید AISIN مورد استفاده در خودروهای لکسوس/تویوتا
AISIN TV Commercial :arrow:


منابع
لینک سایت مرکزی Aisin
تصویر "The best or nothing"
نمایه کاربر
NISMO
متخصص الکترومکانیک
پست: 2003
تاریخ عضویت: 04 ژانویه 2009, 10:11
نوع خودرو: BMW F34, SLK R171
محل اقامت: پاریس
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time
تماس:

Re: مشخصات گیربکس های تویوتا موتور – TOYOTA Transmissions

پست توسط NISMO » 15 مارس 2014, 02:02

Toyota Transmission Plants
در ادامه، برخی از پلنتهای تولید مجموعۀ گیربکسهای تویوتا
Toyota Transmission Plants in Japan
تولید مجموعۀ انتقال قدرت در پلنتهای ژاپن تویوتا موتور ، به شرح زیر

• پلنت میوشی Miyoshi Plant از سال 1969
Transmission-related parts, forged parts, engine-related parts
تصویر
Toyota Plants in Japan
Miyoshi Plant• پلنت کینو اورا Kinu-ura Plant از سال 1978
Transmission-related parts
این پلنت از قدیمی ترین کارخانجات تویوتا در تولید گیربکس اتومبیلهای این سازنده است. با حدود 3000 نیرو در فضای 840 هزار متر مربع که تولید لاین بسیاری از مدلهای گیربکس تویوتا را بعهده داشته است.
تصویر
در سال 1979
(Production of Truck transmission (model L50

در سال 1980
(Production of passenger car transmission (model W

در سال 1982
Production of manual transmission (model S) for the front-wheel drive Camry and Vista commenced
تولید گیربکسهای خانواده سری S جهت محصولات دیفرانسیل جلو مانند تویوتا کمری و ویستا
(Automatic transmission (model A140
در همان سال آغاز تولید گیربکس اتوماتیک A140 برای تویوتا کمری و ویستا

در سال 1983
Production of manual transmission (model C) and driveshaft (constant velocity universal joints) for the front-wheel drive Corolla commenced
تولید گیربکسهای سری C برای محصول دیفرانسیل جلو تویوتا کرولا

در سال 1986
Manual transmission (model E) production for the MR 2
تولید گیربکس سری E برای محصول تویوتا MR2

در سال 1991 مجموعه تولیدات آن به 20 میلیون دستگاه گیربکس خودرو میرسد و در سال 1997 از مرز 30 میلیون دستگاه میگذرد و در سال 2004 رکورد 40 میلیون دستگاه transmission ثبت شد.

در سال 2004
تولید سری R گیربکسها آغاز میشود.
R-type transmission production

از سال 2005
عملیات خط دوم تولید گیربکسهای CVT آغاز میشود.
Operations on CVT secondary

از سال 2008
تولید گیربکس (EC60) ، اواخر همین سال تولید گیربکس (U760) آغاز میشود

در سال 2009
عملیات خط عمدۀ گیربکس اتوماتیک (U140) آغاز میشود.

از سال 2011
تولید گیربکس P510 خودروهای هیبریدی

Toyota Plants in Japan
Kinuura Plant• پلنت هوکایدو تویوتا موتور TOYOTA MOTOR HOKKAIDO, INC. از سال 1992
TMH.co.jp

Transmissions, Powertrain-related parts
تصویر
این سایت از سال 1993 افتتاح شد.
تصویر
از معروفترین تولیدات این سایت میتوان به تولید گیربکسهای U660 تویوتا کمری (6سیلندر) از سال 2005 اشاره کرد.
این پلنت همچنین تولیدات گیربکس دیگر را به این شرح داشته است:

تولید گیربکس (A541) از سال 1993
تولید گیربکس(U340) از سال 1999
در سال 2006 تولید گیربکس (A541) به اتمام میرسد.
آغاز تولید گیربکس پیوسته CVT سری (K310) از سال 2006
شروع تولید گیربکسهای اتوماتیک در پلنت TMMWV از سال 2007

تولید گیربکس U660 از فوریه 2011 جز محصولات پلنت بافلو TMMWV تویوتا (ویرجینیا آمریکا) آغاز شده است.


میزان تولیدات پلنت هوکایدو تویوتا تا سال 2011
Production results for 2011
Automatic transmissions: 1,083,000 units, CVTs: 215,000 units,
بیش از یک میلیون دستگاه گیربکس اتوماتیک و 215 هزار دستگاه گیربکس پیوسته متغیر CVT

سایت :
TMH.co.jp


-----------------------------------------------------
Toyota Transmission Plants in the United States
در سال 2010 شرکت تویوتا در اقتصاد 16 ایالت از ایالات متحدۀ امریکا سهیم بوده است.

تویوتا در حال حاضر در امریکا 2 سایت تولید سیستمهای Transmission داراست.

1) سایت بافلو WV تویوتا موتور TMMWV
سایت ویرجینیای غربی West Virginia گروه خودروسازی تویوتا
تصویر
U151 Automatic 5 Highlander
گیربکس 5-سرعتۀ اتوماتیک U151 برای تویوتا هایلندر

U250 Automatic 5 Matrix
گیربکس 5-سرعتۀ اتوماتیک U250 برای تویوتا ماتریکس

U660 Automatic 6 Lexus RX, Camry, Sienna
گیربکس6-سرعتۀ اتوماتیک U660 برای لکسوس RX، تویوتا کمری و تویوتا سی ینا

U760 Automatic 6 Venza
گیربکس6-سرعتۀ اتوماتیک U760 برای تویوتا ونزا

میزان تولید گیربکسهای سایت بافلو در سال 2010 برابر با 386,421 دستگاه بوده است
تصویر
لینک: Toyota-motor-manufacturing West Virginia inc. TMMWV


2) سایت Aisin AW کارولینای شمالی Raleigh
تصویر
از سال 1998 عمدۀ تولیدات Major Products
RWD Automatic Transmission,
FWD Automatic Transmission,
Automatic Transmission Components


A750 Automatic 5 Tundra
گیربکس5-سرعتۀ اتوماتیک A750 برای تویوتا تاندرا

A760 Automatic 6 Sequoia, Tundra
گیربکس6-سرعتۀ اتوماتیک A760 برای تویوتا سکوئیا و تاندرا

TB-61SN Automatic 6 Sequoia, Tundra
گیربکس6-سرعتۀ اتوماتیک TB-61SN برای تویوتا سکوئیا و تاندرا

میزان تولید گیربکسهای سایت رو لِی NC در سال 2010 برابر با 123,091 دستگاه بوده است

وبسایت : AW North Carolina


منبع:
دارایی های تویوتا در امریکای شمالی

برخی از سایتهای تولید تویوتا موتور در دنیا
List of Toyota manufacturing facilities
تصویر "The best or nothing"
نمایه کاربر
NISMO
متخصص الکترومکانیک
پست: 2003
تاریخ عضویت: 04 ژانویه 2009, 10:11
نوع خودرو: BMW F34, SLK R171
محل اقامت: پاریس
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time
تماس:

Re: مشخصات گیربکس های تویوتا – TOYOTA Transmissions

پست توسط NISMO » 15 مارس 2014, 14:04

کد گیربکسهای تویوتا

در نحوۀ نامگذاری گیربکسهای تویوتا معمولاً به این شکل عمل میشود که معمولاً کارکتر اول حرفی و کارکترهای بعدی عددی هستند. (البته ردۀ AA و موارد دیگر نیز وجود دارند.)

کارکتر اول که حروفی ست A U K P C و ... نشان دهندۀ خانوادۀ گیربکس است.
اما کارکترهای بعدی اگر اعداد بصورت 2 رقمی باشند کارکتر اول عددی نشان دهنده نوع چند سرعته بودن گیربکس است فرضاً A40 گیربکس خانواده A و کارکتر بعدی 4 تعداد ضرایب گیربکس = چهار-سرعته را مشخص میکنند و سپس کارکتر انتهایی نسخه های بعدی همان خانواده را نشانگر خواهند بود. فرضاً A41

اما اگر کارکترهای عددی بصورت سه رقمی باشند رقم اول عددی نیز اندیس خانوادۀ گیربکس هست ، سپس کارکتر دوم عددی نشان دهنده نوع چند سرعته بودن گیربکس است فرضاً U140E خانوادۀ U و ردۀ U1 که 4 سرعته است و درصورتی که ورژنهای بعدی نرم افزاری داشته باشد کارکترهای سوم عددی و یا اندیس حروف، این جزئیات را مشخص مینمایند. U151F گیربکس 5 سرعتۀ خانوادۀ U

برخی از معروفترین سری گیربکسهای تویوتا را در این بخش به بررسی خواهیم گذاشت

1) گیربکسهای دستی Manual transmissions

• C family

4- , 5- and 6-speed manual transmission
سری C جعبه دنده های دستی تویوتا شامل گیربکسهای 4، 5 و 6 سرعته بوده اند که اکثر محصولات اواخر دهۀ 80 و اوایل 90 تویوتا موتور ازین سری محصولات بهره برده اند.
بطور مثال تویوتا کرولا E90 و همچنین E100
سری های 6 سرعته نیز اصولاً در سالهای 2000 به بعد محصولات تویوتا خصوصاً بازارهایی همجون اروپا مورد استفاده بوده است.

جزئیات ضرایب دنده و رنج محصولات در دایره المعارف ویکی پدیا
Toyota_C_transmission


• T family

4- and 5-speed manual transmission
سری T مجموعه گیربکسهایی بوده اند که عموماً در خودروهای دیفرانسیل جلو دهۀ 70 و اوایل 80 میلادی تویوتا موتور مورد کاربرد بوده اند.

T40
1982 Corona with 3A engine
1983 Corona with 1S/3T-E engine
-1981 TA40, 1983 Carina with 3A/2T engine
1983 Celica with 1S engine
1975-1979 Corolla with 2TC engine (shorter shifter in tail shaft in this version)
1980-1982 Corolla with 3TC engine
4 سرعته
از آن جمله در تویوتا کرونا، کارینا، کرولا و سلیکا

ضرایب Ratios:
First Gear: 3.587:1
Second Gear: 2.022:1
Third Gear: 1.384:1
Fourth Gear: 1.00:1


T50

1982-1983 Carina with AA60 - 3A. /1S/3T-E/2T engine
1982 Corona with 1S engine
1983 Celica with 3T-E/2T-E engine
1984 Corolla with 2A engine
1980-1982 Corolla with 3TC engine
1983-1987 Corolla with 4AC/ 4AGEU/ 3AU/ 4AU engine
1975-1979 Corolla with 2TC engine (shorter shifter on tail shaft in this version)
سری 5 سرعتۀ T و نسل بعدی در خودروهای مشابه.

ضرایب Ratios:
First Gear: 3.587:1
Second Gear: 2.022:1
Third Gear: 1.384:1
Fourth Gear: 1.00:1
Fifth Gear: 0.861:1
همچنین ضرایب اسپرت تر در نمونه های TRD package

Toyota_T_transmission


• S family

5-speed manual transmission
سری S نیز گیربکسهای 5 سرعته دستی بوده اند که در محصولات دیفرانسیل جلو بکار میرفته اند و علاوه بر آن سریهای اسپرت و موتور همچون تویوتا MR2

Toyota_S_transmission

• H family

4- and 5-speed manual transmission
سری H چهار سرعتۀ دستی در نسل های مختلف تویوتا شاسی بلند لندکروزر مورد استفاده بوده است.

• R family

5-speed manual transmission
سری R رده گیربکسهایی بوده اند که جهت خودروهای دیفرانسیل عقب و تحمل گشتاور بالاتر طراحی شدند.

Toyota_R_transmission
تصویر "The best or nothing"
نمایه کاربر
NISMO
متخصص الکترومکانیک
پست: 2003
تاریخ عضویت: 04 ژانویه 2009, 10:11
نوع خودرو: BMW F34, SLK R171
محل اقامت: پاریس
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time
تماس:

Re: مشخصات گیربکس های تویوتا – TOYOTA Transmissions

پست توسط NISMO » 15 مارس 2014, 22:49

گیربکسهای انوماتیک Automatic transmissions

معروفترین سری گیربکسهای اتوماتیک تویوتا
سری A و U

گیربکسهای CVT
سری K

گیربکسهای سری U
1) U1xx
در این سری

U140E
گیربکس 4-سرعته اتوماتیک،
این سری نسخۀ ای از U241E بوده جهت استفاده با انجینهای V6 از جمله سری 1MZ-FE

مورد استفاده:
• 2002–2004 Camry (V6
• 2001–2003 Highlander (V6
• 1999-2003 Lexus ES 300

ضرایب دنده ها Gear ratios
1st 3.938, 2nd 2.194, 3rd 1.411, 4th 1.019, rev 3.141, final drive 2.814

U140F
مورد استفاده:
• 2001–2003 Highlander (4x4
• 2000–2010 RAV4 (4x4
• 1999–2003 Lexus RX 300 (AWD
• 2009– Matrix (2.4 L

U142E
مورد استفاده:
• 2001 RAV4 2wd

U151E
این جعبه دنده 5 سرعتۀ اتوماتیک نسخۀ جدیدتر از U250E بود جهت کاربری با انجین V6 تویوتا سری 3MZ-FE و 2GR

مورد استفاده:
• 2005–2006 Camry (V6
• 2004–2008 Solara (V6
• 2004 Sienna
• 2006 Sienna
• 2005–2007 Avalon (V6
• 2004 Lexus RX 330
• 2003 ES300

تصویر

U151F
گیربکس 5 سرعته جهت خودروهای 4x4

مورد استفاده:
• 2004–2007 Sienna (V6 4x4
• 2004–2007 Highlander (V6 4x4
• 2006–2010 RAV4 (V6 4x4
• 2004-2008 Lexus RX330 AWD

تصویر

---------------------------------
2) U2xx

U240E
جعبه دنده های 4 سرعتۀ اتوماتیک

ضرایب دنده ها Gear ratios
1st 2nd 3rd 4th Reverse Final
3.943 2.197 1.413 1.020 3.145 3.120

مورد استفاده:
• 2000–2005 Celica GT-S
• 2003 Matrix XRS (with VVTL-i engine
• 2000–2006 runx/allex (with VVTL-i engine

U241E
4 سرعتۀ دیفرانسیل جلو برای کمری XV30 چهار سیلندر 2AZ-FE و البته برخی تویوتاهای شاسی بلند همچون RAV4 و هایلندر

ضرایب دنده ها Gear ratios
1st 2nd 3rd 4th Reverse Final
3.943 2.197 1.413 1.020 3.145 2.740

مورد استفاده:
• 2001–2007 Highlander (2.4 2WD
• 2002–2010 RAV4 (2.0 2WD) (2.4 2WD)(2.5 2WD
• 2002–2004 Camry (4 cyl
• 2002–2005 Solara (4 cyl
• 2002–2007 Alphard (4 cyl
• 2005–2010 SCION tC
• 2006–2009 Camry* (4 cyl
(Camry "Aurion Version" in South east Asia 2.4 liter)

U250E
گیربکس 5سرعتۀ نسخۀ جدیدتر از مدل U241E
برای خودروهای دیفرانسیل جلو 4سیلندر همچون تویوتا کمری XV40، کمری کوپه یا سولارا و کرولا با انجین 2.4 سری 2AZ-FE

ضرایب دنده ها Gear ratios
1st 2nd 3rd 4th 5th Reverse Final
3.943 2.197 1.413 0.975 0.703 3.145 3.391

مورد استفاده:
• 2005–2009 Camry (4 cyl
• 2006–2009 Solara (4 cyl
• 2009– Matrix (2.4 L 2WD
• 2009-2010 Corolla (2.4L

تصویر

---------------------------------
3) U3xx

U340E
گیربکس 4 سرعته جهت خودروهای کلاس کوچک و کامپکت تویوتا مجهز به انجین 1.5لیتر 1NZ-FE شامل یاریس XP90 و تویوتا اکو

ضرایب دنده ها Gear ratios
1st 2nd 3rd 4th Reverse Final
2.847 1.552 1.000 0.700 2.343 3.924

مورد استفاده:
• 2000–2005 Echo
• 2006– Yaris
• 2004–2006 SCION xA
• 2004–2006 SCION xB
• 2003 Corolla (1.5 L) with 1 NZ-FE

تصویر

U341E
مورد استفاده:
• 2000–2005 Celica GT
• 2005- Corolla (1.8 L
• 2009– Matrix (1.8 L

U341F
مورد استفاده:
• 2003–2006 Matrix (4x4
• 2004 Corolla/Fielder (4x4


---------------------------------
4) U6xx

U660E
گیربکس 6 سرعتۀ نسل جدید از U151E جهت تویوتا لکسوس های مجهز به انجین V6 خانواده 2GR-FE

مورد استفاده:
• 2007– Toyota Camry (V6
• 2007– Lexus ES 350
• 2007– Toyota Aurion (V6
• 2008- Toyota Avalon
• 2009- Toyota Venza
• 2010– Lexus RX350 (تک دیفرانسیل)
• 2011- Toyota Sienna
• 2012- Lotus Evora ("IPS") [1]

تصویر

لکسوس ES

تصویر

U660F
مشابه سری سدان U660E این مورد برای سری خودروهای AWD عموماً شاسی بلندهای تویوتا لکسوس با انجین 2GR-FE بکار گرفته شده است.

مورد استفاده:
• 2009-Present Toyota Venza AWD
• 2009-Present Toyota RAV4 D-CAT A/T
• 2010-Present Lexus RX 350 AWD
• 2011 Toyota Sienna AWD

---------------------------------
5) U7xx

U760E
گیربکس 6سرعتۀ نسخۀ جدیدتر از مدل U250E برای انجینهای 4سیلندر جدیدتر 2AR-FE همچون در کمری XV40 پس از فیس لیفت 2010 و کمری XV50 و تویوتا ونزا و ..

مورد استفاده:
• 2010– Toyota Camry (I4
• 2009- Toyota Venza (I4/FWD
• 2011- Toyota Sienna (I4/FWD
• 2010- Toyota Highlander (I4/FWD
• 2011- Scion tC

U760F
6 سرعته برای خودروهای AWD با انجین 4سیلندر
مورد استفاده:
• 2009- Toyota Venza (L4/AWD
• 2011- Toyota Sienna (L4/AWD

تصویر

توضیحات ویکی پدیا در Toyota_U_transmission


---------------------------------
6) P3xx

گیربکسهای پیوسته CVT مخصوص رده هیبریدی
P311
مورد استفاده:
• 2007– Camry (Hybrid

P410
مورد استفاده:
2010- Prius (Hybrid* چند نتیجه گیری خلاصه از رده گیربکسهای سری U:

1) 4 سیلندرها (I4)
خودروهای سدان از جمله تویوتا کمری/آریون

2001
گیربکس 4 سرعتۀ U241E (کمری XV30 مجهز به 2AZ-FE)
2006 >
گیربکس 5 سرعتۀ U250E (کمری XV40 مجهز به 2AR-FE)
2010 >
گیربکس 6 سرعتۀ U760E (کمری/آریون XV50 مجهز به 2AR-FE)


2) 6 سیلندرها (V6)

2001
گیربکس 4 سرعتۀ U140E (نمونه کمری XV30 مجهز به 1MZ-FE)
2005 >
گیربکس 5 سرعتۀ U151E (نمونه کمری XV30 مجهز به 3MZ-FE)
2009 >
گیربکس 6 سرعتۀ U660E (نمونه کمری/آریون XV40 و XV50 مجهز به 2GR-FE)


3) نسخۀ شاسی بلند و AWD

6 سرعتۀ (2010)
جهت 6سیلندرها > U660F (لکسوس RX350)
جهت 4سیلندرها > U760E (تویوتا ونزا L4/AWD)
تصویر "The best or nothing"
نمایه کاربر
NISMO
متخصص الکترومکانیک
پست: 2003
تاریخ عضویت: 04 ژانویه 2009, 10:11
نوع خودرو: BMW F34, SLK R171
محل اقامت: پاریس
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time
تماس:

Re: مشخصات گیربکس های تویوتا – TOYOTA Transmissions

پست توسط NISMO » 16 مارس 2014, 03:59

2) گیربکسهای انوماتیک Automatic transmissions (ادامه)

گیربکسهای سری A
خانوادۀ سری A عموماً شامل گیربکسهای اتوماتیک بخش Aisin-Warner یا Aisin AW گروه تویوتا می باشد که در بخش ابتدایی اشاره شده بود. این گیربکسها برای محصولات دیفرانسیل عقب، جلو و 4WD تولید شده اند و در خودروسازان متعدد دیگری نیز مورد استفاده قرار گرفته اند که از ژاپنیها به میتسوبیشی موتور و سوزوکی میتوان اشاره نمود.
در کد بندی سریهای A به این ترتیب عمل شده است:

حرف اول
A = Aisin Automatic
رقم دوم
– Second last digit denotes number of gears
رقم آخر
– Last digit is the Toyota series number

کارکترهای حروف پسوند
E=Electronic control
F=Four wheel drive
- H=AWD Transverse mount engine
- L=Lock-up torque converter

----------------------------
A40
گیربکس 4 سزعتۀ اتوماتیک که در تویوتا های اوایل دهۀ 80 با انتقال قدرت دیفرانسیل عقب بازار امریکا بکار گرفته شده بوده اند. مانند تویوتا کارینا، کرونا، کرونا لیفت بک RWD، کریسیدا و کراون

مورد استفاده:
Carina 1600 rwd 08/75-04/84
• Carina 1800 rwd 04/81-04/84
• Celica 2000 rwd 01/78-07/82
Corolla 1300 03/80-09/83
• Corona liftback 04/79-03/81
Cressida 12/77-06/81
• Cressida 2000 05/81-09/82
• Crown 2600 05/77-03/80
• Starlet 1300 02/82-02/85
• 1978-80 Toyota Pickup 2WD 2.2L I4 20R


A43DL
4سرعتۀ دیفرانسیل عقب با یا بدون قابلیت لاک آپ تورک کانورتور، در تویوتا های کریسیدا، سوپرا و برخی محصولات ولوو

مورد استفاده:
• 1983-1985 Toyota Cressida
• 1982-1985 Landcruiser
• 1982 Celica Supra
• 1990-1992 Volvo 740 2.3L Turbo I4 (AW71L
• 1991-1997 Volvo 940 2.3L Turbo I4 (AW71L

A43DE
4سرعتۀ دیفرانسیل عقب با قابلیت لاک آپ تورک کانورتور و کنترل الکترونیکی، که نسخۀ ارتقا یافتۀ پیشین مورد استفاده در تویوتا کریسیدا X60 مجهز به انجین 6سیلندر خطی 5M-GE

مورد استفاده:
• 1982-1987 Toyota Cressida
• 1983-1986 Celica Supra
• 1992-1998 Volvo 960/S90 (AW 30-43LE

-----------------------------------------
A1xx

A140E
4 سرعتۀ دیفرانسیل جلو دارای کنترل الکترونیکی ECT در محصولات سدان تویوتا بازار امریکا شمالی کمری دهه 90

مورد استفاده:
• 1983-2001 Camry (4 cyl
• 1986-1989 Celica GT/GT-S (with ECT-S
• 1994-1999 Celica GT
• 1999-2001 Solara (4 cyl

ضرایب دنده ها Gear ratios
1st - 2.810:1 2nd - 1.549:1 3rd - 1.000:1 4th - 0.706:1 Rev - 2.296:1

-----------------------------------------
A2xx
سریهای دیفرانسل جلو

A240L
4 سرعته اتوماتیک

مورد استفاده:
• 1985-1992 Corolla (4 spd.) (includes FX

A241L

مورد استفاده:
• 1990-1991 Celica GT
• 1988-1992 Carina 2
• 1996-2000 Corolla

A243L

مورد استفاده:
• 1990-1993 Celica ST

A245E
بر اساس سری A240E طراحی شد با کاهش سایز و وزن جهت کاربری در انواع تویوتا کرولا دهه 90 بازار امریکا

مورد استفاده:
• 1993-1997 Corolla 1.6L 4A-FE
• 1993-2007 Corolla 1.8L 7A-FE
• 1998-2004 Corolla 1.8L 1ZZ-FE

ضرایب دنده ها Gear ratios
1st 2nd 3rd 4th Reverse
3.643:1 2.008:1 1.296:1 0.892:1 2.977:1
Corolla Final Drive Axle
93-96 97-02 03-07
2.821 2.655 2.962

-----------------------------------------
A3xx
دیفرانسیل عقب

A340E (30-40LE
گیربکس 4 سرعتۀ اتوماتیک که در محصولات زیادی با گشتاور بالا کاربری داشته اند در دهۀ 90 و اوایل 2000 و حتی سالهای اخیر با انجینهای مختلفی بکار گرفته شده است . از تویوتا کریسیدا، سوپرا، کراون، لکسوس LS 400، شاسی بلندهای تک دیفرانسیل 4رانر، سکوئیا وانتها تاکوما و یا هایلوکس، همچنین برخی مدلهای جیپ.

مورد استفاده:
• 1987-1992 Cressida (30-40LE
• 1986-1998 Toyota Supra non-turbo
• 1987-1998 Toyota Supra turbo
• 1990-2000 Toyota Chaser/Mark II/Cresta 2.5 (1JZ-GE
• 1995-2013 Toyota Tacoma 2.7L I4 (4WD), 3.0L V6, 3.4L V6
• 1993-1995 T100 3.0L V6
• 1993-1997 Previa 2.4L w/supercharger
• 1991-1997 Aristo 3.0L I6 Turbo
• 1992-2000 Lexus SC 300 3.0L I6
• 1992-1999 Lexus SC 400 4.0L V8
• 1990-1995 Crown Majesta 3.0L I6
• 1999-2003 Crown Athlete V (1JZ-GTE
• 1994-2000 Toyota Soarer 3.0L I6 (2JZ-GE
• 1995-1997 Lexus LS 400 4.0L V8
• 1989-2002 4Runner (4x2) (30-40LE
• 2001-2004 Sequoia (4x2
• 2000-2004 Tundra (4x2
• 2005-2007 TOYOTA COMMUTER 2.5L DIESEL
• 1985-1995 Toyota Pick-Up 3.0L
• 1987-2001 Jeep Cherokee 4.0L
• 1987-1992 Jeep Comanche 4.0L
• 1993-1993.5 Jeep Grand Cherokee 4.0L

ضرایب دنده ها Gear ratios
Ratios 1st:2.804, 2nd:1.531, 3rd:1, 4th:0.705, Reverse: 2.39300

یکی از موارد کاربرد با انجینهای 4 سیلندر 2TR تویوتا در وانتها بوده است در امریکای شمالی Tacoma و آسیا اقیانوسیه تویوتا وانت هایلوکس

تصویر

A340F
نسخۀ 4x4 تایپ پیشین برای استفاده در شاسی بلندها با انجین 2UZ-FE
مورد استفاده:
• 1985-2003 4Runner (4x4
• 2000-2004 Tundra (4x4
• 1995-2004 Tacoma (4x4
• 2001-2004 Sequoia (4x4

A341E (30-41LE
4 سرعتۀ تک دیفرانسیل در سدانهای با گشتاور بالا مانند لکسوس LS و GS تویوتا کراون در دهۀ 90 با انجین 8 سیلندر 1UZ-FE

مورد استفاده:
• 1990-2000 Toyota Chaser/Mark II/Cresta 2.5 GT/Tourer V (1JZ-GTE
• 1991-1997 Toyota Soarer 4.0L V8
• 1993-1995 Lexus GS 300 3.0L
• 1992-1999 Lexus SC 400 GT-L V8 cdn spec.
• 1990-1994 Lexus LS 400 4.0L V8
• 1988-1990 Toyota Crown Royal Saloon G 4.0 V8
• 1991-1995 Toyota Crown Majesta 4.0L V8
• 1992-1998 Volvo 2.9L I6 (AW30-40LE

ضرایب دنده ها Gear ratios
1st Gear 2.531 2nd Gear 1.531 3rd Gear 1.000 O/D Gear 0.705 Reverse Gear 1.880 Final 3.916

A343F
این گیربکس 4 سرعته نیز برای خودروهای شاسی بلند 4x4 مورد استفاده قرار گرفته است همچون لندکروزر سری 80 و 100 (1FZ-FE) و همینطور لکسوس LX سری J100 و پرادو سری 90

مورد استفاده:
• 1990-1996 Hilux Surf 4x4 - 2.4 & 3.0 (4x4
• 1993-1996 Land Cruiser Prado (3.0l
• 1995-1997 Land Cruiser 80-series (4x4
• 1998-2001 Land Cruiser 100-series (4x4
• 1996-1998 Lexus LX 450 (4x4
• 1998-2002 Lexus LX 470 (4x4

A350E
5 سرعته جهت خودروهای 6سیلندر خطی لوکس که در سال 98 نیز با نسل جدید A650E جایگزین شد

مورد استفاده:
• 1996-1997 Lexus GS 300 3.0L L6

-----------------------------------------
A4xx
4 سرعته دیفرانسیل عقب
A440F
دارای لاک آپ کانورتور و سیستم کنترل کاملاً مکانیکی/هیدرولیکی . بدون کنترل الکترونیکی . کنترل تراتل مکانیکی مجهز به فانکشن kick-down برای استفاده در تویوتا لندکروزر سری 70

مورد استفاده:
• 1985-1992 Land Cruiser

A442F
مورد استفاده:
• 1993-1994 Land Cruiser

A45DE
4سرعتۀ مورد استفاده در سدان لوکس لکسوس
مورد استفاده:
• 1998-2005 Lexus IS200

ضرایب دنده ها Gear ratios
1st 2.450 2nd 1.450 3rd 1.000 4th 0.730 Reverse 2.222 Final 4.300


-----------------------------------------
A5xx
دیفرانسیل جلو 5 سرعته
A540E
جهت سدانهای 6 سیلندر دیفرانسیل جلو همچون کمری

مورد استفاده:
• 1988-1998 Camry (V6
• 1998-2000 Sienna
• 1996 Camry prominent

A541E
6 سیلندر دیفرانسیل جلو اواخر دهه 90 کمری و آوالون، سولارا

مورد استفاده:
• 1994-2001 Camry (V6
• 1995-2003 Avalon
• 2001-2003 Sienna
• 1999-2003 Solara (V6

ضرایب دنده ها Gear ratios
(USA 1997-2004)
1st 2.81,2nd 1.549,3rd 1.00,4th 0.735 rev 2.296 final drive 3.625
(Aust 2000-2004)
1st 2.81,2nd 1.549,3rd 1.00,4th 0.735 rev 2.296 final drive 3.973

-----------------------------------------
A6xx
گیربکسهای دیفرانسیل عقب

A650E
5 سرعته اتوماتیک جایگزین نسل A350E جهت استفاده در خودروهای لوکس برند لکسوس اوایل دهه 2000 میلادی سریهای LS و GS , SC مجهز به انجینهای 8 سیلندر همچون 1UZ-FE و 3UZ-FE

مورد استفاده:
• 1998-2005 Lexus GS 300 (2nd Generation
• 1998-2000 Lexus GS 400
• 1998-2000 Lexus LS 400
• 2001-2005 Lexus GS 430
• 2001-2005 Lexus IS 300 (1st Generation
• 1998-2005 Lexus RS 200 (jdm Altezza
• 2001-2003 Lexus LS 430
• 1998-2000 Lexus SC400
• 2001-2005 Lexus SC 430

ضرایب دنده ها Gear ratios
1 2 3 4 5 Rev Final Drive
3.357 2.180 1.424 1.000 0.753 3.431 3.266
Max Power Rating: 325 HP

-----------------------------------------
A7xx
سری دیفرانسیل عفب

A750E
5 سرعته برای محصولات شاسی بلند تک دیفرانسیل مجهز به انجین 6سیلندر 1GR-FE تویوتا FJکروزر

مورد استفاده:
• 2003 4Runner
• 2005+ Tacoma (V6
• 2007-2011 FJ Cruiser

A750F
5 سرعته نمونۀ دو دیفرانسیل سری بالا که در خودروهای شاسی بلند 4x4 تویوتا لکسوس فراوانی از ابتدای دهه 2000 مورد استفاده قرار گرفت. خودروهای مجهز به انجینهای 6 سیلندر 1GR-FE و همینطور 8سیلندر 2UZ-FE مانند تویوتا لندکروزر سری 100، فورچونر، FJکروزر و پرادو J120

مورد استفاده:
• 2003+ 4Runner (4x4
• 2005+ Tacoma (V6 4x4
• 2005+ Tundra (4X4
• 2009 FJ Cruiser (Canada V6 4x4
• 2003-2007 Land Cruiser 100-series (4x4
• 2003-2009 GX 470 (4x4
• 2003-2007 LX 470 (4x4
• 2005- Land Cruiser Prado 3.0 D4D (4x4) European version
• 2005 - Fortuner 4.0L

تصویر

A760E
6 سرعته جهت سدانهای لوکس دیفرانسیل عقب لکسوس و شاسی بلندهای (تک دیفرانسیل) تویوتا گشتاور بالا

مورد استفاده:
• 2006 GS 300
• 2007 GS 350
• 2007 IS 350
• 2010 Tundra 4.6L
• 2010 Sequoia 4.6L

تصویر

A760F
سری 6 سرعته 4WD پیشین برای استفاده شاسی بلندهای مجهز به انجین 8 سیلندر 1UR-FE همچون لکسوس GX ، تویوتا سکوئیا و تاندرا

2010 Tundra 4.6L 4WD
• 2010 Sequoia 4.6L 4WD
• 2010 Lexus GX 460

ضرایب دنده ها Gear ratios
1ST 3.520/2ND 2.042/3RD 1.400/4TH 1.000/5th 0.716/6th 0.586/Rev 2.393 Final Drive 3.909

A760H
سری 6 سرعته برای سدانهای AWD لوکس لکسوس با انجینهای 6 سیلندر پرفرمنس 2GR-FSE، 3GR-FSE، 4GR-FSE

Applications:
• 2006 GS 300 (AWD
• 2007 GS 350 (AWD
• 2007 IS 250 (AWD
• 2008 GS 350 (AWD
• 2009 GS 350 (AWD

تصویر

A761E
6سرعتۀ اتوماتیک گشتاور بالا جهت کاربری در سدانهای لوکس لکسوس مجهز به انجین 3UZ-FE

مورد استفاده:
• 2004-2006 LS 430
• 2006-2007 GS 430
• 2006-2007 SC 430

ضرایب دنده ها Gear ratios
1st 3.296 2nd 1.958 3rd 1.348 4th 1.000 5th 0.725 6th 0.582 Rev 2.951

-----------------------------------------
A8xx
دیفرانسیل عقب
A860E

مورد استفاده:
• DYNA CARGO(JAPAN DOMESTIC
• Hino Dutro

-----------------------------------------
A9xx

گیربکسهای خانوادۀ دیفرانسیل عقب
A960E
سری 6سرعته جهت سدانهای لوکس لکسوس مجهز به انجینهای 6 سیلندر 3GR-FSE و 4GR-FSE

مورد استفاده:
• 2006 GS 300
• 2007 IS 250

ضرایب دنده ها Gear ratios
1st 3.538 2nd 2.060 3rd 1.404 4th 1.000 5th 0.713 6th 0.582 Rev 3.168

-----------------------------------------
AAxx

گیربکسهای دیفرانسیل عقب 8 سرعته با ظرفیت گشتاور بالا

AA80E

گیربکس مشهوری که در ابتدا توضیح داده شده بود و بعنوان اولین گیربکس 8-سرعتۀ اتوماتیک دیفرانسیل عقب دنیا در محصولات لکسوس (تویوتا کراون مجستا) دارای انجین V8 سری 1UR-FE در سال 2007 معرفی شد. آخرین نمونه لکسوس RX350 سری F sport به این جعبه دنده مجهز شده است.

مورد استفاده:
• 2007 LS 460
• 2008 GS 460
• 2008 Lexus IS-F
• 2009 Crown Majesta
• 2013 Lexus RX350 F sport

گیربکسی که اجزا کوچکتری دارا هست و کیس آلومینیومی دارا می باشد با 10% وزن کمتر به نسبت سری های گذشته (در LS 430) و 30% مستحکمتر ضمن افزایش ظرفیت گشتاور تا 22% که وزنی در حدود 95 کیلوگرم دارا هست این گیر بکس 8 سرعته و با این حال سبکتر از سری گذشته. تولید دنده گیربکسها با تکنولوژی لیزر که تولرانس را تا 50% کاهش داده و دقت را بالاتر برده است. سرعت تعویض پذیری به میزان 350 میلی ثانیه کاسته شده است که نسبت به 6سرعتۀ سری A761E پیشین 41% سریعتر است. در لکسوسهای سری IS F وLS 460پکیج اسپرت دارای SPDS بوده که امکان تعویضهای سریعتر را نیز فراهم می آورد. سیستم تورک کانورتر این جعبه دنده امکان لاک آپ بین دنده های 2 تا 6 را فراهم می آورد.

ضرایب دنده ها Gear ratios
1 2 3 4 5 6 7 8 R
4.596:1 2.724:1 1.864:1 1.464:1 1.231:1 1.000:1 0.824:1 0.685:1 2.176:1

تصویر

AA81E
تازه ترین نسل گیربکسهای 8سرعته جهت انجینهای V6 پرفرمنس 2GR-FSE از سال گذشته برای محصولات لوکس ردۀ تویوتا لکسوس در نظر گرفته شده است.

مورد استفاده:
• 2014 Lexus GS 350
• 2014 Lexus IS 350
• 2013 Toyota Crown Athlete

-----------------------------------------
AB6xx

گیربکسهای 6 سرعته جهت خودروهای پایه دیفرانسیل عقب با گشتاور بالا

AB60E
6 سرعته دارای لاک آپ کانورتور در دنده های 4، 5 و 6 و کنترل الکترونیکی. 2 دنده اور درایو، جهت استفاده در شاسی بلندهای تویوتا مجهز به انجین V8 سری 3UR-FE همچون تویوتا سکوئیا و وانت فولسایز تاندرا

مورد استفاده:
• 2007 Tundra 5.7L
• 2008 Sequoia 5.7L

ضرایب دنده ها Gear ratios
1 2 3 4 5 6 R
3.333:1 1.960:1 1.353:1 1.000:1 0.728:1 0.588:1 3.061:1

تصویر

AB60F
نسخۀ 4x4 از نمونۀ پیشین، مورد استفاده در لکسوس LX570 سری J200 (و البته تویوتا لندکروزر سری 200 مجهز به3UR-FE)

مورد استفاده:
• 2007 Tundra 5.7L (4x4
• 2009 LX 570 (4x4

Toyota_A_transmission
تصویر "The best or nothing"
نمایه کاربر
NISMO
متخصص الکترومکانیک
پست: 2003
تاریخ عضویت: 04 ژانویه 2009, 10:11
نوع خودرو: BMW F34, SLK R171
محل اقامت: پاریس
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time
تماس:

Re: مشخصات گیربکس های تویوتا – TOYOTA Transmissions

پست توسط NISMO » 16 مارس 2014, 04:38

در ادامه جزئیات فنی بیشتر، از برخی گیربکسهای تویوتا

A40
یکی از منابع،
اجزا و پارت نامبر گیربکس 4 سرعته اتوماتیک (دیفرانسیل عقب) سری A40 تویوتاهای دهه 1980 سفارش بازار امریکا همچون کارینا، کرونا، کرولا
Toyota A40 transmission :arrow:

--------------------------------------------------------------------
A140E
اجزا و عملکرد گیربکس اتوماتیک A140E تویوتاکمری 1983-2001 Camry،

در مدرک موجود، اطلاعات مربوط به گیربکس A140E را میتوان یافت که در تویوتا کمری XV20 دهه 90 با انجین 4سیلندر S-FE5 مورد استفاده بوده است.
تصویر

مشخصات فنی
تصویر

روش سرویسها، تعمیرات و نگهداری در فایل

Toyota Camry A140E

--------------------------------------------------------------------

A541E
یکی دیگر از موارد گیربکس A541E می باشد 4 سرعتۀ اتوماتیک مورد استفاده در تویوتا کمری 6سیلندر دهه 90 مجهز به انجین 3.0 لیتر 1MZ
تصویر
در این فایل ویژگیهای فنی تشریح میشود

مشخصات، ضرایب و روغن مناسب همچنین ظرفیت لازم
تصویر
وضعیت دنده ها و حداکثر سرعت قابل دستیابی در هر سرعت
تصویر
در مودهای مختلف که میزان تغییر سرعت متفاوت هست. فرضاً مشاهده میشود معکوس پذیری در حالت پوزیشن L یا دنده سنگین با حالت 2 یکسان نیست. 3>2 در محدودۀ 30-120 کیلومتر در حالت L امکان پذیر هست درحالیکه این میزان در وضعیت محدود کننده به 2 کمتر بوده و در سرعتهای 15-110 کیلومتر قابل انجام است. به همین ترتیب سایر تغییرات افزایش یا معکوس دهی..

همچنین توضیحات لازم در خصوص عیب یابی، و قطعات مربوطه به این گیربکس ارائه شده است.


فایل فنی جزئیات از سیستم گیربکس A541E تویوتا
A541E تویوتا :arrow:

--------------------------------------------------------------------
A340
اجزا و پارت نامبر قطعات گیربکس 4 سرعته اتوماتیک سری A340 تویوتا استفاده شده در بسیاری از مدلهای شاسی بلند همچون تویوتا لندکروزر سری 80 و 100 و تویوتا هایلوکس
Toyota A340 transmission :arrow:

فایل زیر نیز نقشه انفجاری، پارت نامبر و مشخصات قطعات گیربکسهای تویوتا خانواده A340 را تشریح مینماید و محصولات تویوتا بهره مند ازین جعبه دنده
(Toyota A340E/F/H, AW4, A341E, A343E/F (RWD
A340.pdf :arrow:
تصویر "The best or nothing"
نمایه کاربر
NISMO
متخصص الکترومکانیک
پست: 2003
تاریخ عضویت: 04 ژانویه 2009, 10:11
نوع خودرو: BMW F34, SLK R171
محل اقامت: پاریس
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time
تماس:

Re: مشخصات گیربکس های تویوتا – TOYOTA Transmissions

پست توسط NISMO » 16 مارس 2014, 20:33

و اما در خصوص

A750E/F
جعبه دنده های اتوماتیک 5 سرعته سری A750E و A750F
تصویر
همانگونه که در بالا نیز اشاره شده بود، یکی از پرکاربردترین گیربکسهای 5 سرعتۀ اتوماتیک تویوتا بوده اند، سری A750E جهت خودروهای تک دیفرانسیل 2WD مورد استفاده قرار میگیرد در حالیکه A750F برای محصولات 4WD طراحی شده اند و مجهز به سیستم سوپر ECT یا فناوری کنترل الکترونیکی. تنها اختلاف مابین این دو نوع جعبه دنده گستردگی پوششی گیربکس و شفت خروجی می باشد.

مقایسه ای فنی بین A750E و A750F

- این جعبه دنده ها مجهز به تابع اتوماتیک مولتی مود می باشند.
- به صورت استاندارد به سیستم گرم کنندۀ هنگام راه اندازی ATF مجهز هستند جهت گرم کردن سیستم گیربکس اتوماتیک.
- برخی از مدلها به سیستم خنک کنندۀ ATF (رادیاتور گیربکس) بصورت آپشنال مجهز هستند تا عملکرد بالای گیربکس اتوماتیک را فراهم آورند.
- بصورت لیور دندۀ کنار فرمان و همچنین میانی کنسول عرضه شده اند. با توجه نوع صندلیهای داخلی خودرو که نیمکت گونه باشند یا صندلیهای جداگانه معمول
تصویر
جزئیات بیشتر مقایسه ها بطور طبقه بندی شده در جدول زیر
تصویر
در این مدرک همچنین نحوۀ عیب یابی و رفع خطاهای احتمالی گیربکس تشریح میشود. و شرایط خطاهای ایمنی

Fail-safe
از جمله خطاهای سنسور سرعت وردوی، سنسور سرعت خروجی
Input Speed Sensor (NT
Output Speed Sensor (SP2
سنسور دمای سیستم ATF
ATF Temperature Sensor No.1 (THO1
و همینطور سولنوئید ولوهای مختلف.

SPECIFICATIONS
جدول زیر ضرایب دنده این خانواده گیربکسها را درکنار یکدیگر نمایش میدهد (یکسان در همه موارد)، همچنین روغن گیربکس مناسب و اختلاف میزان مورد نیاز حجم روغن و تفاوت وزنهای گیربکسها
تصویر
در ادامۀ مطالب این منبع، مکانیزم عملکرد تورک کانورتور، ATF Cooler و مدار ترموستات و سایر جزئیات بصورت شماهای فنی بخوبی تشریح شده اند. ضمن آنکه معماری سیستم کنترل الکترونیکی گیربکسهای سری A750 بصورت بلوک دیاگرام به تصویر کشیده شده اند.

AI (Artificial Intelligence) - SHIFT Control

از ویژگیهای این جعبه دنده سیستم هوش مصنوعی کنترل تعویض هست که بخوبی با شرایط رانندگی و خواست راننده در مسیرهای جاده ای تطبیق می یابد.
تصویر
ECM بر اساس میزان فشار پدال گاز و رفتار راننده با آن همچنین مسیرهای جاده ای سراشیبی یا سربالایی، نحوۀ رانندگی را درک میکند و میزان ترمز موتوری (engine braking effect) لازم در بهینه ترین ضرایب دنده ها را اعمال مینماید تا کنترل خودرو در شرایط ایده آل حفظ شود. این گیربکس اتوماتیک حتی در شرایط ضروری دنده معکوسهای لازم (فرضاً به 4 یا 3) را نیز بطور خودکار اعمال مینماید. تصویر زیر شبیه سازی ساده ای از نحوۀ رفتار A750E/F در مسیرهای مختلف نمایش میدهد.
تصویر
وضعیت شیفتر و کارکردها
تصویر
به این شکل که در حالت S سیستم AI-Shift بصورت محدود کنندۀ ضرایب دنده ها رفتار میکند. یعنی در صورتی که در حالت S قرار گرفته باشد و دندۀ 4 محدودۀ کارکرد باشد، تعویض دنده های خودکار میان دنده های 1تا4 انجام پذیر است و به همین ترتیب سایر دنده ها که در جدول زیر قابل مشاهده است.
تصویر
در واقع این حالت رنج تعویض پذیری دنده ها را تعیین میکند. که با شرایط منوآل مود گیربکسهای تیپترونیک متفاوت خواهد نمود.

برگرفته از، منبع :
A750E.pdf
تصویر "The best or nothing"
نمایه کاربر
NISMO
متخصص الکترومکانیک
پست: 2003
تاریخ عضویت: 04 ژانویه 2009, 10:11
نوع خودرو: BMW F34, SLK R171
محل اقامت: پاریس
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time
تماس:

Re: مشخصات گیربکس های تویوتا – TOYOTA Transmissions

پست توسط NISMO » 17 مارس 2014, 00:08

2 فایل از تویوتا امریکا شمالی نیز در دسترس بوده اند که جهت کدگشایی SERIAL NUMBER گیربکسها و محصولات مرتبط به آنها کمک میکند وقطعاً منابع مفیدی خواهند بود .از تصاویر آنها در پستهای پیشین استفاده شده بود.
و در اینجا لینک فایلهای pdf
گیربکس اتوماتیک محصولات تویوتا سالهای 2006 تا 2010
Toyota AUTOMATIC TRANSMISSION SERIAL_NUMBER LOCATIONS :arrow:

گیربکس اتوماتیک محصولات لکسوس سالهای 2006 تا 2010
Lexus AUTOMATIC TRANSMISSION SERIAL_NUMBER LOCATIONS :arrow:


--------------------------------------------------------------------
TOYOTA Technical training
در انتها یک فایل آموزشی بسیار مفید از تویوتا در مورد اجزا گیربکس اتوماتیک
موسوم به مبانی شناخت گیربکس اتوماتیک
(نسخۀ کامل)
Automatic Transmission Basics :arrow:

و همین فایل با نسخه ای مختصر تر، که بسیار مفید خواهند بود جهت یادگیری نحوۀ عملکرد و وظیفۀ هریک از اجزا این نوع گیربکسها
مبانی مقدماتی گیربکس اتوماتیک توسط تویوتا (نسخۀ خلاصه)
(Automatic Transmission Basics (resume

ارادت
تصویر "The best or nothing"
نمایه کاربر
NISMO
متخصص الکترومکانیک
پست: 2003
تاریخ عضویت: 04 ژانویه 2009, 10:11
نوع خودرو: BMW F34, SLK R171
محل اقامت: پاریس
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time
تماس:

Re: مشخصات گیربکس های تویوتا – TOYOTA Transmissions

پست توسط NISMO » 25 اکتبر 2014, 18:46

خوب یکی از غرفه های نمایشگاه اتومبیل امسال پاریس Mondiale de l’automobile PARIS 2014 اختصاص داشت به شرکت Aisin ژاپن که در سالن ویژه خودروسازان ژاپنی، تویوتا، لکسوس هوندا، مزدا و ... واقع شده بود

تصویر

که برخی از محصولات معرفی شده در این مبحث نیز در معرض نمایش بودند.

تصویر

شامل گیربکس های اتوماتیک دیفرانسیل جلو

تصویر


AWF8F45

تصویر
<Latest model of high torque capacity FWD 8-speed automatic transmission featuring compactness and high efficiency <AWF8F45
گیربکس اتوماتیک جدید 8 سرعته، جهت خودروهای رنج انجین 2.0 لیتر توربو شارژر تا 3.5 لیتر بنزینی. شامل خودروهای قدرتمندتر و گشتاور بالاتر ست


AWF6F25

تصویر
<Medium torque capacity FWD 6-speed automatic transmission, <AWF6F25
6 سرعته رنج متوسط


AWF6F16

تصویر
<Small torque capacity FWD 6-speed automatic transmission, <AWF6F16
6 سرعته رنج خودروهای کامپکت

------------------------------------------------------------------
گیربکس و ترنس اکسل پیشرفته دیفرانسیل عقب خودروهای هیبریدی

تصویر


-------------------------------------------------------------------

AWFCX18
همچنین گیربکس CVT معروف جدید که در رده محصولات تویوتا موتور همچون کرولا و آریوس کاربرد دارد. (کد K311 تویوتا)

تصویر

تصویر

نمای بالااز اجزا و تسمه – پولی ها

تصویر

نمای پهلو از تورک کانورتور و متعلقات

تصویر

تصویر


چرخه سیستم انتقال قدرت در یک خودروی هیبریدی

تصویر

شمای کلی از رنج محصولات زیرمجموعه Aisin Warner یا اختصارا AW

تصویر

و پروژه های آتی از گیربکسهای اتوماتیک و CVT و همچنین هیبریدی

تصویرمجموعه اجزا تولیدی گروه Aisin

تصویر

تصویر

تصویر

تصویر
تصویر "The best or nothing"
ارسال پست

بازگشت به “تويوتا Toyota”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 1 مهمان