قوانین انجمن
1. قوانین تیونینگ تاک :arrow:
2. آموزش های تصویری و راهنمای استفاده انجمن :arrow:
- لطفا قبل از ایجاد تاپیک جدید از تکراری نبودن آن مطمئن شوید.
- لطفا فقط در رابطه با موضوع تاپیک، پست ارسال کنید.

سوال در مورد نرم افزار winISD

مباحث مربوط به طراحی و ساخت باکس
نمایه کاربر
كسري
متخصص سیستمهای صوتی خودرو
نوع خودرو: ماکسیما- مورانو

پست چهارشنبه 14 دی 1384, 7:56 pm

صد البته كه بايد قدرت آمپ رو بنويسي. ولي تا حداكثر توان ساب.
1000 وات نبايد طولاني بهش بدي. ممكنه صدمه بزنه.
اكثر ساب هاي با برند هاي معتبر ميتونن خيلي بالاتر از وات تحملي كه تو كاتالوگ نوشته رو تحمل كنن (نه روي همه فركانس ها) ولي در مدت زمان كوتاه نه چندين ساعت.
مخصوصا اگه آمپت Subsonic داشته باشه. با خيال راحت تا هر قدر كه دلت ميخواد ورودي بده (تا جايي كه Distort نشه)
2 چيز اسپيكر رو خراب ميكنه
1) Distortion (كه ميتپنه از ورودي كم يا زياد باشه)
2) داغ شدن

پس اگه Distortion نداشته باشي. فقط نگران داغ شدنش باش

مثلا خودم به اسپيكر ليميتد 250 وات دادم جاي 150 وات. ولي مدت زمان زياد روي اين قدرت بهش فشار مياد.
نمایه کاربر
Vafa
متخصص سیستمهای صوتی خودرو
نوع خودرو: 350SL+Pajero+528i

پست پنج‌شنبه 15 دی 1384, 9:45 am

سلام ...مهيار جواب PM رو اينجا ميدم...

از پورت معمولي استفاده كن...و براي كم شدن نويز براي ساب آلپاين 15 كافيه قطر داخلي پورتت كمتر از 10 سانت نشه...من براي ساخت باكس براي اين ساب از لوله پوليكا با همين قطر استفاده كرده بودم..نويزي هم وجود نداشت..

در مورد استفاده كردن از پورت شيپوري بايد بگم تو سيستم ماشين از يه حدي بيشتر لازم نيست براي كم كردن نويز كه همون صداي جريان هواي تو پورته وسواس به خرج داد...چون باكس شما تو صندوق هستش نه رو صندلي بقل راننده!!...وسواس زياد براي كم كردن نويز براي طراحي باكس براي سيستم خونگي هستش..

در ضمن winISD قطر داخلي پورت رو محاسبه ميكنه...و يادتون نره آخر كار حجم اون قسمت از پورت رو كه داخل باكس(اشغال ميكنه) قرار ميگيره رو محاسبه كنين و از حجم خالص باكس كم كنين
مهيار آريامهر
تكنيسين سيستمهاي صوتي اتوموبيل

پست پنج‌شنبه 15 دی 1384, 9:10 pm

وحید جان اولا ممنون از جوابت.:-)
1-
Vafa نوشته شده: در ضمن winISD قطر داخلي پورت رو محاسبه ميكنه.
میشه بگی تو کدوم قسمت ؟

2-
Vafa نوشته شده: و يادتون نره آخر كار حجم اون قسمت از پورت رو كه داخل باكس(اشغال ميكنه) قرار ميگيره رو محاسبه كنين و از حجم خالص باكس كم كنين
به نکته ی خیلی خوبی اشاره کردی.یه مقدار جای بحث داره:
اگه ضخامت MDF رو کم فرض کنیم خوب تقریبا کل حجم پورت داخل باکس قرار میگیره.یعنی اون عددی که تو قسمت VOLUME در نهایت نوشته میشه حجم باکسی که ما قراره بسازیم نیست و حجم باکسی که باید ما بسازیم طبق گفته ی خودت اینه ؟
حجم باکسی که باید بسازیم=عدد قسمتVOLUME نرم افزار منهای حجم پورت(با فرض کم بودن ضخامت جدار باکس) ....ولی وحید جان اگه منظورت اینه من فکر کنم برعکس این باشه ها!!!...یعنی نرم افزار تو قسمتVOLUME حجم پورت رو حساب نمیکنه و حجم خالص رو میده.یعنی حجم باکس بدون پورت.بعد که پورت اضافه میشه به باکس یه مقدار از این حجم رو اشغال میکنه که ما باید یه همون اندازهVOLUME رو زیاد کنیم که اشغال اون مقدار از حجم باکس توسط پورت رو خنثی کنه....یعنی به نظر من:
حجم باکسی که باید بسازیم=عدد قسمتVOLUME نرم افزار بعلاوه ی حجم پورت
حالا اگه من اشتباه میکنم اساتید تصحیح کنند!

3-تو قسمت SIGNAL باید series resistance همون 1 اهم باشه یا باید تغییرش داد؟

بازگشت به “ساخت باکس و کیک پنل”