نورپردازی با سیم فسفری درخشنده EL-WIRE

مقاله هاي آموزشي و پروژه در مورد الكترونيك خودرو

مدیر انجمن: امير معيري

قوانین انجمن
1. قوانین تیونینگ تاک :arrow:
2. راهنمای استفاده از فوروم :arrow:
- لطفا قبل از ایجاد تاپیک جدید از تکراری نبودن آن مطمئن شوید.
- لطفا فقط در رابطه با موضوع تاپیک، پست ارسال کنید.
ارسال پست
امير معيري
متخصص الكترونيك
نوع خودرو: ROA d runner - 1385
محل اقامت: تهران - تهرانـســــــــر
اینستاگرام: siramir45@
Has thanked: 0
Been thanked: 0
تماس:

نورپردازی با سیم فسفری درخشنده EL-WIRE

پست توسط امير معيري » 14 ژوئن 2011, 13:27

بنام خدا
با سلام

معرفی سیم درخشنده فسفری Electro Luminescent wire EL-WIRE

EL-WIRE چیست ؟

بعبارت ساده ، " EL-WIRE " تشکیل شده از یک سیم مفتولی نازک مسی میباشد که با لایه ای از فسفر ، پوشش "Phosphor Coating" داده شده و در زمان وصل یک منبع ولتاژ متناوب " AC " به آن ، بواسطه ایجاد یک میدان قوی الکترومغناطیسی ، باعث درخشندگی پوشش فسفری این سیم میگردد . شدت بازتاب و همینطور کیفیت نور بازتابی رابطه مستقیمی با کیفیت و میزان ضخامت پوشش فسفری و همینطور نوع و مقدار ولتاژ منبع تغذیه دارد .

تصویر

تصویر

EL-WIRE که به نامهای مصطلح دیگری از جمله " نئون قابل انعطاف " ، " فیبر نوری " ، " سیم درخشان نئون سرد " هم نامیده میشود ، برای تزیینات نوری محيطی با مصرف بسيار كم انرژی و قابليت انعطاف بسيار زیاد طراحی شده .

مزایا :

قابليت انعطاف بسیار زیاد
شدت بازتاب نور کاملا يكنواخت در كل طول مورد استفاده
مصرف بسيار کم انرژی
قابليت نصب بسيار آسان
عدم تولید حرارت در زمان روشن بودن

نورهای متنوع :

1 - سفيد
2 - زرد
3 - قرمز
4 - طلايی
5 - سبز
6 - سبز فسفری
8 - آبی
9 - آلبالويی
10 - صورتی
11 - لیمویی
12 - نارنجی
13 - بنفش

تصویر

ضخامتهای مختلف به میلیمتر و قابل ارائه در متراژ های مختلف:

1.2
2.1
2.3
3.2
4.1
5

تصویر

قابلیت اجراء پروژه های نورپردازی متنوع در وسایط نقلیه ، دوچرخه - موتور سیکلت :

تصویر

تصویر

تصویر

تصویر

و بخصوص در خودرو :

داخل اطاق - داخل موتور - صندوق عقب - سیستم صوتی و اسپیکر - روی بدنه - داخل و بیرون چراغهای جلو و عقب - ...................

تصویر

تصویر

تصویر

تصویر

تصویر

البته که تا قبل از ایجاد این تاپیک ، پروژه های محدودی در این زمینه ، در انجمن اجرا شده ، و طبق بررسیهای انجام شده ، دو ایراد عمده ( تولید صدای غیر عادی از منبع تغذیه و در برخی از موارد ، شدت بازتاب کم نور وایر ) وجود داشته ، و تا جایی که اطلاع دارم ، تا بحال فعالیتی در جهت رفع موارد ذکر شده صورت نگرفته .

بهر حال در چند روز گذشته ، با تهیه این وایر و همینطور طراحی و ساخت منبع تغذیه آن ، تست کاملی روی عملکرد این وایر انجام شد ، که نتیجه این آزمایش پس از 72 ساعت ، کاملا رضایت بخش بود ، از جمله :

شدت بازتاب بسیار مناسب نور وایر در محیط تاریک و روشن
عدم وجود صدا و نویز و همینطور گرما ، در منبع تغذیه
عدم تقلیل شدت بازتاب نور وایر

تصاویر :
تصویر

روش آماده سازی EL-WIRE بروایت تصویر :

تصویر
تصویر
تصویر
تصویر

انشاالله در آینده نزدیک ، تصاویر نورپردازی داخل چراغ خودرو ، و همینطور موارد دیگر جهت بازبینی قرار داده خواهد شد .

با احترام
90/3/24
امير معيري
متخصص الكترونيك
تماس:

Re: نورپردازی با سیم فسفری درخشنده EL-WIRE

پست توسط امير معيري » 18 آپریل 2012, 12:32

بنام خدا
با سلام
پسر بزرگ نوشته شده:سلام
* ضد آب هست ؟
** واسه نور پردازی پشت رینگ به نظرت عملی هست
درود
* بله ، کاملا
** خیر ، برای نورپردازی داخل چرخ ، یا پشت رینگ ، مناسبترین گزینه استفاده از ال ای دی میباشد .
Ali Beheshti نوشته شده:
* درمورد منبع تغذیه که چند ولت چند آمپر و با چه فرکانسی هست توضیح لطف میکنید؟
** از نظر قیمت چطوره؟هم خودش هم منبع تغذیه ش
* ولتاژ بین 150 تا 230 ولت ، جریان 150 تا 250 میلی آمپر ، فرکانس بین 500 تا 2500 هرتز
** در تاپیک مربوطه قسمت بازار ، شرایط و قیمتها درج شده.
90/3/25
Es_memphis نوشته شده:شما توی تاپیک فروش اعلام کردین حداقل یک متر آخه من میخوام جای نئون توی چراغام ازش استفاده بکنم اونوقت چجوری میشه ؟یک متر رو چیکار کنم ؟
بله ، درج شده "حد اقل اندازه قابل سفارش ، یک متر" میباشد . یعنی اینکه شرایط فروش اندازه کمتر از یک متر ، میسر نیست .
که بنظرم هیچ نکته مبهمی نداره .
لطفا منظورتون رو دقیقتر بفرمایید ،انشاالله پاسخ مناسبی ارائه خواهم داد .
90/4/12
Es_memphis نوشته شده:منظورم اینه که میخوام بجای نئون توی چراغ هام استفاده کنم اما یک متر اضافه هست بقیشو چیکار میتونم بکنم ؟ میشه بریدش ؟
بله ، قسمت اضافه EL-WIRE رو از هر نقطه ای که مد نظرتون باشه ، میتونید توسط یک سیم چین جدا نموده و از قسمت جدا شده نیز برای نورپردازی محلی دیگر در ماشینتون استفاده بفرمایید .
90/4/13
ali84 نوشته شده:سلام ....
این محصول برای نورپردازی در زیر خودرو مناسب است؟
..................
خیر ، مناسب نیست
90/5/29
aryangolden نوشته شده:با سلام
* آیا با افزایش قطر شدت نور هم افزایش پیدا می کند! برای مثال ضخامت 5 میلی متر چقدر از 1 میلی متر نور بیشتری دارد؟
** آیا برای نور پردازی داخل چراغهای جلو مناسب است؟ یعنی نور کافی دارد در حد نئون های شیشه ای یا خیر؟
با تشکر
* خیر ، ضخامت مغزی وایر و پوشش فسفری ، در تمام قطرهای ارائه شده ، یکسان میباشد .
** خیر ، نورش در حد نئون نیست ، ولی برای استفاده در داخل کاسه چراغ هم بنظر مناسب میاد .
(پروتوتایپ) نصب el-wire در داخل کاسه چراغ جلو لوگان ال 90 :
تصویر
Es_memphis نوشته شده:ببخشید میخواستم بدونم اگه نیم متر برا چراغ جلو یک طرف استفاده کنم بعد نیم متر اونور بعد یه نیم متر برا عقب یه طرف و نیم متر هم طرف دیگه یعنی جمعا بشه 4تا تیکه 25 سانتی و دو تا تیکه 50 سانتی اونوقت منبعش یدونه 1تا 3 متر بذارم بعد به هر تیکه سیم بدم میشه یا باید برا هر تیکه جدا منبع وصل کنم ؟
در کل به دو عدد منبع تغذیه نیاز دارید ، یکی برای قسمت عقب و دیگری برای قسمت جلو .
90/6/6
Delux نوشته شده: * اینا امکان داره بسوزه یا سیاه بشه ؟
من برای دوتا چراغ جلو میخوام استفاده کنم..خوب؟
** اولا چند تا منبع میخوام..
***ثانیا به کدوم سیم ها بایستی وصلشون کنم..
****ضمنا این منبع ها میسوزن ؟
یعنی اینکه من مثلا ال ای دی در چراغ خطرآم به کار بردم ماشا ا.. بعد چند ماه یکی یکی عمرشون رو دادن به بنده.
این فسفری های شما چطورین..میسوزن..نمی سوزن..در چه شرایط میسوزن..همینطور در مورد منبع تغذیشون ؟
***** در مقابل ضربه هم .مثلا یه تصادف معمولی مقاومن ؟
* در مدت زمان کارکرد خیر
** یک منبع ( در پست بالا توضیح داده شده )
*** طریقه نصب
تصویر
**** در مدت زمان کارکرد خیر
ایرادی که فرمودید میتونه به این دلایل باشه :
1 - ایراد در دینام و شارژر
2 - عدم طراحی صحیح مدار ال ای دی ها ( محاسبه ولتاژ - جریان مصرفی - مقاومت مورد نیاز )
3 - استفاده از چراغهای ال ای دی بی کیفیت چینی ( عدم وجود کیفت ال ای دی مورد استفاده در چراغ )
و اما در مورد el-wire :
el-wire در اثر حرارت و یا ، ولتاژ و جریان زیاد تر از حد تحمل ، آسیب پذیر است
منبع تغذیه طراحی و ساخته شده برای این وایر ، بصورت کامل آزمایش از کیفیت بسیار مناسبی برخوردار میباشد .
***** بله

با احترام
90/6/15
Binava نوشته شده:یا الله
سلام عرض میکنم، خسته نباشید
چند سوال داشتم در مورد این محصول
1- با توجه به اینکه فرموده بودین قطر سطح مقطع در میزان روشنائی اثری نداره، پس این تفاوت سطح مقطع در چه جاهائی موثر هست؟
* امکانش هست عکسی جهت مقایسه نوردهی EL-WIRE های هم رنگ با سطح مقطع مختلف رو قرار بدید؟
2- میخواستم ببینم امکانش هست از کارهائی که با EL-WIRE انجام شده، مخصوصاً روی چراغهای جلو و عقب ماشین عکس با فاصله مناسب (حدود 2-3 متری از کار و نه از نزدیک) قرار بدید و نوع EL-WIRE بکار رفته رو هم از نظر سطح مقطع قید بفرمائین تا بهتر بشه نتیجه کار رو دید؟
و مورد دیگه اینکه
3- عمر این محصول چند ساعت هست؟
متشکرم
کاربر گرامی " Binava "

1 - عرض شد ، اندازه "قسمت درخشنده " در تمامی مدلها یکسان میباشد ، و تنوع تولید این وایر در سطح مقطع هایی که عرض شد ( پوشش بیرونی ) ، بدلیل نیاز بازار مصرف بوده .
بطور مثال : برای نورپردازی جلو طلق صفحه کیلومتر شمار ( بدلیل محدودیت فضای قابل استفاده برای نصب وایر )، وایر 1.2 میلیمتری ، مناسبتر از وایر 4 میلیمتری میباشد .
* خیر ، جهت مشاهده گالری محصولات ، باید به سایتهای تولید کننده این وایر ، ، مراجعه بفرمایید .
3 - بر طبق ادعای شرکتهای تولید کننده این محصول ، عمر کارکرد آن ، بسته به ولتاژ و فرکانس مورد استفاده ، بین 1500 تا 25000 ساعت میباشد .
2 - مناسبترین روش این است که این قطعه و متعلقات آن را تهیه فرموده ، و پس از نصب و راه اندازی در قسمتهایی که فرمودید ، تصاویر مورد نظرتون رو از فواصل اشاره شده ، جهت بازبینی و دید بهتر سایرین ! ، در اینجا قرار دهید .

با احترام
90/9/5
Binava نوشته شده:با سلام مجدد
ممنون از پاسختون جناب معیری
با دیدن گالریهای موجود در سایر سایتها بسیار به این محصول علاقمند شدم و ..........
اما باز هم نیاز به راهنمائی دارم و معذرت میخوام بابت سوالهای بیش از حد
* با توجه به اینکه شما از نزدیک این وایر رو دیدید و تست کردید، از بین دو رنگ قرمز و نارنجی کدوم یکی درخشندگی بیشتری میشه گفت داره؟
و سوال دیگه اینکه
با توجه به آموزشهای این لینک برای داشتن نور بیشتر کدوم روش رو توصیه میکنید؟
**
1-آماده سازی جداگانه هر وایر و در انتها موازی کردن اونها
و یا
2- بهم متصل کردن همه وایرها و سپس عایق کاریشون بصورت یک وایر
بیشتر منظورم این هست که کدوم روش مقاومت کمتری داره و جریان بهتری از وایرها میگذره؟
و آخرین سوال اینکه
*** منبع تغذیه بهتره با توجه به متراژ وایر تهیه بشه و یا تعداد قسمتهائی که از وایر استفاده میشه؟
برای مثال برای کار کردن در سه قسمت: موتور، داخل کابین و صندوق عقب بهتره 3 منبع تغذیه تهیه بشه و یا اینکه کل متراژ وایر در هر قسمت رو ملاک انتخاب تعداد منبع تغذیه باید درنظر گرفت؟
متشکر از صرف وقت و صبرتون :hb:
* میزان شدت تابش نور وایر ، در تمامی مدلها یکسان است ، و رنگ آن ( قرمز - آبی - بنفش - سبز - نارنجی - ... ) مربوط به جنس و رنگ پوشش وایر میباشد .

** در لینک آموزشی که قرار دادید ، تفاوتی در نتیجه "مونتاژ سری یا موازی وایرها" بوجود نمیاد ( این مورد ، با بحث سری - موازی قطعات الکترونیکی مثل مقاومت ، متفاوته ).
======================================================
# روش سری بستن قطعات وایر ، برای تنوع رنگ در یک خط میباشد ( تصویر 1 ).

## روش موازی بستن قطعات وایر ، چه از یک مدل و یا از مدل های دیگر ، صرفا جهت نورپردازی جاهای مختلف با یک منبع تغذیه میباشد .
(تصویر 2)
تصویر

*** بهر صورت ، ( به جهت عدم ایجاد نویز های ناخواسته ) و همینطور ( عدم افت ولتاژ و فرکانس ) ، منبع تغذیه باید در نزدیکترین فاصله از وایر ها قرار گیرد .

با احترام
90/9/6
امير معيري
متخصص الكترونيك
تماس:

پست توسط امير معيري » 16 آپریل 2014, 14:03

DYNAMIC ANIMATING with EL WIRE

تصویر
نمایه کاربر
ZIBA DESIGN
سرعت : 15 کيلومتر در ساعت
نوع خودرو: DEFENDER

پست توسط ZIBA DESIGN » 13 آپریل 2015, 10:42

اين ال واير رو از كجا ميشه تهيه كرد ؟

آخرین بالا اندازی (Bump) توسط امير معيري در 13 آپریل 2015, 10:42.
ارسال پست

بازگشت به “مقاله هاي آموزشي و پروژه”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 1 مهمان