قوانین انجمن
1. قوانین تیونینگ تاک :arrow:
2. آموزش های تصویری و راهنمای استفاده انجمن :arrow:
- لطفا قبل از ایجاد تاپیک جدید از تکراری نبودن آن مطمئن شوید.
- لطفا فقط در رابطه با موضوع تاپیک، پست ارسال کنید.

Mazda 323(BJ) 1998~2003

تصویر مباحث مربوط به مزدا

مدیر انجمن: MaZi Zo0M Z0oM

nima@mohsen323
سرعت : 15 کيلومتر در ساعت
نوع خودرو: mazda323

پست چهارشنبه 25 دی 1398, 7:19 pm

hmahdi12 نوشته شده:
پنج‌شنبه 9 آبان 1398, 6:08 pm
سلام دوستان
تسمه تایم مزدا 323 چه کیلومتر باید عوض بشه. روایت ها زیاده از 40 هزار کیلومتر شنیدم تا 80 هزارتا
سلام

من روی ۶۰ هزارتا عوض کردم و باز هم جا داشت.البته به شرایط رانندگی خیلی ربط داره اما به جهت دردسر های تعویض و اشنا نبودن مکانیکها ی سیار،ترجیح دادم تو خیابون گرفتار نشم و عوض کردم..

خوبی مزدا ۳۲۳ این هست که اگر تسمه پاره کنه به اجزاءموتور ،مثل پژو ها صدمه نمیخوره
hamid ataei
نوع خودرو: مزدا 323 اف ال

پست پنج‌شنبه 26 دی 1398, 8:14 am

با سلام. دوستان مطلع از ایسیو مزدا. ماشین مزدا اف ال مدل 1383 من برای انجام کاری در گاراژ بود که متوجه شدم ایسیو اون به سرقت رفته. جدا از ضرر مالی مشکل اصلی من اینه که نمیدونم چه نوع ایسیو یی براش پیدا کنم.ظاهرآ سه تاکانکتور داره ولی انگار چند مدل ایسیو هست برای اف ال. ممنون میشم اگه کسی بتونه بهم مشورت بده. یا احیانا عکسی ازش داشته باشه که بتونم بخرم. یا اگه کسی هم برای فروش داشته باشه که عالیه...با تشکر فراوان 
مطابق  قوانین تیونینگ تاک 
تصویر از درج شماره تلفن خود در پست ها به منظور فروش کالا، خودرو و یا ارتباط مستقیم با سایر کاربران جهت راهنمایی و مشاوره تلفنی اکیدا خودداری کرده و در صورت نیاز راه های ارتباطی خود با سایر کاربران را تنها محدود به درخواست و یا تبادل شماره تماس از طریق ارسال پیام خصوصی کنید. مدیران این انجمن هیچگونه مسئولیتی در خصوص تماس های مکرر سایر کاربران در آینده، به واسطه عدم آگاهی از فروخته شدن کالا، خودرو و یا عدم نیاز شما به راهنمایی و مشاوره را ندارند، لذا جهت جلوگیری از مزاحمت های عمدی و یا غیر عمدی از درج شماره تماس خود در تاپیک های عمومی بپرهیزید چرا که امکان ویرایش پست ها و حذف شماره تماس در آینده توسط کاربران وجود نخواهد داشت.
آخرین ويرايش توسط 1 on MaZi Zo0M Z0oM, ويرايش شده در 0.
دلیل: حذف شماره تماس مطابق قوانین انجمن
نمایه کاربر
GMRACER
مدیر پیشین
Like شده: 1 بار

پست یک‌شنبه 29 دی 1398, 9:08 am

من فکر میکنم بر خلاف اون چیزی که شما میگی در صورت پاره شدن تسمه تایم اجزای داخلی موتور آسیب میبینن. اگه اشتباهه دوستان اصلاح کنن.
در روزگار جهل، شعور خود جرم است.
Dash.Mahyar
سرعت : 30 كيلومتر در ساعت
نوع خودرو: Mazda 323 FL
محل اقامت: بندرعباس
Like شده: 6 بار

پست شنبه 3 اسفند 1398, 5:02 pm

سلام خدمت همه دوستان
یه زمانی این سایت چه دورانی داشت برای خودش حالا به هر حال بعد 4 سال یا بیشتر اولین پست من
راهنمایی میخواستم میدونید که مزدا 323 مونتاژ ایران ((اتوماتیک)) نشانگر وضعیت گیربکس نداره زمانی اقای معیری گل برای من نورپردازی صفحه کیلومتر و حتی وضعیت گیربکس رو روی کیلومتر انجام داد اما چون بندرعباس بودم نشد که از نشانگر وضعیت گیربکس استفاده کنم تا به امروز بخاطر اینکه باید یه ادم فنی سیم کشی رو انجام میداد از روی نقشه که اقای معیری زحمت کشیده بود
حالا اینا به کنار من صفحه کیلومتر اروپایی استوک که فابریک نشانگر وضعیت گیربکس رو پیدا کردم سوالم اینه که به نظرتون سیم کشی چیزی روی ماشین هست که من صفحه کیلومتر رو تهیه کنم و براحتی رو ماشین و گیربکس نصب کنم واز وضعیت دنده اطلاع داشته باشم
این نشانگر وضعیت گیربکس چیز مهمی نیست ولی دوست دارم داشته باشم
کسی از دوستان اطلاعی دارن از این موضوع
ممنون میشم راهنمایی کنید
روزگارم برخلاف آرزوهایم گذشت.
نمایه کاربر
MaZi Zo0M Z0oM
مدیر کلوپ Mazda
نوع خودرو: zoom)^2*3 BK / BL)
محل اقامت: New Tehran Since 1985
اینستاگرام: mazi.zo0m.z0om
Like شده: 88 بار

پست چهارشنبه 21 اسفند 1398, 9:39 am

با سلام.
با سلام. دوستان مطلع از ایسیو مزدا. ماشین مزدا اف ال مدل 1383 من برای انجام کاری در گاراژ بود که متوجه شدم ایسیو اون به سرقت رفته. جدا از ضرر مالی مشکل اصلی من اینه که نمیدونم چه نوع ایسیو یی براش پیدا کنم.ظاهرآ سه تاکانکتور داره ولی انگار چند مدل ایسیو هست برای اف ال. ممنون میشم اگه کسی بتونه بهم مشورت بده. یا احیانا عکسی ازش داشته باشه که بتونم بخرم. یا اگه کسی هم برای فروش داشته باشه که عالیه...با تشکر فراوان

دوست عزیز نیازی به ایجاد تاپیک جدید نبود و بهتر بود در تاپیک Mazda 323(BJ) 1998~2003 سئوالتون رو مطرح میفرمودید تا سریعتر به جواب میرسیدید.
با اینحال بد نیست بدونید که برای 323FL بطور کلی دونوع ایسیو داریم
یک مدل برای نمونه دنده ای 
یک مدل برای نمونه اتوماتیک

اما بطور جزئی یه تعداد 323 های مونتاژ گروه بهمن هستند که بصورت فابریک ایموبلایزر دارند.اگر خودرو شما از اون نمونه ها باشه که خیلی بد شانس هستید،چون همینجوریش ECU 323FL یکم دردسر داره یافتنش،اونجوری دیگه خود مشکل هست قضیه.

تاپیک قفل میشه و بعد از مدتی با تاپیک مربوطه ادغاغم خواهد شد.

یا حق... :evil:
nima@mohsen323

پست یک‌شنبه 17 فروردین 1399, 9:36 am

GMRACER نوشته شده:
یک‌شنبه 29 دی 1398, 9:08 am
من فکر میکنم بر خلاف اون چیزی که شما میگی در صورت پاره شدن تسمه تایم اجزای داخلی موتور آسیب میبینن. اگه اشتباهه دوستان اصلاح کنن.

سلام
من از دوتا مکانیک پرسیدم. یکی کسی که تسمه رو عوض کرد و تو نمایندگی اصلی مزدا تو حاده کرج کار میکنه و البته ماشین رو بردم تو پارکینگ خودش و دیگری هم تعمیرکار مزدا هست و البته خودش هم ۳۲۳ بازه.

من هم نگران بودم که مشکل دار نشه.

به نظر شخصی و قاعدتا چه کاریه که بگذاریم انقدر تسمه تایم کار کنه که به خرابی بخوره و منطقی تره زود تر عوض بشه و از گرفتاری مکانیک ناشی و یدک کش و ... خلاص بشیم
nima@mohsen323

پست چهارشنبه 27 فروردین 1399, 6:59 pm

سلام بر همگی

ایا مزدا ۳۲۳ فیلتر اتاق داره ، و اگر داره در کدام قسمت هست.

داشبورد رو در اوردم و گشتم چیزی ندیدم.
یه فیلم هم داشتم و از روی اون نگاه کردم دیدم اون قسمت هم یه تکه هست.

مدل ماشین ۸۳ هست.
لطفا اگر داره با عکس از محل فیلتر اتاق توضیح بدید
ممنونم
nima@mohsen323

پست چهارشنبه 17 اردیبهشت 1399, 7:37 pm

سلام بر همگی

اقا چقدر اینجا سوت و کور شده 😣😣

برای مزدا ۳۲۳ کفی سه بعدی میخواستم اما پیدا نکردم.

یه مدل رو هم امتهان کردیم خوب نبود ، نمیدونم برای چه ماشینی بود.

دوستان کسی تجربه ای داره ؟

ممنون میشم اطلاعات بدید
نمایه کاربر
MOHAMMAD1346
متخصص دوو ماتیز
محل اقامت: زمین پهناور خدا
Like شده: 138 بار

پست چهارشنبه 17 اردیبهشت 1399, 8:51 pm

nima@mohsen323 نوشته شده:
چهارشنبه 25 دی 1398, 7:19 pm
hmahdi12 نوشته شده:
پنج‌شنبه 9 آبان 1398, 6:08 pm
سلام دوستان
تسمه تایم مزدا 323 چه کیلومتر باید عوض بشه. روایت ها زیاده از 40 هزار کیلومتر شنیدم تا 80 هزارتا

سلام

من روی ۶۰ هزارتا عوض کردم و باز هم جا داشت.البته به شرایط رانندگی خیلی ربط داره اما به جهت دردسر های تعویض و اشنا نبودن مکانیکها ی سیار،ترجیح دادم تو خیابون گرفتار نشم و عوض کردم..

خوبی مزدا ۳۲۳ این هست که اگر تسمه پاره کنه به اجزاءموتور ،مثل پژو ها صدمه نمیخوره

GMRACER نوشته شده:
یک‌شنبه 29 دی 1398, 9:08 am
من فکر میکنم بر خلاف اون چیزی که شما میگی در صورت پاره شدن تسمه تایم اجزای داخلی موتور آسیب میبینن.
اگه اشتباهه دوستان اصلاح کنن.

سلام بر همگی

مسئله ی کج شدنِ سوپاپهای باز موقع پاره شدنِ تسمه تایم خیلی مهم هست و صحبت از خسارتِ چند میلیونی و یا چند ده میلیونی هست که بستگی به نوع و مدلِ ماشین داره

هر کسی باید حتماً این موضوع رو پرس و جو کنه تا مطمئن بشه که ماشینش از کدام نوع هست .

آیا از نوعی که هنگام پاره شدنِ تسمه تایم ، سوپاپهای باز کاملاً دور هست از سرِ پیستونها و سوپاپهاب باز صدمه نمی‌بینه ؟ یا برعکس هست ؟

اگر اطمینان ندارید پس کار عاقلانه این هست :

# همیشه بهترین و باکیفیت ترین تسمه تایم رو بخرید حتی اگه مجبور بشید قرض کنید

# به هیچ وجه کیلومتری تسمه رو عوض نکنید . چون معلوم نیست تسمه چقدر دوام داره و ریسک خیلی زیاده خصوصاً در مناطق گرمسیر و در شرایطِ سخت و کارِ زیاد مثل تاکسی و غیره

# اگه ماشین کم کار می‌کنه ، سالی یک بار عوضش کنین و یا اگر دست به آچارید و درپوش تسمه تایم رو هم میشه برداشت و چک‌ کرد پس بعد از یک سال یا ۶ ماه یک بار یا ۳ ماه یک بار ، درپوش رو بردارین و سانت سانتِ تسمه رو چک کنین تا مطمئن بشید که داخلش تَرک ترک نشده ، دندانه شکسته و یا کنده شده نداره و بغلش هم نخ زده نشده .

برای این کار باید با رعایت اصول ایمنی ، در ماشین دیفرانسیل جلو معمولاً چرخ شاگرد رو بزنید روی جک تا ۱ سانت بیاد از زمین بالا و با موتور خاموش ، بزنین آخرین دنده یعنی ۵ یا ۶ یا ۷ و غیره و چرخ رو با دست آروم آروم در جهت عقربه های ساعت بچرخونید و سانت سانتِ تسمه رو چک کنید . شاید لازم بشه شمعها برداشته بشه تا میل لنگ‌ راحت‌تر و با نیروی کمتری بچرخه .

# در تاپیک صرفه‌جویی در هزینه‌های خودرو اطلاعات بیشتری هست در مورد روشهای صرفه‌جویی های میلیونی در هزینه‌های خودرو

مثال :

تسمه ای که بوی بد میده پس بنجله

کلاً هر چیزی که از لاستیک درست شده اگر بو میده پس بنجله و اگر بوی بد میده پس بنجل تر هست

اگر براق هست هم بنجله .

به تیوبهای آمریکایی و ژاپنی اصل نگاه کنین و بوش کنید . بو میده و رنگش هم ماتِ مات هست و بسیار هم کش میاد .

حالا برید گردگیرهای ساخت سایپا و قطعه سازهایی که برای ایساکو قطعات می‌سازند رو ببینید و بو کنید ( ایساکو یک واشر هم تولید نمیکنه و فقط یک دلال هست ) . بسیار براق و بد بو و کوتاه و نازک . یعنی از همه طرف عمداً بنجل طراحی شده برای کاهش حداکثری هزینه‌های تولید و افزایش سودِ فروش و افزایش فروش

# حتی اگر ثروتمند هستین هم بهتره تاپیک صرفه‌جویی رو تدریجاً بخونید تا علم و دانش و هوشیاریتون بالا بره و کمتر گرفتار بشید و سرتون کلاه نره توسط بعضی مکانیک‌های ناوارد و یا بی‌وجدان و دزد و گرگ ‌صفت و حروم خور و بعضی قطعه سازان و قطعه فروشان از خدا بی خبر و دزد و مال مردم خور و بی‌وجدان

چهارشنبه 17 اردیبهشت 1399, 7:37 pm
سلام بر همگی

آقا چقدر اینجا سوت و کور شده 😣😣

برای مزدا ۳۲۳ کفی سه بعدی میخواستم اما پیدا نکردم.

یه مدل رو هم امتحان کردیم خوب نبود ، نمیدونم برای چه ماشینی بود.

دوستان کسی تجربه ای داره ؟

ممنون میشم اطلاعات بدید
سلام علیکم

مراقب باشید ، اگر بوی بد میده پس کیفیت نداره و بنجله و دوامی نداره .
منظورم بویی شبیه شیلنگهای سیاه رنگِ صنعتی ایرانی و چینی و هندی هست .

کالای لاستیکی اگه بو میده بنجله و دوامی نداره . این یک قانون هست و استثنایی نداره . چه تسمه ها چه کفش و دمپایی چه گردگیرها و شیلنگها کفپوشها و غیره و غیره
نمایه کاربر
hmahdi12
سرعت : 20 كيلومتر در ساعت
نوع خودرو: ریسر سابق-سیلوی فعلی

پست سه‌شنبه 30 اردیبهشت 1399, 6:28 pm

سلام دوستان. برای روغن موتور مزدا 323 نظرتان درباره اسپیدی تمام سنتتیک پلاتینیوم 10-40 چیه. روش آرم مزدا هم داره.
تا حالا ایرانول ریسینگ میریختم ولی دیگه راضی نیستم.

===>>پست های متوالی ادغام شد<<===

چهارشنبه 27 فروردین 1399, 6:59 pm
سلام بر همگی

ایا مزدا ۳۲۳ فیلتر اتاق داره ، و اگر داره در کدام قسمت هست.

داشبورد رو در اوردم و گشتم چیزی ندیدم.
یه فیلم هم داشتم و از روی اون نگاه کردم دیدم اون قسمت هم یه تکه هست.

مدل ماشین ۸۳ هست.
لطفا اگر داره با عکس از محل فیلتر اتاق توضیح بدید
ممنونم

سلام. متاسفانه گویا مدلهای ایرانی به دلیل صرفه جویی در هزینه ها فیلتر اتاق ندارن!! منتها کاری که من کردم یک تکه فیلتر هود روی قسمت فن که زیر داشبورد هست گذاشتم. البته خیلی فرقی نداره ولی بهتر از هیچی هست

مطابق قوانین تیونینگ تاک:

- از ارسال پست های متوالی در بازه زمانی کمتر از سی دقیقه بپرهیزید، چنانچه نیاز به افزودن مطلبی به پست قبلی خود میبینید از ارسال پست مجدد پرهیز کرده و از گزینه ویرایش پست استفاده کنید (ویرایش پست از زمان ارسال آن به مدت سی دقیقه برای تمامی کاربران این انجمن فعال و امکان پذیر است)، در صورت عدم آشنایی با چگونگی ویرایش پست های خود میتوانید از تاپیک آموزش ویرایش پست های ارسالی استفاده نمایید.

بازگشت به “مزدا Mazda”