تجربه شما درمورد رانندگي با اتوموبيلهاي اتوماتيك

تصویر مباحث تخصصي در مورد رانندگي
قوانین انجمن
1. قوانین تیونینگ تاک :arrow:
2. راهنمای استفاده از فوروم :arrow:
- لطفا قبل از ایجاد تاپیک جدید از تکراری نبودن آن مطمئن شوید.
- لطفا فقط در رابطه با موضوع تاپیک، پست ارسال کنید.
ارسال پست
نمایه کاربر
abedinian
سرعت : 20 كيلومتر در ساعت
پست: 108
تاریخ عضویت: 21 ژولای 2005, 10:07
نوع خودرو: برليانس H330AT
محل اقامت: يزد

Re: تجربه شما درمورد رانندگي با اتوموبيلهاي اتوماتيك

پست توسط abedinian » 25 ژانویه 2016, 12:25

سلام به دوستان و عزيزان
دو تا سؤال دارم كه لطفا بگذاريد به حساب كم تجربگي من
1- در بعضي اتومبيلهاي اتوماتيك روي دسته دنده دكمه‌اي وجود دارد كه در دفترچه راهنما براي تعويض دنده بين بعضي از حالتها مثل P به R يا N به R نوشته بايد فشار داده شود و يا D به N نوشته فشار داده نشود. حالا اگر بر اثر فراموشي در يكي از اين حالتها به صورت برعكس عمل شود چه اتفاقي مي‌افتد؟
2- هنگامي كه در حالت D در حال حركت هستيم اگر در حركت دسته دنده را به حالت دستي ببريم و سرعت هم بالا باشد چه اتفاقي مي‌افتد يا برعكس اگر در حالت تعويض دستي باشيم و در حركت دسته دنده را به D انتقال دهيم.
ممنون ميشم واضح راهنمايي كنيد.
نمایه کاربر
MaZi Zo0M Z0oM
متخصص Mazda3
پست: 4370
تاریخ عضویت: 26 ژولای 2010, 21:23
نوع خودرو: zoom)^2*3 BK / BL)
محل اقامت: New Tehran Since 1985
تماس:

Re: تجربه شما درمورد رانندگي با اتوموبيلهاي اتوماتيك

پست توسط MaZi Zo0M Z0oM » 25 ژانویه 2016, 16:41

با سلام.
abedinian نوشته شده:- در بعضي اتومبيلهاي اتوماتيك روي دسته دنده دكمه‌اي وجود دارد كه در دفترچه راهنما براي تعويض دنده بين بعضي از حالتها مثل P به R يا N به R نوشته بايد فشار داده شود و يا D به N نوشته فشار داده نشود. حالا اگر بر اثر فراموشي در يكي از اين حالتها به صورت برعكس عمل شود چه اتفاقي مي‌افتد؟
برای تعویض به دنده هایی که گفته شده ضامن قفل لیور دنده فشار داده شود،مثل تغییر وضعیت از P به R اگر اون دکمه فشار داده نشود شما نمیتوانید تغییر وضعیت از P به R رو داشته باشید.یعنی لیور به R نخواهد آمد تا ضامن قفل لیور آزاد نشود.اون ضامن به این دلیل است که ناخوداگاه در حال حرکت لیور دنده رو به حالتی که باعث تغییر جهت گردش چرخ ها مخالف حالت کنونی هست یا کلا چرخ ها به حالت قفل و بدون حرکت تغییر وضعیت داده میشوند،نرود و وقتی که شما اون دکمه رو میفشارید یعنی تعویض دنده از R به P آگاهانه و توسط راننده درحال انجام هست.
برای تعویض لیور به حالتهایی که گفته شده نیازی به فشردن دکمه مربوطه برای تغییر وضعیت لیور دنده نیست هم اگر اون دکمه فشار داده بشه اتفاق خاصی رخ نمیده و مشکلی هم نداره.
abedinian نوشته شده:- هنگامي كه در حالت D در حال حركت هستيم اگر در حركت دسته دنده را به حالت دستي ببريم و سرعت هم بالا باشد چه اتفاقي مي‌افتد يا برعكس اگر در حالت تعويض دستي باشيم و در حركت دسته دنده را به D انتقال دهيم.
برای گیربکس هایی که اصطلاحا دارای تیپ ترونیک میباشد تغییر لیور از D به M و بالعکس هیچ اتفاق خاص یا مشکل داری رخ نمیده و کاملا مجاز و عادیه.و حتی اگر مثلا با سرعت 140km/h هم بخواهید دنده رو بصورت دستی به 2 سنگین کنید،این کار انجام نخواهد شد و تعویض دنده ای صورت نمیپذیرد.

برای گیربکس های قدیمی تر که بصورت P R N D L2 L1 هست هم دو حالت هست(فرض برای گیربکس 4 دنده اتوماتیک):
اگر در سرعت عادی و معمول از D به L2 تغییر داده شود گیربکس دنده رو از 4 یا 3 به دنده 2 سنگین خواهد کرد و فقط میتوانید از دنده 1 و 2 استفاده کنید.
اگر در سرعت بالا از D به L2 تغییر داده شود گیربکس دنده 4 رو نهایتا به دنده 3 تغییر میده و تا سرعت خودرو به مقدار تعریف شده برای تعویض از 3 به 2 نرسه،تعویض به دنده 2 انجام نخواهد شد.
مقدار سرعت لازم برای سنگین کردن دنده گیربکس یا استفاده از دنده مغکوس یا تعویض خودکار دنده به دنده های پایین در صورت کاهش سرعت خودرو از مقدار مشخصی به پایین برای خودروهای مختلف متفاوت هست و همه مقادیر این سرعت ها در جداولی در کتاب راهنمای استفاده از خودرو معمولا ذکر شده است.

یا حق ... :evil:
نمایه کاربر
abedinian
سرعت : 20 كيلومتر در ساعت
پست: 108
تاریخ عضویت: 21 ژولای 2005, 10:07
نوع خودرو: برليانس H330AT
محل اقامت: يزد

Re: تجربه شما درمورد رانندگي با اتوموبيلهاي اتوماتيك

پست توسط abedinian » 26 ژانویه 2016, 08:40

سلام
بسيار ممنونم از توضيح كاملتون
من نتيجه گرفتم كه 1-ميتونم اون دكمه رو هميشه فشار بدم 2-تعويض حالت D به M و برعكس مشكلي براي گيربكس ايجاد نميكنه در ماشين‌هاي تيپ ترونيك
بازم ممنون
ارسال پست

بازگشت به “رانندگي”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 1 مهمان