دستگاه دیاگ چیست؟ لبتاب است؟ و سوالات من ...!

بحث در مورد ECU و نحوه كاركردن آن

مدیر انجمن: كوروش پيروز

قوانین انجمن
1. قوانین تیونینگ تاک :arrow:
2. راهنمای استفاده از فوروم :arrow:
- لطفا قبل از ایجاد تاپیک جدید از تکراری نبودن آن مطمئن شوید.
- لطفا فقط در رابطه با موضوع تاپیک، پست ارسال کنید.
نمایه کاربر
hossputer
دنده 1
نوع خودرو: LX XU7 CNG
محل اقامت: اهواز - حوالی چهارشیر
تماس:

دستگاه دیاگ چیست؟ لبتاب است؟ و سوالات من ...!

پست توسط hossputer » 19 نوامبر 2010, 12:42

من تجربم کمه پس زیاد سخت نگیرید...

سلام دوستام من یک ماه پیش مشاینو بردم باسه تست ریگلاتور گاز که طرف یک لببتاب کوچیک اوراد و یه فیشش رو به اون سوکت زیر فرمون ( که توی پژو جا فیوزی و توی سمند جای این سوکته ) و یه برنا رو اجرا کردو کلی از چیزای ماشین رو رو کرد و همه چیز رو خوندو باسم توضیح داد که درسته

1 این لبتابش چیه دستگاه دیاگ بود ؟

2 پس چرا ویندوز ویستا روش نصب بود و کلی هم برنامه ها تحت ویندوز که خودم دیدم روی دکستابش نصبه؟

3 فقط یه سوکت که دقت کردم به کابله یو اس بی لبتاب وصل بود رو به قسمت سوکت ماشین زد و تست کرد یعنی هر کس که اون برنامه رو داشته باشه ( برنامه ساخت پژو بود دیگه اجراش میکرد و ماشینو انتخواب میکردو ... ) اون کابل و برنامه رو داشته باشیم میشه با لب تاب همین کار رو کرد دیگه؟

4 دیدم بعد از من همین کار رو باسه یک 206 انجام داد که بوق نمیزد این 206 و ای بی اس سمته چپش کار نمیکرد
بش گفت ای بی است سنسورش خرابه باید عوض شه. و با لبتاب به ایسیو دستور داد که مشاین بوق بزنه و مشاین که دیدیم بوق زد بش گفت سیمه بوقت که توی فرمون بریده باید سیمت عوض شه! نظرتون چیه؟

خوب دوستان من خیلی دقت کردم این که لبتاب بود ( کابل یو اس بی داشت که یک سرش با یه سوکت وصل میشد به ماشین - یه برنامه که اجرا میکردی و جزیات مشاین رو میخوندی - ویندوز ویتا هم داشت)

خوب یعنی ما نمیتونم همون کابل رو تهیه کنیم و برنامه پژو رو گیر بیارم و خومون ماشین رو برسی کنیم و از این کارا کنیم؟

هممون که دیگه لبتاب توی خونمون پیدا میشه

میشه راهنمایی کنید؟
نمایه کاربر
ABC
مدیر بازار و مشاوره ی خرید خودرو
نوع خودرو: سری 4

Re: دستگاه دیاگ چیست؟ لبتاب است؟ و سوالات من ...!

پست توسط ABC » 19 نوامبر 2010, 13:00

اون لپتاپ معموليه و با لپتاپي كه منو شما داريم فرقي نميكنه.
بسته به نوع دياگ برنامشو روش نصب ميكنن كه جديدا همش برنامه هاشون تحت ويندوزه. اون كابلي كه شما ديدي سرش يعني همونجايي كه ميخوره به فيش عيب ياب ماشين يه جعبه كوچك هست كه يه سخت افزار داخلشه و در واقع همه ي قيمت دياگ همون سخت افزاره.برنامه ي دياگ كه همه جا گير مياد و توي نت هم برا دانلود فراوونه به تنهايي و بدون اون سخت افزار كه بهش اينتر فيس هم ميگن هيچ ارزشي نداره.
Simple past,simply past. Screw it all
نمایه کاربر
pyan
دنده 2
نوع خودرو: Lexus NX - Optima JF

پست توسط pyan » 19 نوامبر 2010, 13:08

البته اون برنامه‌ای که شما میفرمایید PPS بوده که مخفف Peugeot Planet System هستش
اون کابلاشو اینا هم رابط کامپیوتر و ماشین هستن
شما خودتم اگه تهیه کنی کابل و برنامه‌اش رو میتونی با لپ تاپت ماشینت رو هزکاری که میخوای بکنی نظیر فعال کردن آپشناها...عیب یابی...پاک کردن کد خطا و...
نمایه کاربر
hossputer
دنده 1
تماس:

پست توسط hossputer » 19 نوامبر 2010, 13:48

hossein206 نوشته شده:اون لپتاپ معموليه و با لپتاپي كه منو شما داريم فرقي نميكنه.
بسته به نوع دياگ برنامشو روش نصب ميكنن كه جديدا همش برنامه هاشون تحت ويندوزه. اون كابلي كه شما ديدي سرش يعني همونجايي كه ميخوره به فيش عيب ياب ماشين يه جعبه كوچك هست كه يه سخت افزار داخلشه و در واقع همه ي قيمت دياگ همون سخت افزاره.برنامه ي دياگ كه همه جا گير مياد و توي نت هم برا دانلود فراوونه به تنهايي و بدون اون سخت افزار كه بهش اينتر فيس هم ميگن هيچ ارزشي نداره.
مرسی حسین ( خودمونیما حسین توی همه تاپیکا هستی دمت گرم )
pyan نوشته شده:البته اون برنامه‌ای که شما میفرمایید PPS بوده که مخفف Peugeot Planet System هستش
اون کابلاشو اینا هم رابط کامپیوتر و ماشین هستن
شما خودتم اگه تهیه کنی کابل و برنامه‌اش رو میتونی با لپ تاپت ماشینت رو هزکاری که میخوای بکنی نظیر فعال کردن آپشناها...عیب یابی...پاک کردن کد خطا و...
مرسی از توضیحاتت رفیق

منم دقیقا به همین کارا دوست دارم روی ماشینم انجام بدم ( عیب یابی و ... ) حالا قیمت اون کابل چند هست؟

برنامشو که نمیخواد که بخریم میشه با دانلود و اینا راش انداخت؟

فقط یه چیزی قیمت اون قطعه ( دقیقا الان یادمه یه چیزی معکب مستطیل قبل از فیش وردی به ماشین بود ) مگه چقدره؟ اصولا که نباید زیاد باشه؟ باسه بازار سیاه حتما قیمت بالای داره نه؟

در مورد قیمتاش میشه توضیح بدید فقط اون فیشو برنامش

مرسی
نمایه کاربر
ABC

پست توسط ABC » 19 نوامبر 2010, 14:09

توي هر تاپيكي كه كمكي بتونم بكنم دريغ نميكنم
شما براي 206 ميخواي؟اگه آره كه همينطور كه دوستمون هم گفت بايد PPS بگيري.قيمتشو پي ام ميكنم برات چون اينجا ممنوعه.
باهاش ميتوني همه كار بكني از آپديت BSI تا تشخيص عيب و فعال كردن آپشن ها.
نمایه کاربر
pyan
دنده 2
نوع خودرو: Lexus NX - Optima JF

پست توسط pyan » 19 نوامبر 2010, 14:39

پک کاملش که شامل برنامه و کابل و... باشه میشه شبیه عکس زیر:
تصویر
در ضمن فقط خانواده پژو رو پوشش میده قیمتش حوالی 400ایناس فکر کنم(حالا یکم بالاتر یا پایینتر)
نمایه کاربر
hossputer
دنده 1
تماس:

پست توسط hossputer » 19 نوامبر 2010, 15:03

hossein206 نوشته شده:توي هر تاپيكي كه كمكي بتونم بكنم دريغ نميكنم
شما براي 206 ميخواي؟اگه آره كه همينطور كه دوستمون هم گفت بايد PPS بگيري.قيمتشو پي ام ميكنم برات چون اينجا ممنوعه.
باهاش ميتوني همه كار بكني از آپديت BSI تا تشخيص عيب و فعال كردن آپشن ها.

ماشینه خودم سمنده اما مثل اینکه یکین.مرسی بابات قیمت

pyan نوشته شده:پک کاملش که شامل برنامه و کابل و... باشه میشه شبیه عکس زیر:
تصویر
در ضمن فقط خانواده پژو رو پوشش میده قیمتش حوالی 400ایناس فکر کنم(حالا یکم بالاتر یا پایینتر)
ممنون بابت عکس رفیق

اما دوستان علکی علکی گرونه خدایش آدم یه موبایل میخره همینقدر سیمو کابلو اینا اشانتیون روشه حالا اینا فقط بخاطر یه چیپ ست کوچیک اینقدر قیمتش رو کشیدن بالا ( شیطونه میگه بریم به چینی ها بگیم اینو اگه ارزون درست کنید بچهای تی تی میخرن فکر کنم 50 هزار تومن بشه )

مرسی دوستان بابات راهنماییتاون خیلی عالی بود.دمتون گرم

اما عجیبه هر جا یه چیزی ماله پژوهه ماله سیترون هم هست میبینید عکسه سیتروئن رو روش هم زده :-D
نمایه کاربر
milaneta
فعال کلوپ 405
نوع خودرو: Peugeot 405GLX 1.8i
محل اقامت: بابلسر>پارکینگ
تماس:

پست توسط milaneta » 19 نوامبر 2010, 15:08

اون قطعه مربعی شکل کارش مثل یک تبدیل است شما دستوری را که از طریق کامپیوتر به ای سی یو میفرستید ، کامپیوتر باید بدونه این آدرس ها را کجا قرار بده که ای سی یو هم متناظر با دستور شما داده های نیاز را بده.

یعنی فکر کن میخای بینی دمای آب چند درجه است این دستور وارد آون قطعه شد + اینکه نوع ایسی یو در برنامه تعریف شده همراه فایل زمیمه شده و به اون قطعه میرسد بعد اون قطعه اطلاعات را تحلیل کرده و پورت مناسب را تشخیص داده و داده ها را از درگاه data+&data- درست به data+&data- اس سی یو میدهد حال چون ای سی یو های مختلف درگاه های متفاود دارند هم نیاز به ملتیپلکس هست هم نیاز به تبدیل که همه گی در اون قطعه موجود میباشد.

اگر باز هم توضیح خواستی بگو.
برام یه اتاق نقاشی کن که بتونم توش رویا ببینم،رویای دنیایی که قبلا میدیدم.
نمایه کاربر
ABC

پست توسط ABC » 19 نوامبر 2010, 15:12

علتش اينه كه سيتروئن و پ‍ژو خيلي از قطعات رو مشترك استفاده ميكنن. مثلا همين ECU 7.4.4 و 7.4.5 كه براي تيپ 5 استفاده شده دقيقا براي سيتروئن C4 با موتور 1.6 ليتري هم استفاده شده. 
Cell_ehsan
سرعت : 35 كيلومتر در ساعت

پست توسط Cell_ehsan » 19 نوامبر 2010, 16:07

با سلام
البته همه ی دستگاه هایی که برای ارتباط با ecu استفاده می شوند ، لپ تاپ نیستند . بعضی ها ( مثلا تویوتا و هیوندا ) شبیه یک تبلت کوچک است که مخصوص همان شرکت ساخته می شود . البته نرم افزارهای که در اینترنت به صورت مجانی هستند ، یا کامل نیستند و یا ورژن های قدیمی هستند . در هنگام استفاده از این نرم افزارها باید حواستان باشد که ورژن نرم افزار شما بالاتر از آن که روی ماشین نصب شده ، باشد . چون Downgrade کردن نرم افزار ecu باعث از کارافتادن بعضی قسمت ها می شود که این معمولا باعث ایجاد اختلال در قسمت های مختلف می شود .
ارسال پست

بازگشت به “واحد كنترل كننده الكترونيكي (ECU)”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 2 مهمان