قوانین انجمن
1. قوانین تیونینگ تاک :arrow:
2. آموزش های تصویری و راهنمای استفاده انجمن :arrow:
- لطفا قبل از ایجاد تاپیک جدید از تکراری نبودن آن مطمئن شوید.
- لطفا فقط در رابطه با موضوع تاپیک، پست ارسال کنید.

اجزای اصلی سیستم صوتی

نمایه کاربر
AmirAli366
سرعت : 35 كيلومتر در ساعت
پست: 650
تاریخ عضویت: جمعه 29 دی 1391, 11:48 pm
نوع خودرو: soren elx
محل اقامت: تهران-نارمک

پست جمعه 29 شهریور 1392, 2:41 pm

سیستم های صوتی در ماشین به دو دسته کیفیتی و قدرتی تقسیم میشند که فلسفه کاریشون در تضاد با هم هستش و در کیفیت تمرکز بر کنترل و اجرای دقیق صدا و در قدرتی تمرکز بر حجم بالای صداست. :-P
اساس کار سیستم صوتی دقیقاً عکس سیستم شنوایی انسان و شبیه سیستم کار حنجره هستش. در شنوایی انسان یک موج فشار در هوا به پرده گوش انسان میرسه و این پرده رو با فرکانسی معدل فرکانس خودش به ارتعاش میندازه و پرده پوش یک مبدل مکانیکی به الکتریکی که همون حلزون گوش باشه رو دقیقا با فرکانس خودش به حرکت در میاره و حلزون هم یک سیگنال الکتریکی با همون فرکانس تولید می کنه و این سیگنال توسط اعصاب به مغز منتقل میشه و مغز هم این سیگنال الکتریکی رو تبدیل به دیتا می کنه و ما صدا رو درک می کنیم. :srch:
توی سیستم صوتی دقیقا عکس این مسیر رو میایم. در زیر اجزای اصلی تو این مسیر رو نام میبرم و بعدا با توضیحات کامل تو پستهای دیگه شرحشون میدم.
قسمت اول که هدیونیت هستش و یه طورایی مغز سیستم هست، فایل دیجیتالی رو میگیره و اون رو تجزیه تحلیل می کنه و سیگنال الکتریکی مورد نظر با فرکانس مورد نظر که فرکانس صدا در اون لحظه هست رو تولید میکنه.
در قدم بعدی این سیگنال توسط کابلی به اسم RC به قطعه ای به اسم آمپیلی فایر منتقل میشه که وظیفه آمپیلی قایر تقویت این سیگنال و قدرت دهی به اون بدون دست زدن به فرکانس سیگنال هستش. در واقع توان و قدرت خروجی سیستم ما یه طورایی فقط تابع آمپیلی فایر هست چون تنها بخشی هستش که مستقیم برق قدرت از ماشین میگیره و قدرت ایجاد میکنه. ( البته عوامل دیگری هم دخیل هستند که بعدا توضیح میدم )
سیگنال قوی خروجی از آمپیلی فایر به اسپیکرها یا باندها توسط سیم کشی منتقل میشند که این سیم ها نقش همون سیستم عصبیرو دارند.
باندها یا اسپیکر ها در واقع نوعی مبدل الکتریکی به مکانیکی هستند. ای اجزا یک موتور الکتریکی رفت و برگشتی دارند که وقتی یک سیگنال بهشون میرسه دقیقاً برابر با فرکانس اون سیگنال جلو عقب میشند و دیافراگم یا گرده باند رو با همون سیگنال به ارتعاش میندازند. هوا در اثر ارتعاش اسپیکر ها دقیقا با فرکانس لرزش اسپیکر فشرده و کم فشار میشه و نتیجتا صدایی دقیقا با همون فرکانس تولید میشه و به گوش انسان میرسه.
اگر توجه کره باشید این مسیر دقیقا عکس مسیر شنوایی انسان هستش و با این روش میشه تمام صداهایی که انسان میشنوه رو تولید کرد.
در بخش های بعدی به طور مفصل هر قطعه رو توضیح میدم که چی هستش و مطالب بیسیک و اولیشون رو توضیح میدم تا بعدها به مطالب پیشرفته اونها برسیم. :grin:
فقط یه نکته اساسی که بخوام بگم این که در تمام سیستمهای صوتی این مسیر باید طی بشه و ممکنه این شبهه در ذهن بعضی دوستان ایجاد بشه که میشه یاند رو مستقیم و بدون آمپ به هدیونیت وصل کرد. ارائه این توضیح لازمه که هدیونیت ها داخلشون یه آمپ کوچیک برای کسانی که نیاز به قدرت و کیفیت ندارند، در نظر گرفتند تا برای این دسته از افراد نیاز به هزینه اضافی برای خرید آمپ نباشه. در واقع وقتی شما باند رو مستقیم به هدیونیت وصل می کنید، اون رو دارید به آمپ داخلی هدیونیت وصل می کنید و دوباره این مسیر رو دارید طی می کنید. :old:
پس اجزای اصلی سیستم صوتی به شرح زیر شدند:
1- هدیونیت
2-آمپیلی فایر
3-باندها شامل انواع اسپیکر و کواکسیال و کامپوننت و انواع ساب ووفر که همشون مبدل الکتریکی به مکانیکی هستند
4-اکسسوری که شامل انواع سیم و خازن و قطعات انتقال برق و سیگنال هستند
بی تعصب میگم...

بازگشت به “Wiki Sound”