تقويت سيستم جرقه زني!!!!

مقاله هاي آموزشي و پروژه در مورد الكترونيك خودرو

مدیر انجمن: امير معيري

قوانین انجمن
1. قوانین تیونینگ تاک :arrow:
2. راهنمای استفاده از فوروم :arrow:
- لطفا قبل از ایجاد تاپیک جدید از تکراری نبودن آن مطمئن شوید.
- لطفا فقط در رابطه با موضوع تاپیک، پست ارسال کنید.
قفل شده
m3isam
شروع حركت
نوع خودرو: مشخص نشده!
Has thanked: 0
Been thanked: 0

پست توسط m3isam » 18 سپتامبر 2005, 15:47

raha333 نوشته شده:ببين اهم اوليه كويل چنده ؟؟؟ اگه كمتر از 10 اهم باشه چاره نيست جز بزرگتر كردن هدسينك
مگر اينكه كويل نيم سوز باشه
برا حالت دوم اگه يه كم با ولومها ور بري درست ميشه البته يابد خيلي اروم وخيلي كم تغير كنن.
مشخصات كويلش رو نمي دونم؛ ماله پرايد مدل 76 هستش البته مي شه با اهم متر اندازه گرفت! هيت سينك فعليم در حدود 5*5 سانته (ماله cpu كامپيوترو برداشتم) فك نكنم ديگه بزرگتر از اين لازم باشه! البته ميشه روش فن هم گذاشت.
استفاده از MOSFET با آمپراژ بالاتر تاثيري داره؟
راستي از كجا بفهمم كويل نيم سوز شده يا نه؟
m3isam
شروع حركت

پست توسط m3isam » 18 سپتامبر 2005, 15:55

آقا يه سوال ديگه : ولومارو بايد وقتي ماشين خاموشه تنظيم كنم يا روشنم باشه ميشه؟
من يادمه توي اون جيپه اگه ماشين روشن دستكاريشون مي كردي فرقي نمي كرد! يعني حتي تو حالت روشن مي شد ولومارو تو شرايطي قرار بدي كه بعد خاموش كردن ديگه ماشين روشن نشه ولي تو حالت روشن؛ تاثير چنداني نداشت!!
نمایه کاربر
raha333
متخصص الكترونيك
محل اقامت: هرجا باشم میدونم هوامو داره......
Been thanked: 1 time

پست توسط raha333 » 19 سپتامبر 2005, 23:43

استفاده از MOSFET با آمپراژ بالاتر تاثيري داره؟
بله حتما تاثبر داره اگه برات قيمت مسپله اي نيست ميتوني از IGBT استفاده كني (نوعي موسفت هستش) ميتونه هر نوع با مشخصات v=>800 I=>15 باشه با هدسينگ 20*10

اگه كويل بدون مدار خوب كار ميكنه وماشين مشكلي نداره كويل سالمه .
ولومهارو هم اگه وقتي ماشين خاموشه بتوني تنظيم كني بهتره .
بازم دوستان توجه كنن به اينكه مدار براي بهبود عملكرد سيستم جرقه هستش (مخصوصا برا زمستون) وبرا تقويت بايد يه واحد تقويت جدا باشه
m3isam
شروع حركت

پست توسط m3isam » 22 سپتامبر 2005, 18:28

حالا من اين دفه مدارو با IGBT و هيتسينك بزرگتر مي سازم ببينم چي مي شه! ماشين بدونه مدار خوب كار مي كنه كه احتمالا كويلش سالمه ولي هنوز وقت نكردم مقاومت اوليه كويلش رو اندازه بگيرم.
راستي در باره كاركرد عجيب دور موتورش نظري نداري؟
نمایه کاربر
raha333
متخصص الكترونيك

پست توسط raha333 » 22 سپتامبر 2005, 22:58

تنظيم نبودن پلاتين اونم چون تو اين نوع خيلي سخته مال خود منم يه كم اين مشكل رو داره (البته نه در اين حد) ولي تو سيستم تريگر الكترونيكي (اپتيكال يا مگنتي يا ecu) اين مشكل خيلي خيلي كم ميشه وفقط اون لحظه اول خيلي كوتاه هست.
m3isam
شروع حركت

پست توسط m3isam » 24 سپتامبر 2005, 00:26

raha333 نوشته شده:تنظيم نبودن پلاتين اونم چون تو اين نوع خيلي سخته مال خود منم يه كم اين مشكل رو داره (البته نه در اين حد) ولي تو سيستم تريگر الكترونيكي (اپتيكال يا مگنتي يا ecu) اين مشكل خيلي خيلي كم ميشه وفقط اون لحظه اول خيلي كوتاه هست.
من فكر مي كردم پرايده مگنتيه! دلكوشو باز نكردم البته.
ولي توي اونم لحظه اول كه سويچو باز مي كردي دور موتور تا ته ميومد بالا؛ بعد از روشن شدن ماشين درست ميشد :???:
نمایه کاربر
raha333
متخصص الكترونيك

پست توسط raha333 » 24 سپتامبر 2005, 08:47

خوب تو اين سيستم متاسفانه اين مشكل هست مگر اين كه با ميكرو وقطعات هوشمند طراحي بشه كه قيمت خيلي بالا ميره غير از اين برا طراحيش به يه ازمايشگاه احتياج هست كه تمام پارامترهارو اول چك كرد مقادير رو در لحظات مختلف سنجيد بعد رفت سراغ ميكرو .
البته چنتا مدار هستن كه با طراحي ميكرو درست شدن ولي برا ماشينهاي ايراني نيست ونميشه استفاده كرد وبايد حتما ميكرو رو با برنامه جديد جايگذين كرد .
ولي توي اونم لحظه اول كه سويچو باز مي كردي دور موتور تا ته ميومد بالا؛ بعد از روشن شدن ماشين درست ميشد
براي من كه تو سيستم تريگر الكترونيكي خيلي كمتر شده بود ولي خوب چون فركانس كاري كويل زياده (واينجاست كه بايد با يه قسمت هوشمند بشه اين فركانس رو در لحظات مختلف تغير داد)وتحريك كويل هم كمه دور موتور در لحظه اول بالا ميره بعد كه تحريك درست شد اونم درست ميشه.برا همينه كه بايد فركانس كويل متغير باشه (تو دورهاي مختلف به يه فركانس احتياج هست)
نمایه کاربر
طاها
دنده 1
نوع خودرو: شورولت ایمپالا 77
محل اقامت: مشهد - آب و برق - ويلا
تماس:

آره ؟

پست توسط طاها » 23 آگوست 2006, 01:51

آقا نميشه به جاي بستن ام اس دي بيام خودمون يك دستكاري بكنيم ؟ اساتيد متخصص الكترونيك به نظر شما نميشه بيام خودمون با هزينه كمتر اين كارو انجام بديم ؟
نمایه کاربر
علي رفيعي پور
متخصص الكترونيك
محل اقامت: ایران همیشه جاوید

پست توسط علي رفيعي پور » 24 آگوست 2006, 02:33

من مدارش را دارم. ولي چون خودم امتحان نكردم اينجا نراشتم ولي اينا هست :

cdi-3.JPG

واينا كه البته خيلي ساده ترن!

تصویر

تصویر

ولي به نظر من اين دوتاي آخري به ساختنش ميارزه و احتمال كاركردنش خيلي زياده
نمایه کاربر
raha333
متخصص الكترونيك

پست توسط raha333 » 25 آگوست 2006, 01:24

كار كه خيلي ميشه كرد يكيش همينيكه علي اقا گذاشته واز اين دست مدارها ولي غير از بالا بردن ولتاژ جرقه ما بايد فركانس ويا ضرباني كه در دورهاي بالا هست رو اصلاح بكنيم همونطور كه قبلا هم گفتم مدار سري 6 msd رو پيدا كردم ولي قطعاتي داره كه تو ايران نيست وبايد يه جاهائيشو دستكاري كرد واين زمان ميبره اين نوع مدارها كه علي اقا نمونشو گذاشته مفيده ولي خطائي كه سيستمهاي مگنتي وخيلي كم ecu ها دارن همچنان باقيست كه يا بايد به صورت مدارهاي انالوگي ويا با ميكرو اين نقص رو جبران كرد كه هردوش هم هست كه من دنبالشونم اميدوارم كه به يه جائي برسه :sad:
قفل شده

بازگشت به “مقاله هاي آموزشي و پروژه”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 1 مهمان