آشنایی و بحث و تبادل نظر در مورد "جاگوار های" موجود در ایران

مباحث مربوط به تمامي محصولات شركت خودروسازی جگوار
قوانین انجمن
1. قوانین تیونینگ تاک :arrow:
2. راهنمای استفاده از فوروم :arrow:
- لطفا قبل از ایجاد تاپیک جدید از تکراری نبودن آن مطمئن شوید.
- لطفا فقط در رابطه با موضوع تاپیک، پست ارسال کنید.
ارسال پست
نمایه کاربر
- JAGUAR -
پژوهشگر خودروهای کلاسیک

آشنایی و بحث و تبادل نظر در مورد "جاگوار های" موجود در ایران

پست توسط - JAGUAR - » 15 آگوست 2009, 15:21

هدف اصلی از ایجاد این تاپیک آشنایی بیشتر با مدلهای مختلف جاگوار ، که در ایران وجود دارند ، هست . . .
به این دلیل که تعداد کمی از مدلهای مختلف اون در کشور در حال حاضر باقی موندن که در وضعیت مطلوب باشن در نتیجه اطلاعات در مورد اونها زیاد نیست . . .
و گاهاً افرادی که تمایل به خرید مدلی از جاگوار در ایران پیدا میکنن به خاطر نبود اطلاعات و بحث و نظری در این زمینه کمی دلسرد میشن . . .

بنده اینجا در مورد تاریخچه و مشخصات فنی و عکسها و همچنین مشکلات و مکانیکها و . . . مدلهایی که در ایران یافت میشه به مرور مطالبی قرار خواهم داد . . .
مدلهایی که در نظر دارم دربارشون صحبت کنیم فعلا نمونه هایی هست که در پایین نام بردم ، تا کم کم به مدلهای خاصی که تک و توک دیده میشه هم بپردازیم :

جاگوار رنج xj
تصویر
..................................................................................................................................................
جاگوار xjc
تصویر
...................................................................................................................................................
جاگوار xke یا e type
تصویر
...................................................................................................................................................
جاگوار xjs
تصویر
جاگوار mk2 یا مارک 2
تصویر

تمام مدل های بالا در ایران هست و شاید شما اونها رو تو خیابونها و یا موزه ها دیده باشید . . .
تو پستهای بعدی به ترتیب شروع میکنم به گذاشتن مشخصات مختصری از مدلهای بالا . . .
امیدوارم مطالب بعدی براتون مفید باشه و شما هم کمک کنید تا تاپیک پر باری درباره این مدلهای جاگوار باشه . . .
- عاقل همه ي آنچه را كه مي داند نمي گويد ، ولي آنچه را كه مي گويد مي داند. (Aristotle)
ميميكس1
متخصص کلاسیکهای ایتالیایی
نوع خودرو: Lancia,BMW E46
محل اقامت: تهران

Re: اشنایی و بحث و تبادل نظر در مورد "جاگوار های" موجود در ایران

پست توسط ميميكس1 » 15 آگوست 2009, 17:38

تاپیک خیلی خوبی هست و دستت درد نکنه....
منتظرم که تک تک مدل هارو معرفی کنی فقط علیرضا خان یه لطفی کن که کامل همه مشخصات رو بده که اطلاعاتمون کامل شه و بچه ها بیشتر با این نوع ماشین ها آشنا بشن.....
واقعا این ایکس جی سی بینظیره خیلی خوشگله.....
منتظر هستم که ادامه بدین بحث رو.....
نمایه کاربر
- JAGUAR -
پژوهشگر خودروهای کلاسیک

Re: اشنایی و بحث و تبادل نظر در مورد "جاگوار های" موجود در ا

پست توسط - JAGUAR - » 15 آگوست 2009, 17:43

از جاگوار xj شروع میکنیم چون تعداد بیشتری از این مدل وارد کشور شد
و بیشتر از هم نسل اول اون که قبل انقلاب توسط شرکت اتو رایزن وارد میشد
که در واقع سرویس کردن اون جاگوارها هم با این شرکت بود که به غیر جاگوار
ترایمف و لانچیا و لندرور و آلفا رومئو و . . . هم وارد میکرد و از مکانیکای اون شرکت هنوز
2-3 تایی هستن که تو ایران باشن و کار هم بکنن . . .

جاگوار xj ( این نام از extreme jaguar اقتباس شده) لوکسترین و بزرگترین سدان این کمپانی هست که از سال 1968 تولید
اون شروع شد و هنوز هم ادامه داره . . . و جزو پر فروش ترین های کمپانی بوده
که توسط Sir William Lyons موسس کمپانی که معروف به اقای جاگوار هست ایده پردازی های اولیه اون صورت گرفته بود ، در عکس پایین نام و چهرۀ افرادی که در این پروژه حضور داشتن رو میبینید :
تصویر
طرح اصلی xj از e-type حاصل شده بود که طی پروژه ( Project XJ4 ) طراحان از فرم یک کوپه اسپرت به یک سدان لوکس سایز بزرگ رسیدن :
تصویر تصویرتصویرتصویرتصویر

از xj چهار نسل تولید شده که معروفند به مارک 1 تا 4 که هر نسل شامل چند سری و یا چند مدل هست :

مارک 1 یا نسل اول
شامل 3 سری بود که :
سری 1 از سال 1968 تا 1973
سری 2 از سال 1973 تا 1979
این بین هم xjc یا همون xj کوپه تولید شد
سری 3 از سال 1979 تا 1992

مارک دوم
شامل 7 مدل بود :
xj 40 از 1986 تا 1994
xj 40 از 1989 تا 1994
xj 81 از 1990 تا 1994
x 300 از 1995 تا 1997 و x 300 Safety
x 305 از 1995 تا 1997
Daimler Corsica concept
x 308 از 1997 تا 2003

مارک 3
شامل 2 مدل
x 350 از سال 2003 تا 2007
x 358 از سال 2007 تا 2009

و مارک 4 که به تازگی معرفی شده
x 351 که در حال حاضر در حال تولید هست . . .

..............................................................................

تا اینجا با مدلهای مختلفی که از سال 1968 تا بحالا تولید شدن با کد و نامشون آشنا شدید
تو هر نسل موتور های مختلفی عرضه شده که بر مبنای تقاضای مشتری تحویل داده میشد
تو ایران از نسل اول بیشتر سری های 1 و 2 وارد شد و بقیه مدلها یا وارد نشدند اصلا و یا تک و توک هست . . .
به همین دلیل من در مورد این 2 سری (نسل یک _ سری 1 و 2 ) بیشتر صحبت میکنم . . .
- عاقل همه ي آنچه را كه مي داند نمي گويد ، ولي آنچه را كه مي گويد مي داند. (Aristotle)
نمایه کاربر
سعید هدادی
سرعت : 20 كيلومتر در ساعت
نوع خودرو: Galant Turbo 7G
محل اقامت: تهران-طالقانی
تماس:

پست توسط سعید هدادی » 15 آگوست 2009, 22:07

اقا واقعا دمت گرم :-) .مطلب جالب و قشنگی رو انتخاب کردی واسه بحس
ولی حیف که کسی زیاد راجع بهش اطلاعات نداره و کل زحمت رو باید خودتون بکشید.
یک xj خیلی سالم و تک سفید تو کوچه ما هست.واقعا خیلی خیلی زیباست.
اگه می شه لطفا در مورد موتور-قدرت-تعداد سیلندر-تعداد سوپاپ-هزینه نگهداری-قیمت این مدل -شتاب-سرعت این مدل بنویسید.
بی صبرانه منتظر کامل شدن این بحث هستیم.
Instagram & Facebook:HighPerformance.IR
09122263691
نمایه کاربر
Alireza SEC
Rebuilder
نوع خودرو: Patrol/W211/Pars ELX
محل اقامت: مازندران - بابل

پست توسط Alireza SEC » 15 آگوست 2009, 23:26

سلام بر شما دوستان.

اتفاقا 4-5روز پیش یه جاگوار رو حوالی شهرستان خودمون شناسایی کردم و شبش اومدم که از اساتید سایت راهنمائی بخوام، باورم نمیشد که تاپیکی در این مورد داشته باشیم :( که به تاپیک ::جگوار:: برخوردم که بعد از خوندنش به طور کل از خرید و بازسازی جگوار مورد نظر صرف نظر کردم و پروژه کلنگ خورده رو تعطیل کردم :o . سوژه مورد نظر XJ6 هستش و فکر نمی کنم L باشه، از دور دیدمش، سبز هم هست (چرا در جگوار، رنگ سبزیشمی بیشتر از بقیه رنگهاست؟) عکس هاشو 1-2روز آینده پست می کنم. یه اطلاعات دقیق و بروز از موجود بودن لوازم و مکانیک هاش می خواستم، اطلاعات دقیق تر ماشین رو هم همراه عکساش می فرستم.

ضمنا من در حال بازسازی 280S هستم، یعنی یه چیزایی از بازسازی بلدم (دست و پا شکسته :chol: )، البته از نوع مرسدس.
غیرممکن, ممکن است...
نمایه کاربر
- JAGUAR -
پژوهشگر خودروهای کلاسیک

پست توسط - JAGUAR - » 16 آگوست 2009, 01:23

قبل از اینکه درباره مارک 1 سری یک از xj بیشتر بنویسم ، یه توضیح مختصری در مورد سدان لوکس سایز بزرگ قبل از xj اضافه میکنم :
سدان های جاگوار در اواسط دهه 40 تا اواسط دهه 60 با کلمه mark و یا مخفف اون یعنی mk
و جلوی اون یک عدد که به یونانی هم نوشته میشد مشخص میشدن . . .
که Mk IV (مارک 4) مثلا تا سال 1948 و بعد اون Mk V (مارک 5 ) از 1948 تا 1952 و . . .
تا اینکه به Mk X که میدونید x به یونانی یعنی همون 10 میرسیم که این اتومبیل بی نهایت
زیباست و طراحی فوق الاده ای داره . . . عکسهاشو ببینید :
تصویر
mk x از سال 1961 تا 1970 تولید شد که بعدها ما روح اون رو تو بدن xj میبینیم . . .
که همونطور که تو عکسای بالا میبینید شباهت xj ها به اون کاملا معلومه . . .
تو اکتبر سال 1966 این مدل با تغییراتی و با نام جدید 420G معرفی و بعد عرضه شد . . .

و اما xj (مارک 1 سری اول ) ...

تصویر

تصویر

تصویر

موتور هایی که برای این سری قابل سفارش بودن شامل :
موتور 2.8 لیتری 6 سیلندر
موتور 4.2 لیتری 6 سیلندر
و از سال 1972 هم موتور 12 سیلندر به حجم 5.3 لیتر قابل سفارش بود

و اندازه هاش :
طول :4813 میلیمتر
عرض: 1772 میلیمتر
ارتفاع : 1340 میلیمتر
از سال 1972 مدل لانگ هم قابل سفارش بود که طول بیشتری داشت (حدود 10 سانت)

کلا از تمامی مدلهای این سری 98,527 دستگاه ساخته شد

توضیح مختصر در مورد
Daimler Sovereign و
Daimler Double-Six
در واقع مهندسی این دو همان جاگوار xj هست و دایملر یک مدل upmarket (برای رده بازار بالاتر از جاگوار) از xj هست و برند جاگوار جای خودشو
به مارک دایملر که یک حرف D هست میده بعلاوه یک سری تغیرات در ظاهر که با اینکار نام کمپانی انگلیسی دایملر
که مربوط به سالهای 1896 هست زنده نگه داشته شد که این مدل های مذکور بعد از خرید کمپانی دایملر توسط جاگوار ،
با مهنسی جاگوار از اکتبر سال 1968 روانه بازار شدند . . .
(در ادمه فرق های ظاهری رو با عکس میذارم که ببینید . . .)
دایملر تا دهۀ 40 تامین کننده اصلی خودرو های خانواده سلطنتی انگلیس بود و قبل از معروف شدن رولز رویس
و مشخصاً فانتوم 4 خانواده سلطنتی از تولیدات دایملر انگلیس استفاده میکردند .

XJ6 و Daimler Sovereign هر دو 6 سیلندر هستن و با یک نوع پیشرانه اما با ظاهری متفاوت . . .
XJ12 و Daimler Double-Six که هر دو 12 سیلندر هستن با یک نوع پیشرانه با ظاهری متفاوت . . .

اگه بخوام تاپ رنج این مدل (تنها نمونه سدان نه کوپه) از این سری رو که کمترین تعداد تولید رو هم (یعنی فقط 351 دستگاه) داشته بگیم
بایداین نام " Daimler Double Six Vanden Plas" رو بیاریم ، که هنوزم به کار میره . . .
نمایه کاربر
- JAGUAR -
پژوهشگر خودروهای کلاسیک

پست توسط - JAGUAR - » 16 آگوست 2009, 02:04

mecanik نوشته شده:اقا واقعا دمت گرم :-) .مطلب جالب و قشنگی رو انتخاب کردی واسه بحس
ولی حیف که کسی زیاد راجع بهش اطلاعات نداره و کل زحمت رو باید خودتون بکشید.
یک xj خیلی سالم و تک سفید تو کوچه ما هست.واقعا خیلی خیلی زیباست.
اگه می شه لطفا در مورد موتور-قدرت-تعداد سیلندر-تعداد سوپاپ-هزینه نگهداری-قیمت این مدل -شتاب-سرعت این مدل بنویسید.
بی صبرانه منتظر کامل شدن این بحث هستیم.
ممنون
بعد کامل شدن مطالب تمامی اطلاعاتی که خواستین رو متوجه میشید . . .
Alireza SLC نوشته شده:سلام بر شما دوستان.

اتفاقا 4-5روز پیش یه جاگوار رو حوالی شهرستان خودمون شناسایی کردم و شبش اومدم که از اساتید سایت راهنمائی بخوام، باورم نمیشد که تاپیکی در این مورد داشته باشیم :( که به تاپیک ::جگوار:: برخوردم که بعد از خوندنش به طور کل از خرید و بازسازی جگوار مورد نظر صرف نظر کردم و پروژه کلنگ خورده رو تعطیل کردم :o . سوژه مورد نظر XJ6 هستش و فکر نمی کنم L باشه، از دور دیدمش، سبز هم هست (چرا در جگوار، رنگ سبزیشمی بیشتر از بقیه رنگهاست؟) عکس هاشو 1-2روز آینده پست می کنم. یه اطلاعات دقیق و بروز از موجود بودن لوازم و مکانیک هاش می خواستم، اطلاعات دقیق تر ماشین رو هم همراه عکساش می فرستم.

ضمنا من در حال بازسازی 280S هستم، یعنی یه چیزایی از بازسازی بلدم (دست و پا شکسته :chol: )، البته از نوع مرسدس.

اون رنگ سبز یشمی رو که اشاره میکنید معروف هست به بریتیش ریسینگ گرین ( British racing Green ) که یکی از با اصالت ترین رنگهای انگلیسی هست و نه تنها جاگوار ها به این رنگ زیاد سفارش داده شدند بلکه خیلی از رولز رویس ها و بنتلی ها هم مخصوصا تو اون سالها به این رنگ سفارش داده میشدند . . . و رنگ با اصالتی در انگلیس به حساب میاد ...
اون ماشینی هم که فرمودید خودتون میتونید بعد اینکه مطالب این تاپیک کامل شد شناساییش کنید . . . و اطلاعات مد نظرتون رو بدست بیارید . . .
در مورد w116 تون هم خسته نباشید میگم باز سازی کار سختیه ولی باز سازی یه جاگوار خیلی سخت تره . . .
متاسفانه افراد بی اطلاع در مورد جاگوار xj اطلاعات ناقصی تو تاپیکهای مختلف گذاشتن که نه تنها کمک نمیکنه بلکه افراد علاقمند رو هم دور میکنه از این ماشین دوست داشتنی . . . البته هزینۀ نگهداری و کلاً نگهداری از کلاسیک های انگلیسی در ایران به مراتب سخت تر و پر هزینه تر و پر دردسرتر از آلمانی هاست ...
ميميكس1
متخصص کلاسیکهای ایتالیایی
نوع خودرو: Lancia,BMW E46
محل اقامت: تهران

پست توسط ميميكس1 » 16 آگوست 2009, 12:56

خیلی تشکر میکنم از مطالب خوبت و از همه مهمتر انتخاب عکس هات هم خیلی با دقت صورت گرفته واین باعث میشه که آدم بیشتر جذب بشه و دنبال کنه تاپیک رو.
نسل یک خیلی خوشگله به نظرم و از بقیه نسل ها یه مقدار به نظرم جذاب تره.انصافا داخلش قشنگه خیلی.
ببینم تو این زمان یعنی همین نسل اول از این اتاق کوپه تولید نمیشده ،درسته ؟ اگه اشتباه نکنم از 1975 به بعد جگوار ایکس جی کوپه تولید کرده...
در مورد پست اول هم که جاگوارهای وارد شده به ایران رو معرفی کردین ای تایپ کانورتیبل هم اضافه کنید.....
در ضمن بد ندونستم که علاقه مندان به این اتومبیل دوست داشتنی این لینک رو مطالعه کنن....به دانسته ها اضافه میکنه و دیدن کاتالوگ برای هر علاقه مندی خالی از لطف نیست.

http://storm.oldcarmanualproject.com/
نمایه کاربر
- JAGUAR -
پژوهشگر خودروهای کلاسیک

پست توسط - JAGUAR - » 16 آگوست 2009, 17:57

ميميكس1 نوشته شده:خیلی تشکر میکنم از مطالب خوبت و از همه مهمتر انتخاب عکس هات هم خیلی با دقت صورت گرفته واین باعث میشه که آدم بیشتر جذب بشه و دنبال کنه تاپیک رو.
نسل یک خیلی خوشگله به نظرم و از بقیه نسل ها یه مقدار به نظرم جذاب تره.انصافا داخلش قشنگه خیلی.
ببینم تو این زمان یعنی همین نسل اول از این اتاق کوپه تولید نمیشده ،درسته ؟ اگه اشتباه نکنم از 1975 به بعد جگوار ایکس جی کوپه تولید کرده...
در مورد پست اول هم که جاگوارهای وارد شده به ایران رو معرفی کردین ای تایپ کانورتیبل هم اضافه کنید.....
در ضمن بد ندونستم که علاقه مندان به این اتومبیل دوست داشتنی این لینک رو مطالعه کنن....به دانسته ها اضافه میکنه و دیدن کاتالوگ برای هر علاقه مندی خالی از لطف نیست.

http://storm.oldcarmanualproject.com/
ممنون مهدی
در مورد xjs1 یا همون xj سری اول این ماشین فوق الاده طراحیش زیباست و فراتر از زمان خودش هست و در واقع تو سری 2 و 3 یه فیس لیفت کوچیک (بالا اومدن سپر جلو از زیر راهنما به روی اون و فرم چراغها و اینتریور و . . . ) و تغییرات خیلی کوچیک دیگه روش صورت گرفت ... که کلیات این طرح بیشتر از 20 سال بدون تغییر بود و طرح بینهایت هماهنگ و ماندگاری بود . . . اینتریور سری 2 بیشتر از طرح بیرونی تغییر کرد ، این عکسها رو از کارگاه ساخت صندلی و داشبرد چوبی xj ها ببینید :

تصویر

یکی از تعمیرکارای قدیمی (که مهدی شما میشناسیش ) میگفتن چند وقت پیش قسمت های چوبی داخل اتاق یه مارک x رو برای تمیز کردن و جلا زدن باز کرده که عنوان کردن 700 هزار تومن اجرت گرفتن فقط برای اون قسمتها . . .

در مورد xj سری 1 ...
یه مجله معروف هست به اسم کلاسیک اند اسپرت و سومین نشریه پر فروش خودریی بریتانیا هست . . .
که با انجام یک نظر سنجی از طراحان بزرگ خودرو و طرح های افراد بزرگی مثل جیو جیارو و یان کالوم و . . . نتایجی به دست اومده که
به بحث ما هم ارتباط پیدا کرده . . . یعنی اسم جاگوار xj سری اول تو این لیست دیده میشه یعنی به نظر بزرگانی مثله :

مارچلو گاندینی (طراح لامبور گینی کانتاش و دیابلو و میورا )
گوردن موری (خالق مک لارن f1)
کن اوکایاما (طراح فراری انزو)
پال براک ( طراح 230 sl و w108 بنز)
خود یان کالوم طراح جاگوار و tvr

جاگوار xj سری اول جزو زیباترین خودروهای کلاسیک دنیا محسوب میشه . . .
و ای تایپ کانورتیبل هم که گفتید چشم درباره اون هم مطالبی میذارم تو همین مجله که بالا اشاره کردم
ای تایپ 7 امین خودروی زیبای کلاسیک دنیا شده و رتبه دوم هم باز جاگوار کسب کرده . . . xk120 . . .
البته این لیست زیبا ترین ها با شیوه های مختلفی ارائه میشه ... گاهی نظر سنجی عمومی و گاهی نظر افراد متخصص و ...
اما عموماً شما e-type و بعضاً xk رو در صدر لیست top10 مشاهده میکنید ، مثلاً :
مارس 2008 تو مجله Daily Telegraph مقام اول را بین 100 خودروی زیبا در تمام طول تاریخ خودروسازی جاگوار e-type بدست آورد.
سال 2004 مجله Sports Car International بین همه خودروهای اسپرت دهه شصت مقام اول را به e-type اختصاص داد.
تو همایشی که در سال 1996 در موزه هنرهای مدرن در شهر نیویورک برگزار شد، e-type یکی از شش خودرویی بود که جایزه "طراحی جاودانه" رو دریافت کرد.
همون زمان انزو فراری دربارۀ e-type گفته « ... این زیباترین خودرویی است که تا بحال ساخته شده .»
و ...

در مورد xjc هم این کوپه زیبا فقط از سال 1975 تا 1978 و فقط هم روی طرح xj سری 2 اومد به تعداد کم و بعدا هم تولید نشد
و یکی از دلایل ارزش بالاش هم همینه . . .
البته قرار بوده زود تر عرضه بشه ولی به خاطر حذف ستون میانی و نفوذ صدا به داخل کابین ورود اون یه مقدار عقب افتاده . . .
و تو سال 1973 کلا 2 تا و 1974 هم 13 تا ازش ساخته شد منظور اینکه ایده پردازی و معرفیش چند سال قبل تر صورت گرفته بود اما عرضه اش یک مقدار به خاطر حل مشکلات پروژه عقب افتاد و رسماً از سال 75 به بازار اومد و تا سال 78 هم تولید شد که تو سال 78 هم فقط
96 دستگاه از اون ساخته شد که تماماً مربوط به ساخته های سال قبل در انبار بود که در اون سال فروش رفت . . . و بیشترین تولیدش هم مربوط به سال 75 هست . . . .
نمایه کاربر
slash
سرعت : 40 كيلومتر در ساعت
نوع خودرو: 206 T2

پست توسط slash » 16 آگوست 2009, 18:49

دستت درد نکنه :-) من خیلی با xj حال میکنم :grin:
ارسال پست

بازگشت به “جگوار Jaguar”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 1 مهمان