طراحی و ساخت باتری شارژر 12 ولت برای خودرو

مقاله هاي آموزشي و پروژه در مورد الكترونيك خودرو

مدیر انجمن: امير معيري

قوانین انجمن
1. قوانین تیونینگ تاک :arrow:
2. راهنمای استفاده از فوروم :arrow:
- لطفا قبل از ایجاد تاپیک جدید از تکراری نبودن آن مطمئن شوید.
- لطفا فقط در رابطه با موضوع تاپیک، پست ارسال کنید.
نمایه کاربر
Kayhan3773
فعال خودروهای داخلی
نوع خودرو: 405GTI
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: طراحی و ساخت باتری شارژر 12 ولت برای خودرو

پست توسط Kayhan3773 » 04 ژانویه 2015, 14:45

خیلی ممنون درستش میکنم و اگه به مشکلی خوردم بازم مزاحمتون میشم .
WORK SMARTER , NOT HARDER
نمایه کاربر
تحیری
سرعت : 40 كيلومتر در ساعت
نوع خودرو: پژو 206 تیپ 5 و p.k
محل اقامت: تهران تهران پارس

پست توسط تحیری » 04 ژانویه 2015, 15:35

تحیری نوشته شده:
kayhan3773-2 نوشته شده:سلام
من یه شارژر باتری ماشین دارم داخلش 3 تا ترانس داره ( خروجیش 4 آمپر هست با ولتاژ های 6 و 12 ولت ) خازن ها و دیود های داخلش از بین رفتن و سیم هاش هم قطع شدن و بلا استفاده شده .
نقشه سیم کشی داخلش رو لازم دارم و طرح خاصی اگه برای بهتر کار کردنش دارین مثل اتومات شدن :smile: ممنون میشم راهنماییم کنین
در ضمن ترانس های 12 ولت تک و ترانس 6 ولت دوبل هست
با سلام: این هم نقشه شارژر 12 ولت 4 آمپر اتوماتیک، تمام قطعات در متن توضیح داده شده است. ترانزیستور های TUN یعنی تمام (TRANSISTOR UNIVERSAL N.P.N) ترانزیستور های منفی کوچک جنرال. و تریستور یا اس سی آر 8 الی 10 آمپری F8G . آدرس نقشه شارژر در لینک زیر.
http://ttupload.ir/uploads/239e12-v-auto-charger.png
علم را، در آزمایشگاه باید یاد گرفت نه در دانشگاه
نابغه بودن، 99 درصد با پشتکار و یک درصد با الهام است. (ادیسون)
donner48
سرعت : 24 كيلومتر در ساعت

پست توسط donner48 » 07 ژانویه 2015, 18:09

تحیری نوشته شده:
donner48 نوشته شده:الان دستگاههای شارژر سویچی بدون ترانس و اتوماتیک تو بازار هستند که هم قیمت مناسبی دارند و هم از نظر وزن بسیار سبک و اندازه به اندازه شارژر لپتاپ هستند
شاید بهتر باشه از اونها استفاده کنید
با سلام کاربر گرامی donner48 :
شارژر های 12 ولت بدون ترانس (دارای مدار سویچینگ) بدلیل ثبات ولتاژ 12 ولت این مدار ها برای شارژ، باتری ها از کارایی بسیار کم تری نسبت با ترانس برخوردارند.
درود
ظاهرا منظور از ثبات ولتاژ با موردی که در مدارها ذکر شده متفاوت است و مورد ذکر شده توسط شما به نظر من صحیح نیست
مقاله زیر میتونه در این مورد مفید باشد .
البته توجه به این نکته که در این انجمن هدف از شارژ باطری عموما فقط برای استارت خوردن ماشینه و قرار نیست هر روز تکرار بشه پس میشه از خیلی چیزها گذشت که عملی است ولی علمی و مناسب دراز مدت نیست .ولی در کل دانستن روش صحیح آن میتونه مفید باشد .
http://batteryuniversity.com/learn/arti ... id_battery
نمایه کاربر
تحیری
سرعت : 40 كيلومتر در ساعت
نوع خودرو: پژو 206 تیپ 5 و p.k
محل اقامت: تهران تهران پارس

پست توسط تحیری » 09 ژانویه 2015, 14:00

donner48 نوشته شده:
تحیری نوشته شده:
donner48 نوشته شده:الان دستگاههای شارژر سویچی بدون ترانس و اتوماتیک تو بازار هستند که هم قیمت مناسبی دارند و هم از نظر وزن بسیار سبک و اندازه به اندازه شارژر لپتاپ هستند
شاید بهتر باشه از اونها استفاده کنید
با سلام کاربر گرامی donner48 :
شارژر های 12 ولت بدون ترانس (دارای مدار سویچینگ) بدلیل ثبات ولتاژ 12 ولت این مدار ها برای شارژ، باتری ها از کارایی بسیار کم تری نسبت با ترانس برخوردارند.
درود
ظاهرا منظور از ثبات ولتاژ با موردی که در مدارها ذکر شده متفاوت است و مورد ذکر شده توسط شما به نظر من صحیح نیست
مقاله زیر میتونه در این مورد مفید باشد .
البته توجه به این نکته که در این انجمن هدف از شارژ باطری عموما فقط برای استارت خوردن ماشینه و قرار نیست هر روز تکرار بشه پس میشه از خیلی چیزها گذشت که عملی است ولی علمی و مناسب دراز مدت نیست .ولی در کل دانستن روش صحیح آن میتونه مفید باشد .
http://batteryuniversity.com/learn/arti ... id_battery
با سلام خدمت شما کاربر گرامی:donner48
مورد ثبات ولتاژ، کلا در منبع تغذیه های 12 ولت d.c سویچینگ، یعنی این که ولتاژ خروجی ماننده، خروجی ولتاژ های یک منبع تغذیه 12 ولت رگوله شده با ترانس با آمپر بالاست و دقیقا 12 ولت با اختلاف بسیار کم و یا بیش تر. اما برای شارژ کردن یک باتری 12 ولت که فول شارژ آن بین 13.2 الی 13.6 ولت است، ولتاژ مورد نیاز جهت شارژ کردن 14 الی 14.5 ولت d.c می باشد، بنظر شما یک منبع ثابت 12 ولت (چه سویچینگ و چه با ترانس) چگونه می تواند یک باتری را تا13.6 ولت پر کند؟ این مطالب فقط برای توجیه بعضی از کاربرانی است که فقط ایده می دهند، اگر باور ندارید یک منبع تغذیه سویچینگ 12 ولت (چه 12 ولت منبع تغذیه کامپیوتر یا آداپتورهای 12 ولت سویچینگ) را بصورت سری با یک آمپر متر به یک باتری جهت شارژ وصل کنید و نتیجه را خودتان قضاوت کنید.
علم را، در آزمایشگاه باید یاد گرفت نه در دانشگاه
نابغه بودن، 99 درصد با پشتکار و یک درصد با الهام است. (ادیسون)
donner48
سرعت : 24 كيلومتر در ساعت

پست توسط donner48 » 21 ژانویه 2015, 11:59

تحیری نوشته شده: با سلام خدمت شما کاربر گرامی:donner48
مورد ثبات ولتاژ، کلا در منبع تغذیه های 12 ولت d.c سویچینگ، یعنی این که ولتاژ خروجی ماننده، خروجی ولتاژ های یک منبع تغذیه 12 ولت رگوله شده با ترانس با آمپر بالاست و دقیقا 12 ولت با اختلاف بسیار کم و یا بیش تر. اما برای شارژ کردن یک باتری 12 ولت که فول شارژ آن بین 13.2 الی 13.6 ولت است، ولتاژ مورد نیاز جهت شارژ کردن 14 الی 14.5 ولت d.c می باشد، بنظر شما یک منبع ثابت 12 ولت (چه سویچینگ و چه با ترانس) چگونه می تواند یک باتری را تا13.6 ولت پر کند؟ این مطالب فقط برای توجیه بعضی از کاربرانی است که فقط ایده می دهند، اگر باور ندارید یک منبع تغذیه سویچینگ 12 ولت (چه 12 ولت منبع تغذیه کامپیوتر یا آداپتورهای 12 ولت سویچینگ) را بصورت سری با یک آمپر متر به یک باتری جهت شارژ وصل کنید و نتیجه را خودتان قضاوت کنید.
درود
دوست عزیز فکر میکنم مطلبی که شما مطرح کردید را همه اطلاع دارند من هم نگفتم منبع تغذیه 12 ولت و نوشتم شارژرهای سویچی که همانطور که شما هم اطلاع دارید ولتاژ شارژ با ولتاژ باطری تفاوت داره و بر حسب نوع باطری مقدار آن چند ولتی بیشتر است و . . . . .
ضمنا مدلهای کامل شارژرهای سویچی ضمن امکان انجام شارژ اولیه و شارژ کامل امکان انجام شارژ نگهدار را هم دارند . و همانطور که میدانید برای اینکار باید ولتاژها و امپراژ های متفاوتی را بطور اتوماتیک در خروجی اعمال کنند
قفل شده

بازگشت به “مقاله هاي آموزشي و پروژه”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 1 مهمان